Kuru Üzüm Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kuru üzüm, taze üzümlerin kurutulmasıyla elde edilir. Taze üzüm %75 – 80 oranında su içerir, kurutma işlemi sonucunda bu su buharlaşır ve ürünün öz kısmı kalır. Kurutma işlemi sonucunda besin değerleri değişir ve karbonhidrat, protein, vitamin değerleri yükselir. Rafine şeker kullanmak istemeyenler için kek, kurabiye yapımında kullanılabildiği gibi tek başına da tatlı atıştırmalık olarak kullanılabilir. Sarı ve siyah kuru üzüm çeşitleri vardır. Siyah ve sarı üzüm kurutma işlemi öncesi aynı oranlarda su barındırır.

Kurutma işlemi sonrası iki çeşit üzümde de yakın besin değerleri olsa da siyah üzümün lif değeri, sarı üzümden daha fazladır; 100gr siyah üzümde 2.1gr lif varken sarı üzümde bu 1.2grdır. Siyah üzümün metabolizma hızlandırıcı etkisi sarı üzüme göre fazladır bu sayede yağ yakma özelliği de yüksektir. Siyah üzümün kan yapıcı özelliği de sarı üzüme göre daha fazladırSiyah kuru üzüm fiyatları ile sarı kuru üzüm fiyatları arasındaki farkı bu özellikler belirlemektedir. Her iki üzüm çeşidi için de aşağıda sıraladığımız faydalar mevcuttur, siyah kuru üzüm oran olarak daha fazla bu faydaları sağlamasıyla ayrılır.

kuru uzumun faydalari
kuru uzumun faydalari

Kuru üzümün faydaları

  • Kuru üzümün detoks özelliği vardır, antioksidana açısından zengindir ve bu sayede vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile toksinleri atar ve sivilce, erken yaşlanma gibi cilt kusurlarını önlemeye yardımcı olur.
  • Kuru üzüm demir açısından zengindir, demir eksikliği yaşayan kişiler için günlük tüketim alışkanlığı kazanılması tavsiye edilir.
  • Demir, bakır ve B vitamini açısından zengindir, özellikle B vitamini barındırmasıyla kansızlık sorunu yaşayan kişiler için de faydalı bir atıştırmalıktır.
  • İçinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
  • B1, B2 vitamini açısından zengin olmasıyla unutkanlık, yorgunluk, uyku sorunu yaşayan kişiler açısından kullanılması tavsiye edilir.
  • Kuru üzüm lifli gıdalar arasındadır bu sayede bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi sağlar. Tokluk hissi yaratmasıyla kilo kontrol süreçlerinde faydalıdır.
  • Kuru üzüm, hipertansiyon hastalığı olan kişiler için de uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kan basıncınızı düşürmeye ve kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur, kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlar.
  • Kuru üzüm kalsiyum açısından zengin yapısıyla kemik gelişiminin normal seyretmesinde tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için tüketimi oldukça faydalıdır. Kalsiyum açısından zengin olmasıyla romatizma hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Kuru üzüm suyu da en az kuru üzümün kendisi kadar faydalıdır. Kuru üzüm suyu hazırlamak için, 1 su bardağı su kaynatıp içinde 100 gr kuru üzüm koyulur ve bir gece bekletilir. Ertesi gün süzdükten sonra istendiği zaman tüketilebilir.

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmez. Her yaşta sağlıklı ve besleyici gıdalar arasında öne çıkar. Günümüzde artan rafine şeker kullanımının yarattığı kalp hastalıkları, tansiyon, şeker ve obezite gibi sağlık sorunlarından korunmak için alternatif tatlar aranmaktadır. Kuru üzüm tatlılarda şeker alternatifi olarak yaygın kullanıma sahiptir. Küçük yaştan itibaren yoğurt kaselerinin içinde, keklerin içinde, kuruyemiş karışımlarıyla birlikte hazırlanan alternatif ara öğünlerde kullanılarak hayatın parçası haline getirilmelidir. https://www.cerezpazari.com.tr/  %100 doğal ve yerli kuru üzüm çeşitleri sunmaktadır. Vakumlu ve kilitli paketlerle gönderilen kuru üzümler tazeliğini kaybetmeden tüketilebilecektir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın