Paxera Ne İşe Yarar? Paxera Yan Etkileri
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Paxera Ne İşe Yarar? Paxera Yan Etkileri

0

Paxera, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen bir ilaç grubuna ait reçeteli bir antidepresandır. İlacın rolü, beyinde doğal olarak üretilen ve zihinsel dengenin korunmasına yardımcı olan serotonin hormonunun üretimini arttırmaktır.

Paxera Reçetesiz Alınır Mı?

Özellikle depresyon, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde kullanılır. Paxera kullananlar açısından yaygın yan etkiler mide bulantısı, libido, uyku sorunları, halsizlik, terleme, baş dönmesi ve baş ağrılarını içerir. Paxera antidepresan sınıfından bir ilaç olduğu için, Paxera kullanıp iyileşenler daima doktor kontrolünde tedavilerinde başarıya ulaşmıştır. Bu nedenle, rastgele kullanmamanız gerekir.

Paxera 20 mg reçetesiz alınır mı?

Paxera 20 mg, birçok eczaneden reçetesiz satın alınabilir ancak prospektüsündeki birçok yan etkisi nedeniyle, doktor kontrolünde olmadan kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Paxera Nedir?

Paxera nedir sorusu sıklıkla merak edilen bir sorudur. Paxera kullanmanın amacı depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkları gidermektir. Panik atak geçiren kişilerde ani ve beklenmedik korkular olduğu için bu hastalığa sahip kişiler aşırı korku durumunda olacaktır. Paxera 40 mg panik ataklar için de etkilidir. Paxera bir doktor tarafından reçete edilir çünkü sosyal anksiyete bozukluğu hayattaki çeşitli ilişkileri ve sosyal aktiviteleri etkiler.

Ayrıca yaygın anksiyete bozukluğu olan insanları tedavi etmek için kullanılır. Bu açıdan Paxera ne işe yarar sorusunun cevabı oldukça fazladır. Bu ilaç tedavi sırasında etkili ve sağlıklı ilaçlardan biri olarak tıp camiası tarafından kabul görmüştür. Beyinde mutlulukla ilgili hormonların azalması veya kaybolması nedeniyle psikiyatrik rahatsızlıklarda ve tedavi süresinde tercih edilir. Tedavinin ilk veya iki haftasında mutluluk hormonu seviyenizi artırır. Ancak Paxera alkol kullanımı ile beraber tüketilmemelidir.

Paxera Ne İşe Yarar?

Paxera, majör depresyon tedavisinde etkilidir. Obsesif ve kontrol edilemeyen (takıntılı) durumların kontrolünde rol oynar. Agorafobi olarak tanımlanan açık alan korkusu veya başka sebeplerden kaynaklanan korkuya bağlı panik atak bozukluğunu gidermek için kullanılır. Bu açıdan Paxera Anafranil karşılaştırılması yapılmaktadır. Paxera, kalıcı kaygı ve gerginliği gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Bunlara beyinde serotonin denilen bir kimyasalın azalması neden olabilir. Paxera, kullanımın ilk birkaç haftasında beyindeki serotonin seviyesini artırarak çalışır. Bu açıdan Paxera aris nedir sorusu için antidepresan ilacı grubu içinde yer aldığı söylenebilir.

Paxera Nasıl Kullanılır?

Mide problemlerinden kaçınmak için Paxera yemeklerle birlikte tüketilmelidir. Paxera alkol ile hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bu ilaç yorgunluk ve uyuşukluk gibi yan etkilere neden olabileceğinden, uygulama sırasında araba kullanmamalı veya önemli işler yapmamalısınız. Bu ilaç laktoz içerir, bu nedenle laktoza alerjiniz varsa hasta derhal doktora haber vermelidir.

İlacın etkileri zamanla ortaya çıkar. Hasta zamanla kendini daha mutlu ve sağlıklı hissetse bile doktora danışmadan kesinlikle ilacı bırakma kararı vermemelidir. Eğer tedavi doğru zamanda tamamlanmaz ise hastalık tekrar başlangıca dönebilir. Bu açıdan Paxera bırakanlar bu ilacı doktor gözetiminde bırakmıştır.

Paxera Yan Etkileri Nedir?

Diğer ilaç türlerinde olduğu gibi, insanlar zaman zaman Paxera’nın yan etkilerini göreceklerdir. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Uyku bozuklukları nedeniyle aşırı esneme veya uykuya dalamama,
  • Yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, gecikmeli boşalma, iktidarsızlık, iştahsızlık, kalp hızı dengesizliği,
  • Aşırı kalp çarpıntısı, yavaş kalp çarpıntısı, kalp hızı dengesizliği,
  • Mide ağrısı, bulantı, kan basıncı değişiklikleri, kafa karışıklığı.

Bu açıdan Paxera baş ağrısı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra Paxera bağırsak çalışmasını da arttırabilmektedir. Paxera, semptomları kontrol etmeye ve hafifletmeye yardımcı olur, ancak onları tamamen iyileştiremez. Paxera faydaları hissetmeden önce ilacı en az 3 – 6 ay kullanmanız gerekebilir.

Paxera Bağımlılık Yapar Mı?

Paxera, SSRI sınıfındaki birçok antidepresan gibi bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. Başka bir deyişle, Paxera’yı kullanırken aniden bırakmanız çeşitli yoksunluk etkileri yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle, ilacı mutlaka doktor kontrolünde bırakmanız gerekir.

Paxera Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Paxera, adet düzensizliklerine neden olabilir. Çok seyrek görülen bir yan etki olsa da, yoğun veya geciken adet, adet dönemleri arasında kanama görülmesi gibi yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkileri görmeniz durumunda, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Paxera Fiyat 2023

Paxera fiyatları dozajına göre değişmektedir:

  • Paxera 10 mg fiyat: 30 TL
  • Paxera 20 mg fiyat: 62 TL
  • Paxera 30 mg fiyat: 83,50 TL
  • Paxera 40 mg fiyat: 125 TL
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın