Nasıl Erken Kalkarım? Erken Kalkmanın Faydaları Neler?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Nasıl Erken Kalkarım? Erken Kalkmanın Faydaları Neler?

Nasıl erken kalkarım diyorsanız ve sürekli uykuya kalıyorum diyorsanız o halde rutininizi düzeltmeniz gerekir. Gece geç saatlere kadar oturmak elbette gündüz kalkamamanıza yol açacağı için bazı gündelik düzenlerinizde değişikliğe gitmeniz lazımdır. Bunun için yemek saatleri ve teknolojik aletlerle geçirdiğiniz zamanı kısaltmanız önerilmektedir. Peki, böyle bir durum ne şekilde mümkün olabilir diyorsanız bazı temel anekdotlar şöyledir;

Nasıl Erken Kalkarım?

  1. Geç saatte yemek yemeyin.
  2. Kafein içeren içecekleri tüketmeyin.
  3. Teknolojik aletlerle geçirdiğiniz zamanı azaltın

Geç saatte yemek yemeyin

Yemek saatlerinizi erkene çekmeniz uyku probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır. Nasıl erken kalkarım? diyorsanız aşırı ağır ve tatlı yiyecekleri akşam vakti saat 21.00 veya 22.00 civarı yememeye özen gösterdiğinizde bunu gerçekleştirmiş olursunuz. Çünkü, tam yatacakken mideniz dolu olacağı için rahat olamayacaksınız uzmanlar beslenme için uygun zamanın en geç 20.00’a kadar olacağını söyledikleri için rutine dökmeye başlayın.

Kafein içeren içecekleri tüketmeyin

Çay, kahve vb. şeyleri yatmaya yakın bir saatte ve gün içinde de çok fazla içmemek uyku düzeninizi normale getirecektir. Özellikle 5-6 kupa tüketiyorsanız bu aşırıdır ve sağlığa zararlıdır. Bünyeyi tepetaklak eder ve sizi olabildiğince yataktan uzaklaştırır. Ayrıca, kahve asit özellikli bir gıda olduğu için, sindirim sisteminizi ve özellikle de bağırsaklarınızı rahatsız eder.

Kafein İçeren İçeceklerden Uzak Durun

Teknolojik aletlerle geçirdiğiniz zamanı azaltın

Çoğu insan yatakta telefon ile uğraşmayı çok sevmektedir ancak bu durum zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden sabahlayabilmeye sebep olur. Böylelikle hem rutin bozulur ayrıca fiziksel gelişim engellenmiş olur. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken şey olabildiğince radyasyon yayan materyallerden uzaklaşıp sakin ve dingin bir biçimde istirahat pozisyonuna geçmeye gayret etmektir.

Sabah Kalkamama Sorunu Nasıl Çözülür?

Sabah kalkamama sorunu, erken yatarak çözülür. Bunun için hem beslenmenize hem de gereksiz işlerle uğraşmayı bırakmaya dikkat etmeniz fayda getirecektir. Öncelikle teknoloji ile fazla haşır neşir oluyorsanız ve geç saatlere kadar uyumuyorsanız disiplin sağlayamıyorsunuz demektir ve bu probleme neden olur. Birçok kişi erken nasıl kalkarım? diye sormaktadır ancak hayatlarına bir kontrol koyamamaktadır.

Ayrıca zararlı ve nikotin içeren sigara ve alkol gibi ürünleri sakın tüketmeyin ve çok fazla kafeinli içecekler içmeyin. Sağlıklı beslenip 23.00-4.00 arasında uyku halinde olursanız istediğiniz saatte uyanabilirsiniz.

Sabah Erken Kalkmanın Faydaları Nelerdir?

Sabah Erken Kalkmanın Faydaları Nelerdir?
Sabah erken kalkmak, okula ve işe gidenlerin acele etmeden hazırlanması ve geç kalmamaları için çok faydalıdır.

Sabah erken kalkmamın faydaları, özellikle okula ve işe gidenler için tam vaktinde ulaşım açısından ve acele etmeden hazırlanmak için birebir olumlu bir durumdur. Ayrıca zinde hissetmek ve sağlam kafanın güçlü vücutta olduğu bilindiği için tüm bireylerin nasıl erken kalkarım? diye kendilerine bir sormaları ve uykuyu düzene sokmaları şart olur.

Kendinizi formda hissedip gündelik uğraşlarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlar ve bedeni hastalıklara karşı koruyarak bağışıklığı yüksek tutar. Baygın gibi gezmezsiniz ve görüntünüz de daha aydınlık olur bu sayede olumlu katkı yaparak birikmiş ödemleri de atmış olursunuz.

Sabah Alarmı Duymuyorum Ne Yapmalıyım?

Sabah alarmı duymuyorum diyorsanız demek ki gün içinde çok yoruluyorsunuz ve buna yönelik bir uyku düzeni planlamıyorsunuz. Bu durumu önlemek için yapacağınız çok basit günlük yaşam tüyolarını kapmanız yeterli olacaktır. Oldukça anlaşılır olan şudur ki, gece yarılarına kadar telefon ile oynamamaya ve tam uyuyacakken yağlı yiyecekler yememeye özen göstermenin önemini kavramak gerektiğidir.

Ayrıca yoğun stres altındaysanız ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlığınız varsa da kalkmak sizin için biraz problem haline gelmiş olabilir. Bunun için ilacınızın dozunu hekiminize danışarak azaltabilirsiniz veya sizi üzecek, yıpratacak ortamlardan uzaklaşabilirsiniz. Nasıl erken kalkarım? diye sorduğunuzda aşırı kafein ve nikotin tüketimini bırakmak ayrıyeten sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.