Şeker Kimyasal Formülü Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Şeker Kimyasal Formülü Nedir?

0

Şeker kimyasal formülü, ne tür şekerden bahsettiğinize ve ne tür bir formüle ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Sofra şekeri, sükroz olarak bilinen bir şekerin genel adıdır. Monosakkaritlerin glikoz ve fruktoz kombinasyonundan yapılan bir tür disakkarittir.

Sükrozun kimyasal formülü C₁₂H₂₂O₁₁ şeklindedir. Her bir şeker molekülü, 12 karbon atomu, 22 hidrojen atomu ve 11 oksijen atomu içermektedir.

Şeker kelimesinin kökeni, İngiliz kimyager William Miller, 1857’de “şeker” anlamına gelen Fransızca “sucre” kelimesini tüm şekerler için kullanılan -ose kimyasal sonekiyle birleştirerek sükroz adını icat etmesiyle ortaya çıkmıştır. Sucre’den dilimize, şeker olarak geçmiştir.

Sükroz dışında birçok farklı şeker vardır. Bunların formülleri şu şekildedir:

ArabinozC₅H₁₀O₅
FruktozC₆H₁₂O₆
GalaktozC₆H₁₂O₆
GlikozC₆H₁₂O₆
LaktozC₁₂H₂₂O₁₁
İnositolC₆H₁₂O₆
MannozC₆H₁₂O₆
RibozC₅H₁₀O₅
TrehalozC₁₂H₂₂O₁₁
KsilozC₅H₁₀O₅

Gördüğünüz gibi pek çok şeker aynı kimyasal formülü paylaşır, bu yüzden şekerin moleküler formülü onları ayırt etmenin iyi bir yolu değildir. Halka yapısı, kimyasal bağların yeri ile türü ve üç boyutlu yapılarına bakılarak ayırt edilirler.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın