Bize Reklam Verin
Cipralex Kilo Aldırır Mı?  Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Cipralex Kilo Aldırır Mı? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalı?

+ - 0

Yapılan araştırmalarda Cipralex kullanan 25 kişiye bakıldığında yüzde 25’inde beden ağırlığında 5 kg veya daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu nedenden dolayı da uzmanlara göre cipraleks kullanımı kilo aldırmaktadır. Ayrıca altı ayı geçen, uzun süreli kullanımlarda ise bu artış daha da belirginleşmiştir.

Cipralex Ne İşe Yarar?

Beyinde bulunan serotonin miktarının artmasıyla zihinsel ve psikolojik dengenin korunmasını sağlayan bir antidepresandır. Çoğunlukla anksiyete problemleriyle karşılan bireyler de ve depresyon sorunuyla baş etmek isteyenlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bazen ise panik atak rahatsızlığı olan kişilerde ve obsesif kompulsif bozukluğu olan kişileri sakinleştirmede kullanılmaktadır. Ayrıca kronik ağrıların giderilmesinde de kullanıldığı görülmektedir.

Cipralex Nasıl Kullanılmalıdır?

Cipralex kullanımı hastanın durumuna ve hekimin hastayı uygun gördüğü tedavi şekline göre belirlenmelidir. Aç karnına veya tok karnına tüketilebilen bir ilaçtır. Bol su ile tüketilmeli ve çiğnenmemelidir. İlaç her gün aynı saatte ve düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaç vermiş olduğu etkiye göre hekimin verdiği talimatla kullanılmalıdır.

Cipralex En Az Kaç Ay Kullanılmalı?

Cipralexin yararını hissetmek için en az 3-4 hafta kullanılması gerekmektedir. Bazı doktorlar ise bu sürenin 6 ay kadar olduğunu belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir: Hangi ekmek kilo yapar?

Cipralex Uyku Yapar Mı?

Uyku yaptığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat ilacın kullanımına başlanması sırasında esneme ve uyku isteği artışına neden olabileceği söylenmektedir.

Cipralex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Cipralex’in yan etkileri incelendiğinde; kişinin sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti, psikolojik ve kronik rahatsızlık seviyesine göre değişiklik göstermektedir Bu yan etkilerin olup olmayacağı ise kişiye göre değişmektedir.. Kişilerde olan bazı yan etkiler ise şunlardır; mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, ateş yükselmesi, terleme, titreme, saç dökülmesi, karın ağrısı, kas ve eklem ağrısı, deride karıncalanma, uykulu hissetme, uykusuzluk, esneme, huzursuzluk, kaygı, isteksizlik, kilo alma, ishal, kabızlık, iştahlılık veya iştahsızlık gibi yan etkileri mevcuttur. Ayrıca göz bebeklerinde büyüme, görme problemlerinin oluşması, işitme duyusunda değişiklik meydana gelmesi ve kulak çınlaması olması da görülen yan etkiler arasındadır. Garip ve uç noktada görülen rüyalarda yan etkiler arasındadır.

Cipralex Reçeteli Mi?

Cipralex reçeteli bir antidepresan ilaç türüdür. SSRI grubunda yer almaktadır.

Cipralex Fiyatları Nedir?

Cipralex’in fiyatı tablet sayısına ve doz miktarına göre değişmektedir. 14 tabletten oluşan ve 5 mg doz olan cipralexin fiyatı ortalama 10 TL’dir. 28 tabletten oluşan 10 mg fiyatı ise 38,83 Türk lirasıdır. KDV oranındaki değişim ve dönemin ekonomik hali ilaç fiyatlarında değişikliklere neden olabilmektedir.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın