Parol ne işe yarar? Parol ateş düşürür mü?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Parol ne işe yarar? Parol ateş düşürür mü?

0

Parol ne işe yarar sorusunu, özellikle yüksek ateş ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır şeklinde cevaplayabiliriz. Parasetamol içeren ve genellikle aile hekimleri tarafından yaygın olarak reçete edilen bir ilaçtır. Reçetesiz olarak satılabilen bir ilaçtır. Çok az yan etkiye sahip bir ilaç olmasına rağmen, rahatsızlığa neden olduğu durumlarda kullanımayı bırakmalı ve bir doktora danışmalısınız.

Parol Nedir?

Parasetamol içeren Parol ağrı kesici mi sorusuna da içindeki Parol etken maddesi parasetamol olmasından dolayı evet yanıtı verilmektedir. Parol ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaçtır. Etkili olduğu durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Baş ve diş ağrılarını geçirir.
 • Migren ataklarını hafifletici etkiye sahiptir.
 • Parol, şiddetli adet ağrılarını hafifletmede etkilidir. Adet ağrılarını kesici etkisi nedeniyle Parol adeti keser mi sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. Parol ilacı adet kesici olarak etkildir.
 • Romatizma tedavisinde etkili bir ilaçtır.
 • Tüm kas ve iskelet ağrılarında, doktor tavsiyesi ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Bademcik ameliyatı sonrasında veya bademcik rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Parol, soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Parol ateş düşürücü şurup olarak kullanılır. Parasetamol içeriği sayesinde ateş düşürür. Parol ateş düşürür mü sorusunun cevabını da, rahatlıkla evet olarak söyleyebiliriz.
 • Her türlü influenza tedavisinde son derece etkilidir.
 • Parol, bakteri ve viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Parol Ne İçin Kullanılır?

Parasetamol içerikli Parol kullanımı söz konusu olduğunda Parol ağrı kesici kaç yaş içebilir sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Parol şurup ne işe yarar?

Parol, çocuklar için şurup şeklinde satılmaktadır. Hap yutamayan erişkinler de Parol şurup içebilmektedir. Parol kullanımı yeterli miktarda su ile ağızdan yapılmalıdır.

Parol ilacının dozajını eczane veya doktor belirlemektedir. Yetişkinlerin bir günde 6 kapsülü geçmeyecek şekilde içmesi gerekmektedir. Çocukların ise bir günde 4 dozdan fazla içmemesi gerekmektedir. Fazla kullanımı zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Parol hamile ve emziren kadınlar için tehlikeli olabilmektedir. Mutlaka doktor gözetiminde içilmesi gerekmektedir. Anne sütüne geçme ihtimali bulunduğu için emziren kadınların da doktorlarına danışarak bilgi almaları önem arz eden bir konu olmaktadır.

Parol Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal madde bileşenlerinden meydana geldikleri için yan etkileri bulunabilmektedir. Parol prospektüs bilgilerine göre, hafif yan etkiler 10 hastanın birinde görülen etkiler olmaktadır. Bu tür etkiler normal kabul edilmektedir fakat ciddi yan etkilerin görülmesi ve geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Parol yan etkileri mide bulantısı, uyku hali, halsizlik olabilmektedir. Bu etkiler ilacın etkisi ortadan kalktığında geçmektedir. Parol alerjenik döküntülere de sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda Parol kullanımı bırakmalı ve muadil ilaçların içeriği kıyaslanarak doktor tavsiyesinde başka ilaçlar kullanılmalıdır.

Parol Reçetesiz Alınır mı?

Parol plus ve Parol şurup reçetesiz de satılabilen bir ilaçtır fakat ölçüsüz kullanımı zararlı etkilere yol açabilmektedir. Bu yüzden kullanım talimatları dışına çıkmadan içilmesi önerilmektedir. Ciddi ağrıları olan insanların ve 3 günden uzun süredir ateşi olan insanların kullanmadan doktora gitmesi tavsiye edilmektedir. Parol gibi ağrı etkisi bulunan ilaçlara vücudu alıştırmak; dozajların ağrıların geçmesine yetmemesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden hafif baş ve hafif kas ağrılarında sürekli kullanmamak gerekmektedir.

Parol Fiyat 2023

Ağrı kesici Parol fiyat, değişik dozlar için aşağıdaki gibidir:

 • Parol 500 mg fiyat 31 TL şeklindedir.
 • Parol Plus fiyat 83 TL.
 • Parol şurup fiyat ise, 80 TL’dir.

Parol Sıkça Sorulan Sorular

Parol kulak ağrısına iyi gelir mi?

Parasetamol içeren bir ağrısı kesici olduğu için Parol, kulak ağrısına da iyi gelir ve ağrıyı geçirir.

Parol boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet, tıpkı kulak ağrısı gibi boğaz için de çok etkili bir ağrı kesicidir.

Parol diş ağrısına iyi gelir mi?

Tıpkı kulak ve boğaz ağrısı gibi, Parol diş ağrısı için de çok etkili bir ağrı kesicidir.

Parol adet geciktirir mi?

Ağrı kesici özelliği ile Parol, birçok ağrı kesici gibi adet geciktirebilir veya adet düzensizliğine neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda vardır.

Parol hap kaç yaş için uygundur?

Ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak Parol, 6 yaşından küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

Parol kaç saatte bir içilir?

Yetişkinlerde 24 saat içinde 6 tabletten fazla alınmamalıdır. Toplam 4 doz uygulama aşılmamalıdır.

5/5 - (2 oy)

Yorum Yazın