Aile Hekimi Uyku İlacı Yazar Mı? Reçetesiz Alınır Mı?

Aile hekimi uyku ilacı yazma yetkisi yoktur. Bunun için hastaneye gitmek gerekmektedir. Uyku ilacı gibi ilaçlar genellikle reçete ile satılmaktadır ve kesinlikle kolayca alınabilecek ilaçlardan değildir. Aile hekimi de bu tip durumlarda gelen hastayı hastaneye yönlendirmektedir. Hastanede çalsan bir doktor tarafından verilmesi gerekmektedir.

Uyku İlacı Reçetesiz Alınır Mı?

Uyku ilacı reçetesiz verilmemektedir. Piyasada reçete olmadan verilen ilaçlara da itibar edilmemelidir. Bir uyku ilacı almak için doktordan kesinlikle reçete almak gerekmektedir. Bu tip ilaçlar toplum sağlığı açısından önemlilik arz ettiği için reçete dışı satılması da yasaktır. Bu yüzden reçetesiz vermeye çalışan insanlardan da uzak durulması gerekmektedir.

Uyku İlacını Kimler Kullanabilir?

Uyku ilacı kullanımı doktorun izin verdiği ölçüde kullanılabilmektedir. Genellikle ileri yaşlarda olan bireyler uyku ilacı kullanmaktadır. Bunun nedeni de yaşanan uyku problemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uyku problemi olan çoğu insan kullanabilmektedir.

Uyku Hapı Fiyatları Ne Kadar?

Uyku ilacı fiyatları ilaca göre ya da hazırlanan karışıma göre değişiklik göstermektedir. Genellikle eczanede satılan ilacı farklı, dışarıda uyku yapıcı bitkisel karışımların fiyatları farklı olmaktadır. Burada önemli olan sizin seçtiğiniz ilaç modelinin fiyatını araştırmak ve doğru bir seçim olduğuna emin olmaktır.

Lustral Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Lustral aile hekimi yazması için önceden bir hastane doktoru tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Bunun da süresi bulunmaktadır. 3 aydan az kullanımlarda yine aile hekimleri bu ilacı yazamamaktadır. Genel olarak bakıldığında kesinlikle aile hekimlerinden önce hastaneden yazdırmak gerekmektedir. Aile hekimi uyku ilacı yazamadığı gibi, antidepresan da yazamamaktadır.

Uyku İlacı Riskleri Nelerdir?

  • Uyku ilaçları sakinleştirir ve bu bir süre boyunca faydalı olabilmektedir. Fakat uykusuzluğa neden olan etkenleri ortadan kaldırmamaktadır.
  • Reaksiyon hızını azaltır ve trafikte büyük dert oluşturabilir.
  • Bu da madde bağımlılığı olarak görülmektedir. Bağımlılık yaptırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
  • Beyin fonksiyonlarını kötü etkilemektedir.
  • Maddeler kas hareketlerinizi yavaşlatır ve sizi sersem hale getirir.
  • Uzun süre kullanıldığında hissizleşmeler başlamaktadır.
  • Baş ağrısı, mide ağrısı, yorgunluk gibi istenmeyen bir takım yan etkilete sahip olmaktadır.  Kullanılmaları risk taşımaktadır.
içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın