Lyrica 300 mg Reçetesiz Satın Al Mümkün Müdür? Yan Etkileri Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Lyrica 300 mg Reçetesiz Satın Al Mümkün Müdür? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Lyrica ne işe yarar, romatizma ve sinir hasarlarında meydana gelen ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında epilepsi nöbeti geçiren hastalar ile anksiyete bozukluğu yaşayan hastaların iyileşmesi için kullanılmaktadır. Lyrica 300 mg; yeşil reçeteli, ağızdan bol su ile alınan bir ilaçtır.

Lyrica Nedir?​

Lyrica içinde temel madde olarak pregabalin bulunan bir ilaç türüdür. 300 mg kapsül olarak satılmaktadır. 56 ve 168 kapsül olarak üretilmektedir. Alüminyum blister ambalajlarda eczanelerde reçeteli ile satılmaktadır. Lyrica yararları şöyle sıralanabilmektedir.

 • Kısmi sara nöbeti denilen diğer adı epilepsi olan hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Diğer nöbet ilaçlarıyla beraber ek tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Periferik sinir hasarlarında oluşan ağrının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Romatizma ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Lyrica Fiyat​

Lyrica 25 mg fiyat güncel olarak 44,13 TL’dir. Lyrica 75 mg fiyat, güncel olarak 64,36 TL şeklindedir. Lyrica 300 mg fiyat ise, güncel olarak 314,36 TL şeklindedir. Bu fiyatlar, 2022 aralık ayında yapılan zamlardan sonraki güncel fiyatlardır.

Lyrica Kullanımı​

Lyrica kullanımı ağız yoluyla yeterli miktarda su içilerek yapılmaktadır. Lyrica ilacını doktorun belirlediği doz miktarında içmek gerekmektedir. Hamile ve emziren kadınların ilacı kullanmadan önce doktorlarına mutlaka başvurmaları gerekmektedir. Hamilelikte ve emzirmede içilmesi tavsiye edilmese de doktorun gerekli gördüğü durumlarda uygun dozlarda kullanılabilmektedir.

Lyrica ilacı uyku ve dikkat dağınıklığı yaratabileceğinden araç kullanmamak gerekmektedir. İlacın içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Laktoza karşı hassasiyet gösteren bireylerin bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Eğer reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanılıyorsa; Lyrica ilacıyla birlikte kullanımı zararlı olabileceğinden eczaneye veya doktora başvurmak gerekmektedir.

Tavsiye edilen doz miktarı, günde iki kere olmak üzere toplamda 150 ila 600 mg doz olarak değişkenlik göstermektedir. İçilecek doz miktarı unutulduysa doktora tekrardan başvurmak önem arz etmektedir. Lyrica ilacının kullanımının aniden kesilmesi bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden aniden ilacın bırakılması tavsiye edilmemektedir.

Lyrica ilacını 18 yaş altındaki çocuklar kullanamamaktadır. 65 yaş üstündeki bireyler ise eğer böbrek fonksiyonları normal düzeyde ise Lyrica kullanabilmektedir.

Lyrica 300 mg doz alımı unutulduğu takdirde; eğer bir sonraki doz zamanı yaklaşmış ise unutulan doz alımı yapılmamalıdır. Yaklaşan doz, zamanında alınıp bir sonraki doz takviminden devam edilmelidir. Sonraki doz zamanı yaklaşmamış ise; hatırlandığı an doz alımı yapılmalıdır.

Unutulan dozun telafisi için kesinlikte çift doz alımı yapılmamalıdır. Lyrica ilacını her gün aynı zamanda içmek; ilacın etkisini göstermesi açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden ilaç takvimini aksatmamaya ve unutmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Lyrica Yan Etkileri​

Lyrica yan etkileri geçmediği ve şiddetlendiği takdirde ilacın kullanımının kesilip, en yakın hastaneye başvurmak gerekmektedir. Her ilacın bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler hafifse ve çok yaygın görülenlerse telaşlanmamak gerekmektedir. Fakat şiddetli ve ciddi yan etkilerde derhal doktora gitmek sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Lyrica ilaç kullandıktan sonra yüzde ve dilde şişme meydana gelmişse ciddi yan etkileri meydana gelmiş demektir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Lyrica ilacında sık görülen yan etkiler ise şöyle sıralanabilmektedir.

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Uyuklama hâli
 • İştah artışı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Kendini abartılı şekilde iyi hissetme
 • Dikkat bozukluğu
 • Geçici hafıza sorunları
 • Görme işlevlerinde sorun
 • Kas krampları
 • Boğazda ve ağızda kuruluk

Lyrica Reçetesiz Alınır mı?​

Lyrica reçetesiz satılır mı sorusu ilacı kullanmak isteyen hastalar tarafından merak edilmektedir. Lyrica yeşil reçeteli ilaç kategorisinde yer almaktadır. Bu yüzden yalnızca reçete ile alınabilmektedir. Eczaneden reçetesiz temin edilememektedir. Lyrica aile hekimi yazabilir mi sorusunun cevabı evet olarak geçmektedir.

Yeşil reçeteli ilaçları eğer tanı konulmuşsa aile hekimi yazabilmektedir. Başka bir deyişle, Lyrica 300 mg reçetesiz satın al mümkün değildir. Yeşil reçeteli ilaçları, doktor kontrolü olmadan kullanmamalısınız.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın