Daflon 500 mg Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Kullanımı
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Daflon 500 mg Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Kullanımı

0

Daflon 500 mg, venöz yetersizliğinde ve ağrılarının tedavisinde, krampların tedavisinde ve hemoroit krizlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilebilmektedir.

İçindekiler

Daflon Nedir?​

Daflon içinde flavonoit bulunan bir ilaçtır. Buna ek olarak yardımcı kimyasallar da kullanılmaktadır. Daflon tablet 500 mg’dan oluşmaktadır. 60 tabletlik blister ambalajlarda satışı yapılmaktadır. Daflon antibiyotik mi sorusu insanlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Daflon antibiyotik değildir. Venotonik ve venoprotektör ilaç grubunda yer almaktadır. Daflon ağrı keser mi sorusu da insanlar tarafından merak edilmektedir. Daflon venöz bacak ödeminden dolayı oluşan ağrıları kesmektedir. Fakat ilacı eğer doktor önermediyse tek başına Daflon ağrı kesici olarak kullanılmamalıdır.

Daflon ne için kullanılır sorusu şöyle sıralanabilmektedir;

  • Kronik venöz yetersizliğinin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Venöz bacak ödeminde ve ağrılarında kullanılmaktadır.
  • Gece gelen krampların azalması için kullanılmaktadır.
  • Daflon hemoroid krizlerine ait fonksiyonel belitileri tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Daflon Kullanımı​

Daflon kullananlar veyahut kullanmak isteyenler Daflon aç tok alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Daflon yemek ile aynı anda kullanılmalıdır. Öğlen ve akşam yemeklerinde alınması tavsiye edilmektedir. Yeterli miktarda su ile doktorun belirlediği doz miktarında kullanılmalıdır. Hamilelerin ve emziren kadınların kullanması tavsiye edilmemektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktora başvurmak gerekmektedir. Diğer ilaçlarla kullanımının bilinen bir sakıncası bulunmamaktadır. Daflon ilacının araç kullanmaya etkisi bulunmamaktadır.

Fakat yan etkiler şiddetli derecedeyse araç kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Daflon kullanımı unutulmuşsa çift doz alımı yapılmamalıdır. Unutulan doz atlanıp bir sonraki doz, ilaç takvimi zamanında alınmalıdır. İlaçların alkol ile alınmaması tavsiye edilmektedir. Bu yüzden Daflon alkol ile kullanılmamalıdır. Kullanılmışsa doktora danışmak gerekmektedir.

Daflon ilacını 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekmektedir. Ambalajıyla beraber çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerlerde muhafaza etmek önem arz etmektedir.

Daflon Yan Etkileri​

İlaçlarda kullanılan kimyasallar kimi zaman insan vücuduna yan etki yapabilmektedir. Yan etkilerin görüldüğü zaman mutlaka doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. İlaçların sık görülen yan etkileri hafif ise telaşlanmamak gerekmektedir. Fakat ciddi boyutlarda ise mutlaka geciktirmeden doktora gitmek gerekmektedir. Aksi takdirde ilaçlar bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Daflon adeti keser mi konusu da merak edilmektedir. Daflon’un bilinen yan etkilerinde adet kesme yoktur. Fakat kişiden kişiye bu durum değişebilmektedir. Daflon kullandıktan sonra adet kesimi yaşanmışsa doktora başvurmak gerekmektedir.

Daflon yan etkileri konusunda bir başka soru ise Daflon alerji yapar mı sorusu olmaktadır. Daflon’un içindeki kimyasallar bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu durum ilaca hassasiyet gösterildiğinin belirtisidir. İlaç alerji yapmışsa kullanımının bırakılması ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Bunlar dışında Daflon yan etkileri; mide rahatsızlıkları ve rahatsızlık hissiyatı olabilmektedir. Bu ikisi hafif yan etkisi olarak prospektüste yer almaktadır. Bu iki durum ilacın bırakılmasını gerektirecek yan etkiler arasında yer almamaktadır. Fakat şiddetli olunduğu düşünülüyorsa eczaneye veya doktora danışmak gerekmektedir.

Daflon Reçetesiz Alınır mı?​

Daflon ilaç reçetesiz alınır mı sorusunun cevabı, önceden reçetesiz satıldığı ancak bugün tanıdık eczaneler dışında reçete ile satıldığı şeklindedir. Daflon ilacını almak için önce doktor tanısı ve reçetesi gerekmektedir. Reçeteyle birlikte eczaneden temin edilmektedir. İlaç reçete ile eczaneden temin edildikten sonra mutlaka Daflon prospektüs detaylı şekilde okunmalıdır. Daflon prospektüste yazılanlar eğer kişiye uygunsa ilacın kullanımına başlanmalıdır. Uygun olunduğu düşünülmüyorsa doktora veya eczaneye danışılmalıdır.

Daflon Fiyat​

Daflon 500 fiyat, güncel olarak 108,83 TL’dir.

Daflon Cinsellik​

Sosyal medyada Daflon’un bir afrodizyak olduğu ve kimi cinsel sorunlara iyi geldiği söylense de, bunlar şehir efsanesinden ibarettir. Daflon 500 cinsellik konusunda herhangi bir fayda sağlamadığı gibi, kullanım amacı dışında beklenmedik etkilere yol açabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilir. Cinsel sorunlarınız varsa lütfen bir doktora danışınız ve internetten okuduğunuz bilgilerle ilaç kullanmaya çalışmayınız.

Daflon Muadili İlaçlar​

Daflon muadili güncel olarak Varidos 450 mg, doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın