Kargo Alınmazsa Ne Olur? PTT Kapıda Ödemeli Alınmazsa?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Kargo Alınmazsa Ne Olur? PTT Kapıda Ödemeli Alınmazsa?

0

Kargo alınmazsa, teslimat şubesine yeniden gönderilmektedir. Alıcıya ulaşılamadığı zaman kargolar, öncelikle teslimat şubesine geri getirilir. Ardından ise kargonun teslim tarihi itibari ile kargo, 3 gün şubede bekletilir. Alıcı talep etmediği zaman ise kargo, göndericiye geri iade edilmektedir.

Kişi, kargosunu almadığı zaman kişiye kargo şubesi tarafından mesaj gönderilmektedir. Kargoyu alacak olan kişinin şubeye kargoyu alacağına dair bilgi vermesi gerekmektedir. Aksi taktirde alınan kargo, göndericiye yeniden teslim edilmektedir. Bazı durumlarda iade durumu sıkıntı yapabilmesi nedeni ile gönderici ile anlaşılması büyük önem taşımaktadır.

PTT Kargo Alınmazsa Ne Olur?

PTT şubelerine gelmiş olan kargolar alınmadığı zaman gönderiler, gönderen kişiye iade edilmektedir. PTT şubelerinin kargoyu gönderen kişiye geri iade edebilmesi için bekleme sürelerinin aşılması gerekir. PTT şubeleri tarafından belirlenmiş olan bu bekleme süreleri bittikten sonra gönderen kişiye bekleme müddeti (süresi) bitti mesajı gönderilerek malzemeler yeniden iade edilmektedir.

PTT bekleme süreleri, gönderilen kargoya göre değişiklik göstermektedir. PTT şubesinin bekleme süreleri hakkındaki bilgiler ise aşağıda belirtilmiştir.

  • Ödeme şartı bulunan kargolar ve ödeme şartı olan hizmetler: 15 gün
  • Kargo / Posta kargosu / APS Kurye: 10 gün
  • Yurtdışı koli: 20 gün
  • Yurtdışı APG / Yurtdışına kayıtlı olan mektup: 7 gün
  • Kaydı bulunan diğer posta gönderileri: 10 gün
  • Faks: 24 saat
  • Telgraf: 48 saat
  • PTT üzerine adınıza gelen para / Gelen havale: 2 ay

Kapıda Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Kapıda ödemeli kargoyu almayıp iade ettiğiniz zaman herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Kapıda ödemeli kargoyu almadığınız zaman karşılaşabileceğiniz en büyük sorun kargo parasıdır. Firma, kargo parasını talep edebilir. Ürün ise 3 gün içerisinde iade olmaktadır.

İlgili İçerik: Kargo Zimmetlendi Ne Demek?

Alıcı Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?

alici odemeli kargo alinmazsa ne olur
alici odemeli kargo alinmazsa ne olur

Alıcı ödemeli kargo alınmazsa, kargo gönderen kişiye geri gönderilmektedir. Alıcı ödemeli kargo, kargonun ücretini alıcının ödemekte olduğu kargolardır. Kişi kargoyu almadığı zaman kargoya iade prosedürü uygulanmaktadır. Bu durumlarda kargoyu göndermiş olan kişi hem kargonun gönderilme ücretini hem de geri ödeme ücretini ödemek zorunda kalmaktadır.

Bu ve benzeri durumlarda gönderen iki farklı şekilde yasal yollara başvurabilmektedir. İlk olarak alıcı ve gönderen arasında herhangi bir satış sözleşmesi bulunuyor ise kargoyu gönderen kişi yasal yollara başvuru yapabilir.

Birinci ihtimalde kargoyu gönderen kişi satıcı konumunda bulunmaktadır. Satıcı, alıcının alıcı ödemeli olan kargoyu teslim almaması durumunda ortada bulunan sözleşme sayesinde belirli işlemlerde bulunabilmektedir. Ancak bu durum yalnızca kargo ücreti için konuşulmaktadır. Satıcı kargonun teslim alınmaması üzerine temerrüt hükümlerine dayanma hakkına sahiptir.

İkinci olarak ise alıcı ile gönderen kişi arasında herhangi bir satış sözleşmesi bulunmama ihtimali vardır. Bu durumda gönderen kişi yine yasal yollara başvuramamaktadır. Bu nedenle gönderici hem gönderilme hem de geri iade edilme ücretini ödemek durumunda kalmaktadır. Ortada alıcının herhangi bir teslim sözü ya da yükümlülüğünün bulunmaması bu zorunluluğu getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: PTT Ödeme Tipleri Neler?

Tofisa Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Tofisa kargo, cayma hakkı nedeni ile alınmayıp iade edildiği zaman alınmış olan ürünün kargo bedeli alıcıya aittir. Niteliği nedeni ile kullanılamayacak olan ürünlerde ise kişi, cayma hakkından yararlanamaz. Aynı şekilde son kullanım tarihi geçmiş olan ürünlerde de cayma hakkından yararlanılması söz konusu değildir.

Teslim Alınmayan Kargo Ne Olur? MNG

MNG kargo üzerinden teslim alınmayan kargolar, MNG kargo tarafından belirlenmiş olan süre boyunca teslimat şubesinde bekletilir. Gerekli olan süre boyunca teslim alınmayan kargolar ise gönderen kişiye geri iade edilir. Alıcının kargoyu teslim almamasından sonra MNG kargo tarafından belirlenen bekletme süresi 3 gündür.

3 gün boyunca teslim alınmayan ya da bu süre zarfında alıcı tarafından bilgi alınamayan kargolar, göndericiye geri teslim edilmektedir. Teslim alınmayan bu kargo “alıcı ödemeli kargo” ise göndericinin hem kargonun gönderilme ücretini hem de iade ücretini ödemesi gerekir. Bu durumda herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için sözleşme yapılması büyük önem taşımaktadır.

Kargo Geri Giderse Ne Olur?

Kargo geri gittiği zaman belirli bir süre boyunca alıcıdan haber alınması beklenir. Kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmekte olan kargo, teslimat tarihide alıcı adresine düzgün bir şekilde ulaşır. Kargo şirketleri, alıcı adresinde herhangi birini bulamadığı zaman alıcı için not bırakarak kargo paketlerini dağıtmaya devam etmektedir.

Kargonun alıcıya ulaşamaması durumunda kargo, teslimat ile görevli olan şubeye geri dönerek kargonun geliş tarihi itibari ile 3 gün boyunca şubede kalır. Alıcı kargonun daha fazla beklemesine rağmen kargoyu almazsa ya da kargo için herhangi bir haber vermezse belirlenmiş olan günün sonunda kargo göndericiye tekrardan iade edilmektedir.

Kargonun teslimat şubesinde bekleme süresi kargodan kargoya değişiklik gösterebilir. Ancak bu bekleme süresi genel olarak 3 gündür. Çoğu teslimat şubesinde bu süreye uyum sağlandığı için bu süreç şubeler tarafından 3 gün olarak ifade edilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın