Kahve Asit Mi Baz Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Kahve Asit Mi Baz Mı?

0

Kahve asit mi baz mı? sorusu günümüz çağında oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Hemen hemen herkesin severek tüketmekte olduğu bir içecek olan ve harika lezzetinin yanı sıra insan sağlığına da çok fazla yararları vardır. Kahve kimyevi özelliklerinden dolayı diğer içeceklerden çok daha farklı bir yerde tutulmaktadır.

Bu soruya cevap verebilmek için ilk olarak kahvenin pH değerini bilmek gereklidir.

 • 0-7 aralığında bir pH değeri bulunan maddeler asittir.
 • 7 pH değerine sahip maddeler ise nötrdür.
 • 7-14 aralığında bir pH değeri bulunan maddeleri ise bazdır.

Kahvenin pH değeri 5’tir. Bundan dolayı kahve asidik bir özellik taşımaktadır. Yani buna göre kahve asittir.

Kahvenin pH Değeri Kaçtır?

Kahve kendi içerisinde oldukça fazla çeşitlere ayrılmaktadır. Bundan dolayı da her kahvenin pH değeri 5 olmak zorunda değildir. Kahvenin pH’ı 4.85 ile 5.10 aralığında değişmektedir. Bununla beraber kuvvetli bir asit grubundadır.

Kahvede Bulunan Asitler Nelerdir?

Kahve içerisinde 9 tane temel asit bulunmaktadır. Bunlar konsantrasyonu en yüksekten en düşük olana doğru şu şekilde sıralanır:

 • Klorojenik
 • Kinik
 • Sitrik
 • Asetik
 • Laktik
 • Malik
 • Fosforik
 • Linoleik
 • Palmitik

Kahvenin Asit Dengesini Etkileyen Faktörler

Kahvenin kavrulma tarzı asitlik derecesinde büyük bir önem arz etmektedir. Sıcaklık da pH değeri üzerinde etkili olan bi diğer unsurdur. Yüksek sıcaklık altında uzun bir süre kavrulan kahvedeki klorojenik asit düzeyinin çok daha az olduğu saptanmıştır. Bu ise, hafif sıcaklıkta ve kısa sürede kavurmanın asit seviyesindeki artış olabileceğine yorumlanabilir.

Demleme şeklinin de kahvenin asit oranında etkisi büyüktür. Demleme işlemi esnasında kahve çekirdeklerinde bulunan asit serbest kalır. Bir araştırmaya göre kahvenin asidite değeri, sıcak demlendiği zaman yüksek ölçülmüş, soğuk demlendiği zaman ise düşük ölçülmüştür. Kahveyi az bir süre demlemek asidik olmasını sağlar. Daha uzun bir süre zarfında demlenirse eğer, asit miktarında azalma meydana gelir.

Kahve Asiditesi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Kahve asit mi baz mı öğrendikten sonra, bu durumun sağlığa olan etkisini inceleyelim. Söz konusu durum aslında bireyler adına herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Fazla kafein alımının baş ağrısı, uykusuzluk ve benzeri şikayetler oluşturduğu bilinmektedir. Sabahları sadece kahve içmek de, bilinen yaygın beslenme hataları arasındadır.

Kahve, sırf asidik olduğundan dolayı zarar verici bir madde değildir. Ne var ki bazı kişilerde mide ülseri, asit reflü ya da İBS ( irritabl barsak sendromunu ) tetikleyebilir. Eğer İBS rahatsızlığınız varsa, kahveyi beslenme rejiminize katmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kahve, doğrudan olacak şekilde bu rahatsızlıkların neden olarak gösterilemez. Ancak bahsi geçen rahatsızlıklardan birini yaşayan kişilerin kahve tüketimi konusunda dikkatli olması önerilir. Aksi takdirde durum daha kötü bir hale gelebilir.

Kahve, eğer herhangi bir sağlık sorununuz veya alerjiniz yoksa, günde bir fincan içildiğinde sağlığa faydalıdır. Kahve içerek kilo vermek, son yılların sıradışı diyet trendlerinden biridir. Ancak, fazla tüketildiğinde, kahve tansiyon yükseltebilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın