Nasıl Not Tutulur? Ders Çalışırken Not Tutma Tüyoları
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Nasıl Not Tutulur? Ders Çalışırken Not Tutma Tüyoları

Nasıl not tutulur? Sorusuna verdiğimiz yanıt ve tüyolarla birlikte daha iyi not tutup daha fazla başarı elde edebileceksiniz. Eğitim hayatınız boyunca öğretmenler anlatır, sizler not tutarsınız. Bu döngüde başarının yolu güzel not tutmaktan geçer. Sizler için ele alacağımız not tutma türleri;

 1. Ders çalışırken not tutma
 2. Ders dinlerken not tutma
 3. Bilgisayarda not yazma
 4. Kitap üzerinde not alma

Ders Çalışırken Nasıl Not Tutulur?

Ders çalışırken not tutmak için basit gibi görünen şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Not tutma için gerekli ortamı sağladığınızda sizin için hiçbir engel kalmayacaktır. Gerekli ortamı oluşturmak için not tutma tekniklerine dikkat etmeniz gerekir;

 • Defter ve Kalem Renk seçimi
 • Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın.
 • Zaman ayarlaması yapın.
 • Sosyal medya izolasyonu.

1. Defter ve Reklam Renk Seçimi

İlk olarak defter düzeninden başlamanız gerekiyor. Defter ve kalem seçimi yaparken tek renk seçimine dikkat ediniz. Birden fazla renk olması kafanızda kargaşa yaratıp dikkatinizi dağıtabilir. Renk tercihi yapılırken özellikle mavi renk seçimi yapmanız tavsiye edilir çünkü mavi rengin dinlendirme ve sakinleştirme özelliği olduğu bilinir.

2. Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

Etkili not tutmak için psikolojik olarak kendi zihninizi hazırlamanız gerekir. Eğer, kafanızda bahaneler üretirseniz etkili not tutamazsınız ve kısa sürer. Bunu çözmek için olumlama tekniğinden faydalanın ve “Güzel bir şekilde not tutacağım”, “Not tutup yüksek alacağım” gibi olumlayın.

3. Zaman Ayarlaması Yapın

Kısa bir zamanda not tutmaya çalışmak başarısız sonuçlara sebebiyet verilebilir. Bu başlık altında Nasıl not tutulur? Sorusundan ziyade Ne zaman not tutulur? Sorusunu iyi bilmeniz gerekir. Not tutarken kafanızın rahat olması gerekir. Bunun için de geniş bir zaman diliminde not tutmanız gerekir.

Eğer, acele bir şekilde not tutarsanız hem yazınızı anlamazsınız hem de tam öğrenmeden not tutmuş olursunuz. Bu nedenden dolayı rahat olduğunuz zamanlarda not tutun.

4. Sosyal Medya İzolasyonu

Dikkati dağıtmadan not tutmak için telefon, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardan uzaklaşın ya da cihazları uzaklaştırın. Herhangi bir elektronik cihazın yanınızda olması dikkatinizi ciddi derecede dağıtabilir ve bu da başarısızlığa sebebiyet verebilir.

Bu nedenlerden dolayı güzel not tutmak için sosyal medya detoksunu mutlaka denemeniz gerekiyor. İlk zamanlarda zorlanabilirsiniz ama sonradan alışacaksınız!

Ders Dinlerken Not Nasıl Tutulur?

ders dinlerken not tutma
ders dinlerken not tutma

Derste not tutmak için ilk olarak yazma pratiğinizin iyi derecede olması gerekir. Burada yazma pratiği derken ‘’Hızlı yazma’’ konusundan bahsediyorum. Özellikle üniversitedeki hocalar, kimin nasıl veya neyi not aldığını umursamazlar. Bu yüzden hocalar konuşurken sizin not almanız gerekir. Birisi konuşurken not almak için aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir.

Hazırlık Yapın

Canlı derste not tutma için anahtar, iyi bir hazırlık yapmaktır. Hazırlığı sadece kağıt ve kaleminizi hazırlamak olarak düşünmemelisiniz. Dersle ilgili notları veya kitabınızı derse girmeden önce okumak, kalem ve kağıttan bile önemlidir. Çoğu öğretmen, dersinden önce okuma ödevi vermez ancak bunu sizin yapmanız, sınıf arkadaşlarınızın bir adım önüne geçmenizi sağlar.

Not almak için kullanacağınız kalem, defter, kalem ucu, silgi ve benzeri eşyalarınızı mutlaka kontrol edin. Kalem ucunuz olsa bile, uçlu kaleminizin bozulma ihtimaline karşı, yedek bir kalem almayı unutmayın.

Derse girerken, yanınıza mutlaka su alın. Günümüzde çoğu insanın tercihi kahve olsa da, su ihtiyacımızı sadece kahve ile karşılayamayız. Ayrıca kahve bağımlılığı, uyku düzenimizi bozarak gün içinde uykusuz kalmamıza ve kafeine bağlı anksiyete ile dersten aldığımız verimin azalmasına neden olur. Yapmamız gereken, kahve ve su arasındaki dengeyi iyi kurmak ve ders sırasında, ara ara küçük yudumlarla zihnimizi ve bedenimizi rahatlatmaktır.

Son olarak, ders notu tutmak için sınıfa girmeden önce, karnınızı hafif besinlerle doyurun. Çok tuzlu ve çok şekerli gıdalardan kaçının, bunlar hem sizi susatacak hem de insülin dengenizi bozarak acıktıracak. Kıymalı börek düşünürken, ne kadar sağlıklı not tutabiliriz ki?

Sosyal Medya İzolasyonu Uygulayın

Akıllı telefonlar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Bilgiye erişmek için olduğu kadar, sosyal medyada gündemi veya arkadaşlarımızı takip etmek için de mobil dünyada vakit geçiriyoruz. Ancak ders zamanı, özellikle de not almak için dikkatimizi vermemiz gereken zamanlarda, sosyal medyadan uzak durmalıyız. Derse girerken telefonun internetini veya bildirimleri kapatıp kendinizi not tutmaya ve dersi dinlemeye verebiliyorsanız, sorun yok. Ancak bunu yaparken zorlanıyorsanız, sizin için 4 farklı ve kullanışlı sosyal medya izolasyonu uygulamasını derledik:

 • ShutApp: iPhone kullanıcıları için ideal olan bu uygulama, tek tek uygulama seçip kullanım süresi belirlemenize olanak sağlıyor. Buradan indirebilirsiniz.
 • Digital Detox: Telefonunuzu önceden belirleyeceğiniz sürelerde kilitleyip temel fonksiyonları dışında kullanmanızı engelleyen bir uygulamadır. Buradan indirebilirsiniz.
 • AppDetox: Bu uygulama ile, seçtiğiniz uygulamaları belirlediğiniz saatlerde kilitleyebilir veya fiziksel aktivitenize göre kullanım izinleri belirleyebilirsiniz. Buradan indirebilirsiniz.
 • Lessphone: Seçtiğiniz zaman dilimlerinde, telefonunuzda sadece belirli uygulamalara (telefon rehberi, arama, kısa mesaj vb.) erişim izni veriyor. Bu süre zarfında, telefon ekranınız farklı bir tema ile, adeta Nokia 3310 sadeliğine bürünüyor. Buradan indirebilirsiniz.

Hızlı Not Alma Teknikleri Uygulayın

Not alırken çok yorulmamak ve konudan geri kalmamak için, eğitmenin konuşma hızına yakın bir hızda not almanız gerekir. Bunun için, konuşmayı dinlerken onu zihninizde parçalamalı ve kısaltarak kağıda yazmalısınız. Bunun için sizinle birkaç püf noktası paylaşıyoruz:

 • Eğitmenin her cümlesini not almak için uğraşmayın. Ses tonu ve vurgularına da dikkat ederek, konu hakkındaki en önemli noktaları anlattığı zamanları yakalayın ve bu anlarda not almaya çalışın. Bunun için, derse gitmeden önce, konuyu hızlıca gözden geçirmeniz, önemli noktaları yakalamanızda size çok yardımcı olacaktır.
 • Not tutma teknikleri arasında, kalem kullanımı en önemli noktalardan biridir. Çoğu insan, notun anlaşılabilir olması için farklı renklerde kalemler kullanır. Ancak kalem değiştirmek, hızınızı azaltacaktır. Bu nedenle, tek renk kalem kullanmanız, daha hızlı not almanızı sağlar.
 • Kısaltmalar ve daha önceden belirleyeceğiniz işaretler kullanın. Önemli bir bölüm için daire içinde ünlem veya uzun, teknik kelimeler için anlaşılabilir kısaltmalar kullanırsanız, not alma hızınız artacaktır.
 • Mutlaka yetişemediğiniz, kaçırdığınız yerler olacaktır. Bunun için küçük boşluklar bırakın ve daha sonra bir arkadaşınızdan o bölümün notlarını isteyin.
 • En verimli not tutma tekniği, bakmadan yazmaktır. Bakmadan yazarken, dikkatinizi anlatıcıya vermiş olursunuz ve önemli noktalarda kullandığı beden dilini veya tahta kullanımını daha rahat takip edersiniz.

Yukarıdaki stratejileri toplantıda not alma konusunda da uygulayabilirsiniz. Pratik olarak aynı temellere dayanır.

Bilgisayarda Not Yazma Nasıl Yapılır?

bilgisayarda not tutma
bilgisayarda not tutma

Bilgisayarda not yazma işinin yapabilmeniz için ilk olarak herhangi bir yazma programını kullanmanız gerekir. Biz, bunun için Microsoft Word’u öneririz. Bu program ile notlarınızı tutabilir, kayıt edebilir daha sonradan okuyabilirsiniz. Peki, hızlı not nasıl tutulur?

 • Klavyeye bakmadan yazmayı öğrenin. İlk zamanlarda bakarak hızlı yazmaya çalışın.
 • F klavyeyi öğrenmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
 • 10 Parmak kullanabilirseniz klavyeye hükmedebilirsiniz.
 • Yazım hatalarına takılmamak için Word yazım hatası düzeltme özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sesli yazma özelliği de popüler oldu. Daha önceden de işlediğimiz Word sesli yazma işlemi ile birlikte konuşarak not tutabilirsiniz. Tabii bunu yalnız zamanlarınızda yapabilirsiniz.
 • Başka uygulamaları ve web sekmelerini kapatarak dikkatinizi toplayın.

Kitap Üzerine Not Nasıl Alınır?

Kitap üzerine not alma için, 3 çok etkili yöntem önerebiliriz:

 • Her bölümün / ünitenin sonunda, tıpkı bu liste gibi birkaç maddelik bir liste hazırlayın.
 • Not aldığınız sayfaların numaralarını, kitabın kapağının iç kısmına yazabilirsiniz. Böylece daha sonra kitabı açtığınızda, nereye not aldığınızı kolayca bulabilirsiniz.
 • Kitabınızda not alabileceğiniz küçük boşluklar yoksa, küçük yapışkanlı kağıtlara (post-it) notunuzu yazabilir, ilgili sayfalara yapıştırabilirsiniz.

Not Almak Zaman Kaybı mı?

Not almak, öğrenmeyi kolaylaştırdığı için zaman kaybı değildir. Eğer, not tutmadan öğrenemiyorsanız bu sizin için bir zaman kaybı olmamalı. Eğer, not tutmadan da anlayabiliyorsanız not tutmak biraz keyfi olabilir.

Yazarak Çalışmak Faydalı Mı?

Yazarak çalışmak, kalıcı öğrenme ve tekrar açısından faydalıdır. Not aldıktan sonra elinizde doküman olacağı için sıkça tekrar edip öğrenmenizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Kalıcı öğrenme ise size ömür boyu bilgi sağlayacaktır.

içeriğimizi oylayın