Dişteki Sarı Lekeler Neden Olur? Sigara Sarılığı Nasıl Geçer?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Dişteki Sarı Lekeler Neden Olur? Sigara Sarılığı Nasıl Geçer?

0

Dişteki sarı lekelerin sebebi, özellikle çay, kahve, çikolata gibi yiyecek ve içeceklerdir. Kahve, çay, kola gibi içeriğinde yüksek dozda şeker olan ve asit içeren ürünler dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yetersiz diş bakımı yapılması ve diş ipi kullanılmaması adına lekelerin oluşması gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Aynı zamanda çok fazla flörür (diş macununun etken maddesi) de diş sararmasında etkilidir. Genetik nedenlere bağlı olarak da dişte sararmalar olabilmektedir. Yapılması gereken en önemli şey diş bakımını zamanında yapmaktır.

Dişteki Çay Lekesi Nasıl Çıkartılır?

  • Dişteki çay sarılığı görüntü anlamında iyi değildir ve çıkması için teknikler bulunmaktadır. Öncelikle en aza indirmek için çayınızı aldıktan sonra ağzınızı çalkalamanız gerekmektedir.
  • Çay lekesinin temizlenmesi için beyazlaştırıcı diş macunları kullanılmakta ve karbonatla yapacağınız bir macun da sizi sarılıktan kurtaracaktır.
  • Eğer yaptıklarınız işe yaramıyorsa bir diş doktoruna gitmek gerekmektedir.

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Dişteki sarı lekeleri yok etmek için birtakım çözümler bulunmaktadır. Özellikle karbonat kullanma akla gelen ilk yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında doğru diş macunu kullanmak da oldukça önemlidir. Diş macununu kararında sıkarak doğru bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Böylece daha beyaz görünümlü bir dişlere sahip olmanız mümkündür.

Ayrıca, diş macununda aktif kömür kullanımı da diş sararmalarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu yöntem karbonata göre daha az kullanılıyor olsa da deneyen birçok insan bulunmaktadır. Fakat bilinmelidir ki en kullanışlı ve sizin işinize yarayacak yöntem karbonat olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıldığında dişlerinin beyazlamasında size yardımı olmaktadır.

disteki sigara sariligi nasil gecer

Dişteki Sigara Sarılığı Nasıl Geçer?

Dişteki sigara sarılığı oldukça sıkıntılı bir durumdur. Gün içerisinde yaşamı olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Özellikle de sigara ve kahve diş rengi üzerinde 5 kat daha fazla etkili olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken bir takım adımlar bulunmaktadır. Bu yöntemler;

  1. Aktif kömür kullanımı
  2. Karbonat
  3. Sofra Tuzu

Yöntem 1: Aktif kömür kullanımı

Bu yöntem için öncelikle bir tablet aktif kömür bulunmalıdır. Ayrıca 1/2 çay bardağı da su gerekmektedir. Kömürü be suyu kıvamı gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Hazırladığınız karışımı da diş fırçanıza sürerek fırçalamanız gerekmektedir. 5 dakika fırçalamadan sonra çalkalamanız yeterli olacaktır.

Yöntem 2: Karbonat

Faydaları say say bitmeyen ve dişteki sarı lekelerin geçmesi için oldukça faydalı olan karbonat oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Kömür uygulamasında olduğu gibi dişinizi fırçalamanız ve çalkalamanız yeterli olacaktır. Bunu düzenli yapmanız yeterlidir.

Yöntem 3: Sofra Tuzu

Bu tuzun anti bakteriyel özelliğinin bulunması nedeniyle bakterilerden ve sarı lekelerden kurtulmanız oldukça kolaydır. Karbonat kadar etkili olmasa da çok iyi bir temizleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. 3 dakika fırçalamak yeterli olacaktır. Bunu haftada 2 gün yapmanız yeterlidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın