Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Beden Olumlama Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Beden Olumlama Nedir?

Olumlama, bir telkin sanatıdır. Belli başlı pozitif söylemlerin kişi tarafından tekrarlanmasıdır. İyi hissetmek için yapılır. Oldukça faydalıdır. Enerji yükselten bir durum olduğu için meditasyonlarda kesinlikle kullanılır. Her zamanda ve yerde uygulanabilecek olan bireysel bir psikolojik gelişim yöntemidir. Olumlama kolektif türde olabileceği gibi tek başınıza da tercih edebileceğiniz için ruh seviyesini negatiften yukarıya çekebilirsiniz. Aynı zamanda, en iyi wellness pratiklerinden biridir.

Olumlama Nasıl Yapılır?

Olumlama yapmak, başlangıçta kolay gözüken ancak istikrar gerektiren bir durum olduğu için bazıları için zorlaşmaya başlayan bir eylemdir.  Pozitif gelişmeler bir anda değil zamanla gerçekleşir.  Siz de bunu istiyorsanız ve dayanıklıyım diyor iseniz o halde telkinde bulunmanın faydasını göreceksiniz demektir. Yalnız dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken noktalar vardır. Bunlar şöyledir;

  1. Yapacağınız olumlamayı seçin.
  2. Hafif bir meditasyon müziği açabilir veya sessizliği tercih edebilirsiniz.
  3. Negatif düşünceleri uzaklaştırın.
  4. İnanarak söyleyin.
Olumlama Nası Yapılır?

Yapacağınız olumlamayı seçin

Önemli olan sizin ne çeşit bir olumlama yapmak istediğinizdir. Belki bir mantra söyleyebilir veya kendi dilinizde bir cümle okuyabilirsiniz. Bu ne demek diyorsanız örneğin, “bugün hayatıma huzur ve sevgi akmasına niyet ediyorum” verilebilir. Ya da “om gam ganapataye namaha” diyerek evrende birliği uyandırabilirsiniz. Bunlar sadece ufkunuzu açmakla kalmaz yaşamınıza pozitif enerji akar.

Hafif bir meditasyon müziği açabilir veya sessizliği tercih edebilirsiniz

Herkes kendine uyan şekilde olumlama yapmalıdır. Kimisi sakinliği kimisi hafif tınıları duymak isteyebilir. Bunun için çözüm kendi içinize dönmek ve içsel benliğinizi hissedebileceğiniz ortamı yaratmaktır.

Negatif düşünceleri uzaklaştırın

Bir numaralı kurallardan birisi kesinlikle olumsuz hiçbir fikir tanesinin beyninizin içinde barınmamasıdır. Buna izin vermeyin ve şöyle söyleyin. ‘’Tüm negatif enerjilerden arınıyorum.’’ Niyetinizi güçlü bir biçimde edin ve sizi aşağı çeken her şeyi arkada bırakın.

İnanarak söyleyin

Dikkat edilmesi gereken bir şey var ise o da yürekten yapılmayan ve söylenmeyen eylem ve sözlerin hiçbir anlam ifade etmiyor oluşudur. O sebeple kalpten dileyin. Tüm olumlamalarınızın hayatınıza ışık katması için tavsiye edilmektedir.

Beden Olumlama Nedir?

Beden olumlama, bir vücudunu sevme projesidir. Her fiziğin ve her kıvrımın ayrı bir güzelliği olduğunu savunur. Bu akıma göre kesinlikle zayıf veya manken gibi olmak bir zorunluluk değildir. İdeal bir tip olmadığı ve her bireyin kendisi olduğu haliyle iyi göründüğü temel mottosudur. Bu sebeple sosyal medyada veya çeşitli çalışmalarda görebileceğiniz söylemler üzerinden bunu yaparlar.

Beden Olumlama Nedir?

Pozitif Olumlama Nedir?

Pozitif olumlama, telkinin gücünün yüksek seviyeye çekilmesi demektir. Bunun için en güçlü cümleler ve düşünceler ile donanmanız gerekir. Tüm negatifliğin dışarıda bırakılması anlamına gelir. Siz aydınlanınca bedeniniz ve ruhunuz da ışık saçacaktır. Amaç tam olarak budur. Örnek vermek gerekirse, ‘’Tüm kötü enerjilerden arınıyorum ve şifalanıyorum’’ cümlesini duymak, söylemek ve algılayabilmek bunu doğru uyguladığınızı gösterir.

Beden Olumlama Hareketi Nedir?

Beden olumlama hareketi, her vücudun özel ve güzel olduğunu savunan oluşumdur. Bu grup kıvrımlar ve aslında kusur olarak nitelenen her şeyin pozitiflik barındırdığını söylemektedir. Tek tip algıyı yıkmak üzerine kurulmuştur. Artık sadece modellik veya zayıflığın ön plana çıktığının değil, farklılıkların görünür olduğunu savunmaktadır.

Kimsenin sarı saçlı, ince bacaklı veya mavi gözlü hatlara sahip olmak durumunda hissettirilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Onlara göre sağlıklı olan her beden mutlu olmayı hak eder ve bu bir “kendini sevme projesidir”. Pilates gibi bir aktivite ile birlikte yapıldığında, kendinizi daha da iyi hissedebilirsiniz.

Olumlama Ne İşe Yarar?
Olumlama, iyi hissetmeye giden yolun en önemli taşlarındandır.

Olumlama Ne İşe Yarar?

Olumlamanın faydaları, iyi hissetmenin her türlüsünü kazandırır. Kötü olduğunu düşündüğünüz her şeyin bir anda tersine dönmesi bir mucizedir. Ancak siz bunu kendi zihninizi berraklaştırarak elde etmiş olacağınız için hayatınıza şans, kısmet ve bolluk kazandırmaya yarayacaktır. En genel anlamıyla tüm güzel enerjilerin yaşamınızı dönüştürmesi ve değiştirmesi bakımından bakış açısına sahip olacaksınız.

Olumlamalar Nasıl İşe Yarıyor?

Olumlamanın nasıl işe yaradığını görmek için, olumsuz düşüncelerin hayatımızı nasıl etkilediğini düşünelim. Bir işi başaramayacağımızı düşündüğümüzde, kendimizi o başarısızlığın gerçekleşmesine şartlamış oluyoruz ve bir olasılık olmaktan çıkarıp gerçeğimiz haline getiriyoruz. Dolayısı ile, başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Oysa olumlamalar, bize hayata ve geleceğe olumlu tohumlar ekerek, olumlu sonuçlar biçme alışkanlığı kazandırır.

Stresin ve gerginliğin yarattığı fiziksel sorunları ortadan kaldırır. Bu, etkisini hemen görebileceğiniz bir faydadır. Stres, karnınızı ve başınızı ağrıtır, tuvalete çıkma alışkanlıklarınızı bile kökten etkiler. Sadece bedeniniz üzerinde yarattığı etkiler bile, olumlamaların nasıl işe yaradığını size gösterecektir. Mutlaka deneyin.

içeriğimizi oylayın