Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar? Kulak İçi Sivilce Nasıl Geçer?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar? Kulak İçi Sivilce Nasıl Geçer?

0

Kulak içinde sivilce çıkma sebepleri; kirli kulaklık kullanmak, kulağı karıştırmak, parmak ve benzeri nesneleri kulağa sokmak, stresin artması, enfeksiyona neden olan piercing ya da kirli ortamlara maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda kulakta oluşan sivilce ya da benzeri şikayetlerin tedavisi için akneyi doğru tanımlamak tedavi için önem taşımaktadır. Dermatolog’a cilt ile oluşan sorunları doğru tarif etmek, tedavinin hızlanması için çok önemlidir.

İçindekiler

Kulak İçinde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

  1. Buz tutulmalı
  2. Bal ve tarçın kullanılmalı
  3. Çay ağacı yağı sürülmeli

1. Buz Tutulmalı:

Kulakta sivilce gibi şişlik ve acı oluşuyorsa buz torbası konması yararlı olacaktır. Buzları havluya sarıp 10 ile 15 dakika boyunca ovulması gerekmektedir. Soğuk, kan akışını yavaşlatıp cildi sıkıştırarak iltihabı azaltmayı sağlayacaktır. Bunun yanında kızarıklık oluştuysa azalmasına yardımcı olacaktır.

2. Bal ve Tarçın Kullanılmalı:

Bal da ve tarçında anti-mikrobiyal, anti-enflamatuar özelliği bulunduğu için akneyi küçültmesinde yardımcı olmaktadır. Tarçın kabuğunun özü ve bal kombinasyonu sayesinde akneye neden olabilecek bakterileri yok etmektedir.

1 çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı tarçın tozunu karıştırıp sivilceli bölgeye sürülmelidir. 10 dakika bekledikten sonra iyice durulanmalıdır. Bu işlem günde 1 ile 2 defa kullanılması gerekmektedir. Sivilce kulak iç bölgesine çok yakınsa uygulanması tavsiye edilmemektedir. Yanlış bir harekette karışımın kulağın içine girmesine neden olacaktır.

3. Çay Ağacı Yağı Sürülmeli:

Çay ağacı yağı, kulak iç bölgesinde oluşan akneler için çok etkili bir yöntemdir. İçinde barındırdığı güçlü anti-bakteriyel özelliği sayesinde bakterilerden kaynaklanan cilt sorununu çözmeye yardım edecektir.

Akne kaynaklı kızarıklık ve iltihabın azalmasında önemli bir etkiye sahiptir. Seyreltilmiş (Su ile karıştırılmış) çay ağacı yağını, pamuk ya da kulak çubuğu ile sivilceye yavaşça yedirilmelidir. İşlem sonunda temiz bir pamuk yardımı ile bölge temizlenmelidir. Bu yöntem günde 2 ya da 3 kez tekrarlanması gerekmektedir.

Kulak İçinde Sivilceler Kaç Günde Geçer?

Kulak içinde sivilce gerekli temizleme işlemleri uygulanırsa 2 ile 4 arasında geçmektedir. Eğer herhangi bir işlem yapılmadan kendiliğinden geçmesi beklenirse 1 haftadan uzun sürebilmektedir. Düzenli olarak kişisel bakım ve temizleyici ürünler kullanılırsa sivilce sorunu büyük oranda düzelmektedir. Özellikle yağlı ciltlerde çok fazla akne oluşacağı için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kulak İltihabı Sivilce Yapar Mı?

Kulak iltihabı sivilceye neden olmamaktadır. İltihap, orta kulak ile bağlantı kuran östaki borusunun tıkanması sonucunda iltihabın oluşmasına neden olmaktadır. Sivilce olmamasına rağmen kulakta akıntı, ateş, denge kaybı, iştah kaybı ve kulak ağrısına neden olmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın