Şeker Kimyasal Formülü Nedir? Şeker Elektriği İletir mi?

Şeker kimyasal formülü, ne tür şekerden bahsettiğinize ve ne tür bir formüle ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Sofra şekeri, sükroz olarak bilinen bir şekerin genel adıdır. Monosakkaritlerin glikoz ve fruktoz kombinasyonundan yapılan bir tür disakkarittir.

Sükrozun kimyasal formülü C₁₂H₂₂O₁₁ şeklindedir. Her bir şeker molekülü, 12 karbon atomu, 22 hidrojen atomu ve 11 oksijen atomu içermektedir.

Şeker kelimesinin kökeni, İngiliz kimyager William Miller, 1857’de “şeker” anlamına gelen Fransızca “sucre” kelimesini tüm şekerler için kullanılan -ose kimyasal sonekiyle birleştirerek sükroz adını icat etmesiyle ortaya çıkmıştır. Sucre’den dilimize, şeker olarak geçmiştir.

Sükroz dışında birçok farklı şeker vardır. Bunların formülleri şu şekildedir:

ArabinozC₅H₁₀O₅
FruktozC₆H₁₂O₆
GalaktozC₆H₁₂O₆
GlikozC₆H₁₂O₆
LaktozC₁₂H₂₂O₁₁
İnositolC₆H₁₂O₆
MannozC₆H₁₂O₆
RibozC₅H₁₀O₅
TrehalozC₁₂H₂₂O₁₁
KsilozC₅H₁₀O₅

Gördüğünüz gibi pek çok şeker aynı kimyasal formülü paylaşır, bu yüzden şekerin moleküler formülü onları ayırt etmenin iyi bir yolu değildir. Halka yapısı, kimyasal bağların yeri ile türü ve üç boyutlu yapılarına bakılarak ayırt edilirler.

C6H12O6 Elektriği iletir mi?

C6H12O6 elektriği iletmez çünkü kendisi basit şekerdir. Şekerler elektriği iletmez.

C6H12O6, Fruktoz, Galaktoz, Glikoz, İnositol ve Mannoz’un kimyasal formülüdür. Şekerin moleküler formülü, onun elektrik iletkenliğini belirler. Şeker suda çözündüğünde dahi elektriği iletmez.

Şekerli Su Elektriği İletir Mi?

Şekerli su, elektrolit değildir. Dolayısı ile, şekerli su elektrik akımını iletmez. Şekerli su iletken midir sorusunun cevabı da, hayır şeklindedir.

İlgili içerik: Şekerli Su Elektrik İletir Mi? | Şekerli Su Elektrolit Mi?

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın