PTT Ödeme Tipi Mh, N, Po, PP ve Ua Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

PTT Ödeme Tipi Mh, N, Po, PP ve Ua Ne Demek?

0

PTT ödeme tipi, PTT Kargo’nun ödeme tipleri olarak bilinmektedir. N, MH, PO,UA olmak üzere 4 çeşit ödeme tipi bulunmaktadır. Burada aldığınız ürünün ödeme seçeneğine, ürünün gönderimine göre ödeme tipi değişmektedir. Bu ödeme tipleri aldığınız ürünün yapısına, yönlendirmesine ya da gönderimine göre farklılık göstermektedir.

Kargonun nakit ödenmesi, gönderici tarafından ya da teslim edilecek kişi tarafından alınmasına kadar farklılıklar bulunmaktadır. Burada oluşan farklılıklar tamamen gönderici kişinin seçiminden kaynaklanmaktadır. Dilerseniz şimdi birlikte bütün ödeme tiplerini inceleyelim.

PTT Ödeme Tipi MH Ne Demek?

PTT Ödeme tipi Mh, kargo ücretinin gönderici tarafından verilmeni ve alıcının ücreti ödemesini kapsamaktadır. Yani herhangi bir mal aldığınızda MH kargo tipi ile gönderildiğinde kargo ücretini siz ödemektesiniz. Aynı şekilde birine bir şey gönderdiğinizde de bu ödeme tipi sayesinde karşı taraf kargo ücretini üstlenecektir.

PTT Ödeme Tipi N Ne Demek?

PTT Ödeme tipi N, kargo ücretinin gönderici tarafından nakit olarak ödendiği ya da ödeneceği ödeme tipidir. Burada kargo gönderilirken ödeme yapılmaktadır. Alıcı taraf hiçbir şekilde kargo ücreti ödememektedir. Özellikle ülkemizde en çok kullanılan ödeme tiplerinden biri olarak bilinmektedir. Kargonun peşinen nakit bir şekilde ilk elden verilmesidir.

PTT Ödeme Tipi Po Ne Demek?

PTT Ödeme tipi Po, kargo ücreti peşin ödendi demektir. Burada nakit ya da kredi kartı fark etmemektedir. Gönderici tarafından direkt olarak bir ödeme yapmak anlamına gelmektedir. Yine bu yöntem de oldukça kullanılan ve kullanışlı bir PTT ödeme biçimleri arasında sayılmaktadır. Eğer bu şekilde bir ödeme yapılıyorsa gönderici, gönderdiği maldan kargo ücretini genellikle aldığı bilinmektedir.

PTT Ödeme Tipi Ua Ne Demek?

PTT Ödeme tipi Ua, kargo ücretinin testlim edilecek kişi yani alıcıdan tahsil edilmesi anlamına gelmektedir. Kısacası gönderici ödemeli kargo olarak bilinmektedir. Alınan ürüne göre kargo fiyatı değişmektedir. Genelde küçük ya da az tutarlı ürünlerde bu kargolama ve ödeme şekli seçilmektedir.

PTT Ödeme Tipi PP Ne Demek?

PTT Ödeme tipi PP, ücreti alınmıştır damgasının bulunduğu ödeme tipidir. Bir yönetmelik biçiminde de kapsamı yayınlanmıştır. Yönetmeliği görmek isteyenler buradan okuyabilirler. Posta iletimi ve kargo gönderimi ve ödeme şekilleri ile ilgili birçok bilgi yönetmelikte bulunmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın