Biyoloji Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Biyoloji Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?

0

Biyoloji bölümü mezunu öğretmen olabilir. Ancak son yapılan değişiklikler ile kısa süreli formasyon kaldırılmış olup bunun yerine 2 yıl sürecek olan formasyon tezsiz yüksek lisans eğitiminin alınması gerekmektedir. Biyoloji bölümünden 2 yıllık tezsiz yüksek lisans yapanlar formasyon yani öğretmenlik yapma hakkına sahip olur. Fakat bu noktada göz önünde tutulması gereken biyoloji bölümünden öğretmen atamaları son derece az olmaktadır. Biyoloji derslerinin liselerde sayı açısından azaltılması kapsamında biyoloji öğretmenlerinin iş olanakları düşüktür.

İçindekiler

Biyoloji Bölümü Formasyon Kalktı Mı?

Biyoloji bölümü formasyon hakkı diğer bölümlerde olduğu gibi iki yıllık tezsiz yüksek lisansa bağlanmıştır. Daha önceden eğitim fakültesi dışındaki bölümlerden mezun olanlar kısa süreli formasyon eğitimi alarak öğretmen olabiliyordu. Haziran 2020’de çıkarılan yasa kapsamında formasyon eğitimi için eğitim fakülteleri tarafından açılacak 2 yıllık tezsiz yüksek lisans şartı getirilmiştir. Bu kapsamda biyoloji bölümü mezunları eğitim fakültelerinde açılan tezsiz yüksek lisans öğretmenlik eğitimi programından mezun olmalıdır. Eğitim fakültelerinin alanlara göre açtıkları program sayısı da değişkenlik göstermektedir. Daha çok sık tercih edilen bölümlere dönük olarak tezsiz yüksek lisans programları uygulanmaktadır.

Biyoloji Bölümü Mezunları Hangi Memurlara Başvurabilir?

Biyoloji bölümü mezunları öncelikle biyolog kadrolarına başvuru yapabilir. Özellikle Sağlık Bakanlığı kadrosunda görev yapmak üzere biyolog alımı yapılmaktadır. Bunun yanında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da biyolog alımı yapmaktadır. Ayrıca formasyon belgesi kapsamında biyoloji bölümü mezunları öğretmen olmaya hak kazanmaktadır. Bu kapsamda da MEB’e bağlı öğretmen olarak çalışabilirler.

Uzman biyolog olarak çeşitli Tıp Fakültelerinin alımları bulunmaktadır. YDS gibi sınavlara katılan biyoloji mezunları TUS kapsamında da başarılı olurlarsa mikrobiyoloji ve biyokimya alanında devlete bağlı Tıp Fakültelerinde uzman olarak çalışmaya başlayabilir.

Üniversitelerde çalışmak için ALES ve YDS’ye girerek araştırma görevlisi de olabilirler. Üniversitelerin cari alım ile aldığı araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yaparak ilgili puan türlerinden atama sağlayabilirler. Biyoloji mezunları biyolog oldukları için alanlarında kendilerini ispat etmeleri halinde öğretim görevlisi kadrolarına da başvuru yapabilirler.

Bunların yanında Radyasyon biyolojisi, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, moleküler biyoloji ve genetik, embriyoloji, kök hücre, adli biyoloji, toksiloji, entomoloji alanlarında yüksek lisans yapmış olanlar KPSS’de aranan nitelik kodlarını sağlayacakları için kamu personeli olabilirler. Bu kadrolar nadir olarak açılıyor olsa da maaş ve sosyal haklar açısından oldukça iyi durumdadır.

Biyoloji mezunları sadece KPSS genel yetenek ve genel kültür sınavına da giriş yaparak düz memur olarak atanma olanakları bulunmaktadır.

Biyoloji Bölüm Mezunu Nasıl Öğretmen Olur?

Biyoloji bölüm mezunu öğretmen olmak için 2 yıllık tezsiz yüksek lisans yapması gerekmektedir. Eğitim fakültesinde açılan bu tezsiz yüksek lisans programını bitirdikten sonra devlette öğretmen olmak istiyorsa KPSS genel yetenek ve genel kültür, alan ve eğitim bilimleri sınavına girerek tercih yapmalıdır. Özel sektörde öğretmenlik için ise sadece alacağı formasyon belgesi yeterlilik sağlayacaktır.

Biyoloji Öğretmenliği Ataması Var Mı?

Biyoloji öğretmenliği ataması bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle atama puanları 80 ile 91 arasındadır. Ancak biyoloji öğretmenlerinin ataması son derece düşüktür. Genelde atamalarda ayrılan kadro 50 ile 200 arasındadır.

Biyoloji Bölümü Mezunları Adli Tıpta Çalışabilir mi?

Biyoloji bölümü mezunlarının adli tıpta çalışmaları için adli tıp alanında yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Bu yüksek lisans sonucunda adli biyolog unvanı alacaklardır. Böylece adli tıpta çalışabilirler.

Biyoloji Mezunları Laboratuvarda Çalışabilir mi?

Biyoloji mezunları biyolog olduğu için tıbbi laboratuvarlarda yardımcı, sekreter ve destek personeli olarak çalışabilirler.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın