Bir Varlığın Bir Noktaya Göre Yer Değiştirmesine Ne Denir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Bir Varlığın Bir Noktaya Göre Yer Değiştirmesine Ne Denir?

0

Bir varlığın bir noktaya göre yer değiştirmesine hareket denmektedir. Bulundukları noktalar zaman içerisinde değişen varlıkların tümü hareketli varlıklar, olarak adlandırılmaktadır. Hareketli varlıklar oldukları noktada sabit kalmayıp, konumlarını değiştirme özelliğine sahiptirler.

Bir varlığı ele alalım; gözlemlediğimiz noktasında devinimsiz kalmıyor ise, o varlık için hareket ediyor, diyebiliriz. Oynama, kımıldama ve devinme terimleri, sabit kalmayan cisim için kullanılabilecek uygun kelimelerdir.

Hareketli Varlıklara Örnekler Nelerdir?

Varlık; var olduğu düşünebilen herkesce bilinen, var olan şeye denmektedir. Hareket ise; bahsettiğimiz varlıkların farklı yönlere doğru gerçekleştirdiği faaliyetlerdir. Bulundukları yerde sabit kalamayıp, hareket eden varlıkları örneklerle açıklayacak olursak; içinde yaşadığımız Dünya, yerinde bir örnek olacaktır.

Bir Varlığın Yer Değiştirme Hızına Ne Denir?

Baz alınan alanı daha kısa sürede kat eden, hareketli hızlı olarak nitelendirilir iken, daha hızlı sürede kat eden hareketli yavaş olarak tanımlanır. Hareketli hızlı, hareketli yavaşa oranla, daha kısa sürede hedefine ulaşmaktadır. Bu durum hıza göre kimi zaman uzaktan kimi zaman ise yakından gözlemlenebilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın