Hangi Ekmek Kilo Yapar? En Sağlıklı Ekmekler Listesi
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Hangi Ekmek Kilo Yapar? En Sağlıklı Ekmekler Listesi

0

Kilo yapan ekmek, beyaz ekmektir. Aslında ekmek ölçülü tüketilirse kilo yapmaz. Yediğimiz yemeklerden makarna, pilav gibi karbonhidratlı yiyeceklerle beraber bolca ekmek tüketilirse sonuç kilo artışı olacaktır. Fazla ekmek yemekle fazla karbonhidrat alınmış olur. Bu da pankreasın aşırı çalışarak insülin üretmesini sağlar. Aşırı insülin harcanmadığında, vücut şekeri yağa dönüştürüp depolar. Yani çok ekmek tüketmek yağlandırır ve sağlıksız kilo artışına neden olur.

İçindekiler

En Sağlıklı Ekmekler Hangisi?

En sağlıklı ekmekler, günümüzde sağlıklı olup olmadığı sebebiyle birçok tartışmaya söz konusu olmuştur. Ekmeğin her türlüsünün zararlı olduğunu savunan uzmanlar dışında; vitamin, lif ve mineral bakımından fazla olduğuna kanıt bilimsel kaynaklar sunan uzmanlarda vardır. Ancak bilinmelidir ki, beyaz undan ve sağlıksız unlardan yapılan ekmekler sağlıksızdır ve vücuda zararlıdır. En sağlıklı ekmek çeşitleri:

  1. Filizlenmiş tam tahıl ekmek, filizlenme aşamasında olan tam tahıllı mahsullerden meydana getirilir.
  2. Ekşi mayalı ekmek, ekmeği kabartmak için doğal olarak oluşan maya ve bakterilere dayanan, kan şekeri etkilerini azaltan bir fermantasyon süreciyle yapılır.
  3. Yüzde Yüz tam buğday ekmeği, rafine buğdaydan yapılan ekmeklere göre mineral, vitamin ve lif bakımından daha zengin besin içeriğine sahiptir.
  4. Yulaf ekmeği, tipik olarak yulaf, maya, tam buğday unu, tuz ve sudan yapılır.
  5. Keten tohumu ekmeği, keten tohumlarının çok besleyicisi olmasından dolayı yiyebileceğiniz en sağlıklı ekmeklerdendir.
  6. Yüzde yüz filizlenmiş çavdar ekmeği
  7. Sağlıklı glutensiz ekmek

Bir Dilim Ekmek Kaç Kalori? Ya da İki Dilim?

bir dilim ekmek kac kalori

Bir dilim ekmek, ortalama 80 kalori civarındadır. Ekmek çeşitlerine göre değişen kaloriler en bilindik ekmek olan beyaz ekmeğin bir dilimi 28 gram ve 90 kaloridir. İki dilim ekmek, ortalama 160-180 kalori civarındadır.

Canan Karatay Hangi Ekmek Yenmeli Diyor?

Prof. Dr. Canan Karatay’ın tavsiye ettiği ekmek, siyez ekmeğidir. Bu ekmek, Karatay tarafından tavsiye edildikten sonra büyük bir rağbet görmüştür. İçinde sayısız mineral ve B1, B2, B6, B7 ve E vitaminlerini taşıyan tek tahıl ürünü olarak biliniyor. Siyez bulguru anne sütünü arttırıyor, yaşlanmayı engelliyor. Ayrıca bağırsakların çalışmasını düzenlemede çok yararlıdır. İçinde sayılamayacak kadar çok mineral var ve glüten yok denilecek kadar az olan bir ürün. Siyez, Türk halkının gelecekte yiyebileceği tek tahıl ürünü olarak belirten Canan Karatay, bu ekmeği herkese tavsiye etmiştir.

En Az Kalorili Ekmek Hangisi?

En az kalorili ekmek, çavdar ekmeğidir. Çavdar tahılı unu ile yapılan bu ekmek bol life sahip olması ve kalori barındırmamasıdır. Doğal bir lif kaynağı olması ve kalorisi az olduğundan sağlık ve kilo problemleri yaşayanlar için tüketilmesi önerilen ideal bir ekmek türüdür. Çavdar ekmeği, lif, magnezyum, kalsiyum, mangan, potasyum, protein, fosfor, demir, tiamin, folik asit, niasin, B1 ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Tam Buğday Unlu Ekmek Sağlıklı Mı?

Mineral, vitamin ve lif bakımından zengindir. Uzmanların özellikle önerdikleri tam buğday ekmeği, kolesterolü düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Buğday kepeği, içinde bulunan vitaminler sayesinde beyin için oldukça önemlidir.

Sarı Buğday Ekmeği Faydalı Mı?

Sarı buğday doğal bir şekilde üretilen ve üretilirken gübre istemeyen bir buğday türüdür. Bu sebeple de kaliteli ve oldukça sağlıklı bir üründür. Sarı buğday ekmeği, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tokluk hissi verdiğinden kilo vermeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek olduğu için küçük bir porsiyon günlük ihtiyacı karşılayabilir. Kan dolaşımını hızlandırır ve sağlıklı gelişime destek olmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın