Savcılığa Instagram Hesabı Şikâyet Etme Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Savcılığa Instagram Hesabı Şikâyet Etme Nasıl Yapılır?

0

Savcılığa Instagram hesabı şikâyet etme, belirli koşullarda mümkündür. Her hesap, keyfe keder bir şekilde şikâyet edilmemektedir. Bir hesabın savcılığa şikâyet edilebilmesi için suç unsuru teşkil eden eylemlerde bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda kişisel hakaret ya da tehditler de bu durum kapsamına girmektedir. O yüzden kesinlikle kanıtlanabilir bir suç unsuru oluşması gerekmektedir.

Aynı zamanda fake hesaplara yönelik de suç duyurusunda bulunulabilmektedir. Fakat eskiden olduğu gibi fake hesapların bulunması zor değildir. Kim olduğunuzu belirtmeden herhangi bir hesap açmak engellenmektedir. Çeşitli bilgileri girerek hareket edilmektedir. Bu da savcılığın herhangi bir durumda sizi bulmasını kolaylaştırmıştır.

Instagram Hesabı Savcılığa Verilir Mi?

Instagram hesapları savcılığa vermek için uygunsuz paylaşım, tehdit içeren paylaşımlar ya da suç niteliği bulunduran işlemlerin olması gerekmektedir. Daha sonra savcılığa hesaplar verilebilmektedir. Durumun gidişatına göre 6 ay ile 1 sene arasında süreç devam edebilmektedir. Fakat fake hesapların bulunması ve cezalandırılması oldukça zordur.

Fake hesapların yaşattığı problemler nedeniyle ülkemiz bu konuda önlemler almaktadır. Alınan önlemler sosyal medyanın olumsuz etkilerini gidermeye yöneliktir. Kullanıcıların görünmeyen hesaplarla istediklerini yapmalarını engellemek adına bir takım kişisel bilgiler alınmaktadır. Bu durum sonucunda da eğer şikâyet olursa kullanıcıya ulaşılmaktadır. 

Fake Hesabı Savcılık Bulur Mu?

Savcılığın hesap bulması özellikle kendi hesabınız üzerinden oldukça basittir. Herhangi bir bilişim suçu işlendiğinde rahatlıkla bulunabilmektedir. Fakat fake hesaplarda biraz daha zorluklar olabilmektedir. Bu konuda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak son zamanlarda bir takım adımlar atılmıştır.

Özellikle kendi isminizin dışında bir hesap açma işlemi için TC numarası, telefon numarası gibi bilgileri vermek gerekmektedir. Devletin bilişim suçlarını engellemek ve uygunsuz içerikleri paylaşanlara gerekli işlemi yapmak için yaptığı bu adım oldukça olumludur.

Instagram Hesabı Nereye Şikâyet Edilir?

instagram hesabi nereye sikayet edilir
instagram hesabi nereye sikayet edilir

Instagram hesabı şikâyet için öncelikli olarak Instagram’ın kendi koyduğu topluluk kurallarına aykırılık içeren durumlar bulunmaktadır. Uygulama üzerinden şikâyet edilebileceği gibi üst düzeyde suç işleme durumu varsa savcılığa da şikâyet edilebilmektedir. Uyguma üzerinden şikâyet ise oldukça kolaydır. Uygulama içinde şikâyet için;

  • Adım 1: ilk olarak Instagram uygulamasına giriş yapın.
  • Adım 2: Şimdi “Arama” bölümüne gidin ve şikâyet etmek istediğiniz hesabın profiline girin.
  • Adım 3: Yukarıda sağ bölümde bulunan üç noktaya tıklayın.
  • Adım 4: Burada bulunan “Şikâyet Et” seçeneğine giriş yapın.
  • Adım 5: Neden şikâyet ettiğinizi ilgili bölüme yazın ya da işaretleyin.
  • Adım 6: Spam-uygunsuz seçeneğini de seçerek istediğiniz gibi şikâyet edebilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra Instagram değerlendirmeyi yapıp uygun görürse hesabı kapatacaktır. 

Bu adımlar takip edildiğinde Instagram hesabı şikâyet etme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Fakat her hesap kapatılmamaktadır. Uygun görülen ve uygunsuz durum bulunduran hesaplar kapatılmamaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir.

Instagram Ip Adresi Veriyor Mu?

Instagram ve Facebook kesinlikle IP adresini başka bir kişi ile paylaşmamaktadır. Bu durum kullanıcı güvenliğini sağlamak ve insanların uygulamaya olan güvenini arttırmak adına yapılmaktadır. Aksi takdirde Facebook grubuna olan güven azalmaktadır ve kullanıcı kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda kişisel verileri koruma kanununa göre bu durum yanlış bir tutumdur.

Instagram Devlete Bilgi Veriyor Mu?

Instagram bilgilerinin devlete verilmesi söz konusu değildir. Özel durumlarda kolluk kuvvetlerinin izin alarak işlem yapması gerekmektedir. Fakat bilgilere ulaşmak yine kolay değildir. Instagram bu verileri vermek istemeyebilir. Aynı zamanda kişisel verileri koruma adına da bu tutumunda ısrarcı olabilmektedir. O yüzden kolaylıkla verilere ulaşmak mümkün değildir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın