Pilates Bandı Yerine Ne Kullanılır? Egzersizler Neler?
 1. Ana Sayfa
 2. Fitness

Pilates Bandı Yerine Ne Kullanılır? Egzersizler Neler?

0

Pilates bandı yerine tayt, esnek eşofman altları, don lastikleri, kilotlu çoraplar kullanılmaktadır. Egzersiz yapmak istediğinizde ve pilates bandı almak istemediğinizde rahatlıkla kullanıma uygundur. Fakat çok yüklendiğiniz zaman kopma gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kullanımlarda dikkat etmek gerekmektedir.

Özellikle tayt kullanımı oldukça mantıklı görülmektedir. Esnek yapısı sayesinde size oldukça iyi bir spor zamanı sağlamaktadır. Ancak çok yüklenmemeye ve spor anında çok zorlamaya gerek bulunmamaktadır. Aynı zamanda pilates bandı ile yapılabilecek hareketlerin çoğunu yapmak için de uygundur.

Pilates Bandı Yerine Çorap Kullanılabilir Mi?

Pilates bandı yerine çorap kullanımı uygundur. Ancak çorabın uzun olması ve esnek olması gerekmektedir. Esnek olan çorapları kullanmanız mümkündür. Ancak çorabın sağlam olması da gerekmektedir. Aksi taktirde hemen koparak bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden sağlam bir çorabı kullanarak dilediğiniz hareketi yapmak oldukça mantıklıdır.

Pilates Bandı Egzersizleri Neler?

 1. Bandı sabit tutarak yapılan egzersizler
 2. Köprü egzersizi
 3. Bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler
 4. Öne çömelme egzersizi
 5. Yengeç yürüyüşü egzersizi

1.Bandı Sabit Tutarak Yapılan Egzersizler

Bu egzersiz ile bandı sabit bir noktaya bağlamak gerekmektedir. Bandın içerisinden bacakları geçirerek bir ucunu ayak bileğinize takmanız gerekmektedir. Kalçanızı da bu egzersiz için yere doğru yerleştirmek gerekmektedir.

2.Köprü Egzersizi

Bu hareket için pilates bandının iki ucunu da ellerinizle birleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ayaklarınızı bantla desteklemeniz gerekmektedir. Daha sonra sırt üstü yatarak bandın bir ucunu ayağınıza diğerini de gövdenize getirin. Sonra da sırtınızla yere temas ederek yükselmeye çalışmanız gerekmektedir.

kopru egzersizi
kopru egzersizi

3.Bacak Kaslarını Güçlendirmeye Yönelik Egzersizler

Pilates bandınızı daire şekline getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ayağınızı bandın içerisinden geçirin. Yere yan yatıp bacaklarınızı açıp kapatın.

4.Öne Çömelme Egzersizi

Piilates bandınızı elinize alın. Daha sonra aşağı doğru sarkan kısmı da iyi ayağınızın alt kısımlarına alın. Kolları dirsek kısmından kırıp tutun. Bu düzende çömelerek ve sonra kalkarak hareket yapın.

5.Yengeç Yürüyüşü Egzersizi

Ayağınızı omuz hizasında açık tutun. Pilates bandının da bir bölümünü altına geçirin. Kolları dirsek hizasından kırın ve elinize bandı alın. Son olarak bacağınızı kırarak sağa sola yürümeye başlayın.

Pilates Bandı Ne İşe Yarar?

Pilates bandı, yaptığınız eğersizleri daha dirençli ve zor bir hale getirmenizi ve kaslarınızı güçlendirmenizi sağlamaktadır. Özellikle pilatese yeni başlayanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Elastik yapısı ile birlikte size yardımcı olmaktadır.  Sporunuzu zorlaştırmanız ve daha güçlü olmanız için kullanıma uygundur. Aynı zamanda sizin direncinizin artmasında size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Gece Yulaf Yemek Kilo Aldırır Mı?

Pilates Bandı Nasıl Kullanılır?

Pilates bandı ile yapılabilecek bir takım hareketler bulunmaktadır. Bu hareketlerin yapılışını iyi öğrenmek gerekmektedir. Aksi bir durumda istenmeyen sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu bant ile yapılabilecek hareketler;

 • Önde çömelme,
 • Kalça köprüsü,
 • Yan adımlar,
 • Şınav,
 • Pazı geliştirme hareketi,
 • Destekli mekik,
 • Omuz hareketleri,
 • Ters mekik,
 • Basen ve kalça hareketleri gibi arttırılabilecek birçok hareket yapılabilmektedir. Her bölgeye özel olarak kullanılmaktadır.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın