Atarax Şurup Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Atarax Şurup Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır Mı?

0

Atarax şurup veya hap olarak reçete ile satılan bir ilaçtır. Atarax, anksiyete ve kaşıntı hastalıklarının tedavisi için kullanılan ilaç türüdür. Yeterli miktarda su ile ağızdan alınmaktadır. 25 mg tabletlerle satılmaktadır. Atarax 12 aydan büyük bebeklerde de kullanılabilmektedir. Reçetesiz alınması mümkün olmayan bir ilaçtır.

Atarax Nedir?

Atarax nedir sorusu insanlar tarafından merak edilmektedir. Atarax içinde etken madde olarak hidroksizin dihidroklorür bulunan bir ilaçtır. Atarax antidepresan mı sorusu sıkça araştırma konusu olmaktadır. Atarax antihistaminiktir. Antidepresan değildir. Atarax, çentikli tabletler halinde satılmaktadır. Her kutunun içinde 30 tablet Atarax hap bulunmaktadır. Bunun dışında Atarax şurup olarak da satılabilmektedir.

Atarax şurup nedir sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Atarax şurup, Atarax ilacının sıvı halidir. Hap içemeyenlere ve çocuklara özel olarak üretilmiştir. Atarax burundan alınan bir ilaç değildir. Hap veya şurup olarak ağız yolu ile alınmaktadır. Atarax ilacının kullanım alanları şöyle sıralanmaktadır;

 • Atarax anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Atarax alerji şurubu olarak kaşıntı tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Cerrahi ameliyatlardan önce ön tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Atarax Kullanımı

Atarax, anksiyete ve kaşıntı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Atarax kullanımı, doktorun belirlediği dozlarda yapılmaktadır. Kişinin hastalıklarına ve tedaviye verdiği cevaba bağlı olarak dozajı değişebilmektedir. Atarax anksiyete tedavisi gören yetişkinlerde; günde 50 mg doz olarak içilmektedir. Sabah bir tabletin yarısı içilmelidir. Öğlen geri kalan yarısı içmelidir.

Akşam ise 1 tablet olarak içilmelidir. Yetişkinlerde Atarax alerji sonucu oluşan kaşıntı tedavisinde kullanılacaksa uyumadan önce gece 1 tablet ile tedaviye başlanılmaktadır. Doz oranı ilerleyen zamanlarda doktorun tavsiyesi ile artabilmektedir. Yetişkinlerde cerrahi ameliyatlardan önce kullanımını cerrahi doktorlar belirlemektedir.

Atarax, çocuklarda 12 aylıktan büyük ise kullanılabilmektedir. Atarax çocuklara şurup olarak verilmektedir. Atarax’ın çocuklardaki kullanım dozu vücut ağırlıklarına göre belirlenmektedir. Atarax aç mı tok mu sorusu ilacı kullanacaklar tarafından sorulmaktadır. Atarax aç veya tok fark etmeksizin içilebilmektedir. Atarax, hamilelik sürecinde kullanılmamalıdır. Tedavi esnasında hamile olunduğu fark edilmişse ilaç kullanımı bırakılıp, doktora başvurulmalıdır. Atarax emziren annelere de tavsiye edilmemektedir.

Atarax ağrı kesici olarak kullanılmamaktadır. Birey ağrı çekiyorsa mutlaka doktora başvurmalı ve ona uygun ilaç almalıdır. Atarax, kaşıntı ve anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır. İlaçları, görevleri dışında kullanmak hastalıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden dikkatli kullanmak gerekmektedir. Atarax alkol ile kullanılması tavsiye edilmemektedir. Atarax içildiğinde alkol alınırsa yan etkiler oluşabilmektedir. Atarax böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar için de uygun olmamaktadır. Bu tür rahatsızlıkları bulunan hastalara gerekmediği sürece verilmemektedir. Gerekli görülürse uygun dozajlarda doktor yazabilmektedir.

Atarax Yan Etkileri

Atarax yan etkileri ciddi ve şiddetli şekilde görüldüğü durumlarda mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Atarax yan etkileri söz konusu olduğunda Atarax adeti etkiler mi sorusu sıkça sorulmaktadır. Atarax içinde bulunan kimyasallardan dolayı adet döngüsünü etkileyebilmektedir. Atarax ilacının ciddi yan etkileri; aşırı duyarlılık, titreme, kasılma, diskinezi, halüsinasyon, anafilaktik şok olmaktadır. Bunlar görüldüğü an doktora gitmek gerekmektedir. Atarax ilacının hafif yan etkileri şunlar olmaktadır;

 • Ateş, kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Ağız kuruluğu
 • Halsizlik
 • Kabızlık ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Sersemlik
 • Zihin karışıklığı
 • Hipertansiyon
 • Terleme artışı
 • Baş ağrısı
 • Uyuklama hâli veya uykusuzluk hâli

Atarax Öldürdü, Doğru Mu?

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Atarax öldürdü şeklinde haberler görülüyor. İlacı doktor kontrolünde ve onun önerdiği dozda kullanırsanız, Atarax zararlı bir ilaç değildir. Dolayısı ile, doktorunuz size Atarax yazdığında, böyle bir haber görürseniz endişelenmemelisiniz.

Atarax Reçetesiz Satılır mı?

Atarax kullananlar reçetesiz alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Atarax 25 mg yeşil reçeteli ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden Atarax reçetesiz alınabilir. Aynı zamanda, doktor reçetesi ile de temin edilebilmektedir. Bunun nedeni Atarax bağımlılık yapar mı sorusuna verilen evet cevabından kaynaklanmaktadır.

Atarax Şurup Reçetesiz Alınır mı?

Atarax şurup reçetesiz satın alınabilir. Ancak sakinleştirici her ilaçta olduğu gibi, Atarax’ı da doktor kontrolünde kullanmanızı öneriyoruz.

Atarax Fiyat Ne Kadar?

Atarax fiyat, 41 TL şeklindedir. Atarax şurup fiyat ise 39,80 TL’dir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın