1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Nasıl Not Tutulur? Ders Çalışırken Not Tutma Tüyoları

Nasıl Not Tutulur? Ders Çalışırken Not Tutma Tüyoları

nasil not tutulur

Nasıl not tutulur? Sorusuna verdiğimiz yanıt ve tüyolarla birlikte daha iyi not tutup daha fazla başarı elde edebileceksiniz. Eğitim hayatınız boyunca öğretmenler anlatır, sizler not tutarsınız. Bu döngüde başarının yolu güzel not tutmaktan geçer. Sizler için ele alacağımız not tutma türleri;

 1. Ders çalışırken not tutma
 2. Ders dinlerken not tutma
 3. Bilgisayarda not yazma
 4. Kitap üzerinde not alma

Ders Çalışırken Nasıl Not Tutulur?

ders calisirken not tutma
ders calisirken not tutma

Ders çalışırken not tutmak için basit gibi görünen şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Not tutma için gerekli ortamı sağladığınızda sizin için hiçbir engel kalmayacaktır. Gerekli ortamı oluşturmak için not tutma tekniklerine dikkat etmeniz gerekir;

 • Defter ve Kalem Renk seçimi
 • Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın.
 • Zaman ayarlaması yapın.
 • Sosyal medya izolasyonu.

1Defter ve Reklam Renk Seçimi:

İlk olarak defter düzeninden başlamanız gerekiyor. Defter ve kalem seçimi yaparken tek renk seçimine dikkat ediniz. Birden fazla renk olması kafanızda kargaşa yaratıp dikkatinizi dağıtabilir. Renk tercihi yapılırken özellikle mavi renk seçimi yapmanız tavsiye edilir çünkü mavi rengin dinlendirme ve sakinleştirme özelliği olduğu bilinir.

2Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

Etkili not tutmak için psikolojik olarak kendi zihninizi hazırlamanız gerekir. Eğer, kafanızda bahaneler üretirseniz etkili not tutamazsınız ve kısa sürer. Bunu çözmek için olumlama tekniğinden faydalanın ve ‘’Güzel bir şekilde not tutacağım’’, ‘’Not tutup yüksek alacağım’’ gibi olumlayın.

3Zaman Ayarlaması Yapın

Kısa bir zamanda not tutmaya çalışmak başarısız sonuçlara sebebiyet verilebilir. Bu başlık altında Nasıl not tutulur? Sorusundan ziyade Ne zaman not tutulur? Sorusunu iyi bilmeniz gerekir. Not tutarken kafanızın rahat olması gerekir. Bunun için de geniş bir zaman diliminde not tutmanız gerekir.

Eğer, acele bir şekilde not tutarsanız hem yazınızı anlamazsınız hem de tam öğrenmeden not tutmuş olursunuz. Bu nedenden dolayı rahat olduğunuz zamanlarda not tutun.

4Sosyal Medya İzolasyonu

Dikkati dağıtmadan not tutmak için telefon, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardan uzaklaşın ya da cihazları uzaklaştırın. Herhangi bir elektronik cihazın yanınızda olması dikkatinizi ciddi derecede dağıtabilir ve bu da başarısızlığa sebebiyet verebilir.

Bu nedenlerden dolayı güzel not tutmak için sosyal medya detoksunu mutlaka denemeniz gerekiyor. İlk zamanlarda zorlanabilirsiniz ama sonradan alışacaksınız!

Ders Dinlerken Not Nasıl Tutulur?

ders dinlerken not tutma
ders dinlerken not tutma

Derste not tutmak için ilk olarak yazma pratiğinizin iyi derecede olması gerekir. Burada yazma pratiği derken ‘’Hızlı yazma’’ konusundan bahsediyorum. Özellikle üniversitedeki hocalar, kimin nasıl veya neyi not aldığını umursamazlar. Bu yüzden hocalar konuşurken sizin not almanız gerekir. Birisi konuşurken not almak için aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir.

 • Hazırlık yapın. Ders öncesi aksilik yaşanmaması için defterinizi ve kaleminizi eksiksiz hazırlayın. Bir uç değiştirmek bile size pahalıya patlayabilir.
 • Burada da sosyal medya izolasyonu yapmanız daha dikkatli not tutmanızı sağlayacaktır.
 • Hızlı not yazmak için bakmadan yazmaya çalışın. İlk zamanlarda problem yaşayacaksınız ama zamanla alışacaksınız. Bu taktik, tahtadaki bilgileri yazma konusunda size yardımcı olabilir.
 • İyi not tutan biri ile arkadaş olun 🙂 Kaçırdığınız yerleri arkadaşınızdan alın.

Yukarıdaki stratejileri toplantıda not alma konusunda da uygulayabilirsiniz. Pratik olarak aynı temellere dayanır.

Bilgisayarda Not Yazma Nasıl Yapılır?

bilgisayarda not tutma
bilgisayarda not tutma

Bilgisayarda not yazma işinin yapabilmeniz için ilk olarak herhangi bir yazma programını kullanmanız gerekir. Biz, bunun için Microsoft Word’u öneririz. Bu program ile notlarınızı tutabilir, kayıt edebilir daha sonradan okuyabilirsiniz. Peki, hızlı not nasıl tutulur?

 • Klavyeye bakmadan yazmayı öğrenin. İlk zamanlarda bakarak hızlı yazmaya çalışın.
 • F klavyeyi öğrenmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
 • 10 Parmak kullanabilirseniz klavyeye hükmedebilirsiniz.
 • Yazım hatalarına takılmamak için Word yazım hatası düzeltme özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sesli yazma özelliği de popüler oldu. Daha önceden de işlediğimiz Word sesli yazma işlemi ile birlikte konuşarak not tutabilirsiniz. Tabii bunu yalnız zamanlarınızda yapabilirsiniz.
 • Başka uygulamaları ve web sekmelerini kapatarak dikkatinizi toplayın.

Kitap Üzerine Not Nasıl Alınır?

Kitap üzerine not alma için ilk olarak kitabınızda boşlukların olması gerekir. Eğer, kitabınızda boşluk yoksa bu işi yapmamanızı öneririm. Konuya yakın boşluklara konu ile ilgili notlar almanız hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Eğer, kitabınızda boşluklar yoksa küçük yapışkanlı not kâğıtlarına notunuzu yazabilir, o sayfaya yapıştırabilirsiniz. Buna ek olarak ayrı bir deftereye sayfa numaralarını yazarak not alabilirsiniz.

Not Almak Zaman Kaybı mı?

Not almak, öğrenmeyi kolaylaştırdığı için zaman kaybı değildir. Eğer, not tutmadan öğrenemiyorsanız bu sizin için bir zaman kaybı olmamalı. Eğer, not tutmadan da anlayabiliyorsanız not tutmak biraz keyfi olabilir.

Yazarak Çalışmak Faydalı Mı?

Yazarak çalışmak, kalıcı öğrenme ve tekrar açısından faydalıdır. Not aldıktan sonra elinizde doküman olacağı için sıkça tekrar edip öğrenmenizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Kalıcı öğrenme ise size ömür boyu bilgi sağlayacaktır.