Tez Girişi Nasıl Yazılır? Tezde Girişte Neler Olmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Tez Girişi Nasıl Yazılır? Tezde Girişte Neler Olmalı?

Tez girişi, tezin ilk bölümünde yer alan ve tez hakkında küçük bilgilendirmeler yapılan bölümdür. Bu bölüm, tez hakkında genel ve doğru bilgiler vermelidir. Tez girişi yazarken dikkat edilmesi gereken detaylar ise şu şekilde söylenebilir;

Tez Girişi Nasıl Yazılır?

Tez girişi yazma, oldukça önemli bir konudur. Hem bütün tez hakkında ufak bir bilgilendirme yapılmalı, hem kurallara uygun yazılmalı hem de konunun ayrıntılarına inilmeden verilmek istenen verilmelidir. Özellikle bu bölüm tezi okuyanın değerlendirme yapıp anlamlandırması için de oldukça önemlidir.

Ayrıca çalışmanın gerekliliğinden ve onunla birlikte çalışmanın amacından da kısaca bahsedilmesi gerekmektedir. Yazıyı yazdığınız konunun seçim amacı da açıkça belirtilmelidir. Tez giriş yazısı yazarken genel yapı şu şekilde olmalıdır:

  • [yesil]Madde 1:[/yesil] Tez giriş yazısı yazma, önemli bir iştir. Bu yüzden her adım dikkatle yapılmalıdır. Ayrıca tez konusunun tanımı bir kere daha yapılmalıdır.
  • [yesil]Madde 2:[/yesil] Tez çalışması hakkında çalışmanın anlaşılabilmesi ve bilinmesi için gerekli ön bilgiler bulunuyorsa anlatılmalıdır. Bu bilgilerin iyi bir şekilde açıklanması önemlidir.
  • [yesil]Madde 3:[/yesil] Aynı konuda daha önceden yapılan çalışmalar varsa kesinlikle anlatılmalıdır. Bu çalışmalar bu bölümde değerlendirilmelidir.
  • [yesil]Madde 4:[/yesil] Çalışma içerisinde kullanılan yöntemler ve bu yöntemlerle birlikte seçilme sebepleri de açıklanmalıdır.
  • [yesil]Madde 5:[/yesil] Tez giriş bölümü yazma kısmında son olarak, okuyucunun hangi bölümlerde neler olduğunu görmesi adına ve okuyucunun işini kolaylaştırmak için tezin sonraki bölümleri kısa bir şekilde tanıtılmalıdır.

Tez Girişi Nedir?

Tez girişi, tez yazımında, tez metninin ilk bölümüne verilen isimdir. Bu yüzden yazının başında görülmektedir. Özet, içindekiler… Gibi bilgilerden hemen sonra gelmektedir. Bu bölüm temel bir düşünce ile bakıldığında okuyucu için teze hazırlandığı ve tez ile ilgili bilgilendiği bölümdür. Tez ile ilgili ön bilgiler burada paylaşılır. Okuyucu genel olarak tezin neden seçildiği ve nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilendirmeleri alır.

Aynı zamanda bu bölüm tez yazım kurallarına uyulup uyulmadığı ile ilgili okuyucuya önemli ipuçları verir. Kesinlikle tez yazım kurallarına ve tez içeriğine uygun yazılması gerekmektedir. Özellikle APA kurallarının uygulanması istenmektedir. İşin başından sonuna kadar etkili bir şekilde devam etmesini istiyorsanız kesinlikle kurallara uygun yazımın gerçekleşmesi gerekmektedir.

Tez Girişi Nasıl Olmalı?

tez girisi nasil olmali

Tez giriş bölümü yazma, oldukça basittir. Fakat basitliğine aldanılmaması gerekmektedir. Oldukça zorlayıcı bir bölüm haline de getirilebilir. Bu yüzden hangi sorular üzerinden giriş bölümünün yazılacağına odaklanmak en mantıklısı olacaktır. Burada da tez üzerinde yapacağınız her şeyin okuyucu için oldukça önemli olacaktır. Şimdi etkili bir giriş yazmak için;

1Tezin hangi problemi çözmek için yazıldığı iyi açıklanmalıdır.

Tezinizin hangi probleme nasıl bir çözüm sunduğunu görmek okuyucu için iyi olacaktır. Aynı zamanda sizin için de bir problemin çözümüne yardımcı olmak güzel bir his olacaktır. Kısacası yararlı bir iş yapmak oldukça önemlidir.

2Tezin konusu nedir?

Tezin konusunun oldukça açık bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Aynı zamanda konunun hangi beceriler üzerinde etki ettiğini de görmek önemlidir.

3Tezin amacı nedir?

Tez giriş yazma bölümünde kesinlikle tezin amacından bahsedilmelidir. Ne gibi bir sorun üzerinde çalışıldığı ve sorunu çözmek için neler yapıldığı açıklanmalıdır. Bu konu okuyucu için de sizin için de oldukça önemlidir.

4Araştırma soruları nelerdir?

Tezin araştırmasında kullanılan soruların da belirtilmesi okuyucuya ilk etapta sunulması gerekmektedir. Bu oldukça önemli bir konudur.

5Tez önemi nedir?

Tezin nelere katkı sağladığı, önemi direkt olarak açıklanmalı hatta ispatları bulunuyorsa gösterilmelidir. Okuyucu ya da jüri bu bölümü giriş bölümünde görmezse tezinizi değerlendirmekten dahi kolayca vazgeçebilir. Bu yüzden tez önemi kısmına oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın