Stardew Valley Nedir? Eşyalar Nerede? 29 Soru 29 Cevap
 1. Ana Sayfa
 2. Oyunlar

Stardew Valley Nedir? Eşyalar Nerede? 29 Soru 29 Cevap

0

Stardew Valley, Eric “ConcernedApe” Borone tarafından geliştirilip satışa sunulan simülasyon, rol yapma oyunu olarak adlandırılır. Oyun Şubat 2016 yılında Microsoft Windows için piyasaya çıkış yaptı. İleri dönemlerinde macOS, Linux, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation Vita, IOS ve Android gibi tüm platformlarda yer aldı.

Stardew Valley Nasıl Oynanır?

Köyünüze ilk adım attığınızda bahçenizi saran otları, taşları, ağaçları ve kesip sebze yetiştirebileceğiniz bir alan oluşturun. Tohum alıp ekmek için haritanın merkezinde bulunan Pierre’nin dükkânından satın alabilirsiniz. Ayrıca haritanın sağ tarafında yer alan demirci Clint’e gidip üretim aletlerinizi geliştirebilirsiniz.

Başlangıçta tarım ya da balıkçılık ile uğraşabilirsiniz. Daha sonra köyünüzün aşağısında yer alan Marnie karakterine gidip hayvan alabilirsiniz. Hayvanların kalacağı yeri yapmak için Robin karakterine gitmeniz gerekir. Robin’in evi köyün yukarısında kalır ve akşam üstü dükkânını kapatır.

Bunun yanında madenlerden değerli cevherler toplayabilirsiniz. Fakat çok sayıda yaratık olacağı için dikkat etmeniz gerekir. Madenden çıkan cevherleri eşya geliştirmesinde, hediye etme de ya da herhangi bir şey üretirken kullanabilirsiniz. Madenin sağ tarafında bulunan kulübe girdiğinizde yaratık öldürme görevleri bulunur. Bunları yaptığınızda size hediye verir.

Stardew Valley Amacı Ne?

Stardews Valley amacı, köy evinizi ve bahçenizi sıfırdan alıp büyütüp genişletmektir. Aslında oyunun sonu olmadığı ve yapılacak çok fazla şey olduğu için amacınızı bir nevi siz oluşturuyorsunuz. Büyükbabanızdan kalan çiftlik size miras kaldığı için burayı büyütüp genişletmeniz gerekiyor. İleride büyükbabanın mezarına elmas bıraktığınızda rüyanızda sizinle çiftlik hakkında konuşabiliyor.

Oyunda size belli başlı görevler veriliyor, bunları ilerlettikçe oyunun hikâyesi büyüyor ve farklı yerler açılıyor. Zaten çok fazla içerik barındıran Stardew Valley, ilerledikçe daha fazla yapabileceğiniz şeyler barındırıyor.

Stardew Valley Kaç GB? Ne Kadar Yer Kaplıyor?

Stardew Valley 2 GB bellek 500 MB civarında depolama alanı gerektiriyor. Bunun dışında sistem gereksinimleri çok düşük olduğu için hemen hemen her bilgisayar kaldırabilecek güçtedir.

Stardew Valley Hangi Balık Nerede?

Nehirden tutulan balıklar;

 • Kedi Balığı: İlkbahar ve sonbaharda ırmaklardan tutabilirsiniz. Yazın ise sadece gizli ormanda yağmur yağarken ortaya çıkar.
 • Tirsi: İlkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ırmaklardan sadece yağmur yağarken tutabilirsiniz.
 • Güneş Balığı: İlkbahar ve yaz aylarında, saat 06.00 ile 19.00 arasında ırmaklardan tutabilirsiniz.
 • Kaplan Balığı: Sonbahar ve kış aylarında saat 06.00 ile 19.00 arasında ırmaklarda bulunur.

Gölden tutulan balıklar;

 • Yayın Balığı: Her mevsim göllerden tutabilirsiniz.
 • Sazan Balığı: Sonbahar ve yaz aylarında göllerden tutabilirsiniz.
 • İri Ağızlı Levrek: Her mevsim 06.00 ile 19.00 saatleri arasında göllerden tutabilirsiniz.
 • Mersin Balığı: Yaz ve kış aylarında 06.00 ile 19.00 saatleri arasında göllerden tutabilirsiniz.

Denizden tutulan balıklar;

 • Ton Balığı: Yaz ve kış aylarında 06.00 ile 19.00 saatleri arasında denizden tutabilirsiniz.
 • Kırlangıç Balığı: Sonbahar ve yaz aylarında saat 06.00 ile 19.00 arasında yağmurlu havalarda denizden ortaya çıkar.
 • Sardalya: Kış, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde 06.00 ile 19.00 saatleri arasında denizde bulabilirsiniz.
 • Tilapi: Yaz ve sonbahar mevsimlerinde 06.00 ile 14.00 saatleri arasında denizden tutabilirsiniz.

Gece saatlerinde tutulan balıklar;

 • Mercan Balığı: Her mevsim 18.00 ile 02.00 saatleri arasında nehirden tutabilirsiniz.
 • Yılan Balığı: İlkbahar ve sonbahar aylarında 16.00 ile 02.00 saatleri arasında yağmurlu havalarda denizden tutabilirsiniz.
 • Kömür Balığı: Sonbahar mevsiminde, göllerde ve nehirlerde 12.00 ile 02.00 saatleri arasında yağmurlu havada tutabilirsiniz.

Özel Balıklar;

 • Hayalet Balığı: Her mevsim göllerden, madenlerden ve hayaletlerden çıkabilir.
 • Kirpi Balığı: Yaz mevsiminde 12.00 ile 16.00 saatleri arasında denizde bulunabilir.
 • Kum Balığı: Her mevsim çöl haritasındaki göllerde 06.00 ile 10.00 saatleri arasında bulabilirsiniz.
 • Korkak Balık: Her Mevsim gizli ormanda yakalayabilirsiniz.

[kirmizi]Not:[/kirmizi] Bunun dışında yengeç çömleğiyle; kerevit, ıstakoz, karides, salyangoz ve yengeç yakalayabilirsiniz.

Stardew Valley Maden Kaç Kat?

stardew valley maden kac kat

Stardew Valley maden seviyesi 120 kattan oluşur. Belli seviyelere indikçe cevherler ve yaratıklar değişmeye başlar.

 • Kahverengi Toprak: 1. kattan 30. Kata kadar kahverengi toprak bulunur. Yeşil balçık, duggy, böcek ve kaya yengeci yaratıklarını kesebilirsiniz. İlerledikçe grub ve mağara sinekleri ile karşılaşırsınız. Ametist, toprak kristal, kuvars ve topaz cevherlerini burada bulabilirsiniz.
 • Gri Toprak: 30. Seviyeden 40. Seviyeye kadar gri toprak bulunur. Burada yarasa ve taş golem canavarları ile savaşabilirsiniz. Jeod ve bakır cevherleri burada bulunur.
 • Donmuş Dünya: Seviye 40’tan 70’a kadar buzul alan ile karşılaşırsınız. Dust sprite, frost jelly ve frost bat tarzı buz canavarlarını kesebilirsiniz. İleriki seviyelerde hayalet ile de karşılaşabilirsiniz. Demir cevheri, akumarin, jades, donmuş gözyaşı ve jeotlar bu seviyede çıkar. Nadir de olsa elmas çıkarabilirsiniz.
 • Donmuş Kale: Seviye 70’den 80’e kadar donmuş alanlar göreceksiniz. Burada iskeletler karşımıza çıkacak. Donmuş dünyada olan birçok cevher burada da geçerli.
 • Lav Toprağı: Seviye 80’den 90’a kadar lav toprağı bölümünü göreceksiniz. Lav yengeci, lav yarasası, ve kırmızı çamur düşmanlarını kesebilirsiniz. Shadow Brute ve Shadow Shaman gibi özel düşmanlarda burada yer alıyor. Magma geodes, ateş kuvars, altın, yakut ve zümrüt gibi cevherler bu seviyede bulunur.
 • Lav Toprağı Mor: 90’dan 120’ye kadar lav toprağının benzeri bir bölgesi ile karşılaşacaksınız. Burada lav toprağına benzer canavarlar dışında kuru kafalar ile savaşabilirsiniz. Madenler hemen hemen benzer olmak ile beraber birçok mantar göreceksiniz.

Stardew Valley Kaç GB?

Oyun 500 MB alanında yer kaplar. Çok küçük bir alan kapladığı için kısa süre içinde indirme işlemi gerçekleşir.

Stardew Valley Kaç Kişilik?

Stardew Valley çok kişili oyuncu modu, 4 kişi ile beraber oynama imkânı sunuyor. İsterseniz 2 ya da 3 kişi de oynayabilirsiniz.

Stardew Valley Çöl Madeni Kaç Kat?

Çöl madeni yani kafatası mağarası sonsuzdur. İstediğiniz kadar inebilirsiniz. Fakat bir kez yüzeye döndüğünüzde en 1. kattan başlarsınız. Bazen kuyu şeklinde boşluklar ortaya çıkıyor, bu kuyulardan atlarsanız 3, 5, 10, 15 seviye aşağıya düşersiniz. Kuyulardan aşağıya düştüğünüzde bir miktar canınız gider.

Stardew Valley Mevsimler Kaç Gün?

Oyundaki her mevsim 28 gün sürer. Dikkat etmeniz gereken husus ise her mevsimde farklı ürünler ektiğiniz için önceki mevsimden kalma ürünleriniz ekiliyse çürüyor.

stardew valley bahar kac gun

Stardew Valley Bahar Kaç Gün?

Stardew Valley bahar mevsimi 28 gün sürüyor.

Stardew Valley Hayalet Kaçıncı Katta?

Hayalet madenin 40 ile 80’inci katında yer alıyor. Bunun dışında kafatası mağarasında karbonsu hayalet yer alır.

Stardew Valley Altın Kaçıncı Katta?

Altın cevheri en çok 80. Seviyeden 85. Seviye aralığında yer alır.

Stardew Valley Bakır Cevheri Kaçıncı Katta?

Bakır cevheri bütün seviyelerde çıksa da en çok 30 ile 39. katta arasında çıkar.

Stardew Valley Demir Kaçıncı Katta?

Demir cevheri 41 ile 79. Seviyede çıkar. 70 ile 79 arasında bolca demir cevheri bulunur.

Stardew Valley İskelet Kaçıncı Katta?

İskeletler 40. seviyeden 80. seviye arasında bulunur.

Stardew Valley Kiminle Evlenilmeli?

Bu tamamen size kalmış bir tercihtir. Evlenilecek bekar erkeklerin listesi; Alex, Elliot, Harvey, Sam, Sebastian, Shane şeklindedir. Evlenilecek bekar kadınların listesi; Abigail, Emily, Haley, Leah, Maru ve Penny şeklindedir.

Stardew Valley Nasıl Evlenilir?

Evlilik yapacağınız kişiler bekar olmalıdır ve arkadaş seviyeniz üst düzeyde olmalıdır. Daha sonra Pierre’nin dükkanından buket almanız gerekir. Sahilin doğu kısmındaki yıkık yeri tamir ettikten sonra yağmurlu bir günde Old Mariner’den Denizkızı Kolyesi almanız gerekir. Evlenmek istediğiniz karaktere kolyeyi verdikten 3 gün sonra evlenirsiniz.

Stardew Valley Kereste Nasıl Yapılır?

Kereste yapmanız mümkün değildir. Kereste toplamak için odunculuğunuzu son seviyeye getirdiğinizde kestiğiniz normal ağaçlardan kereste çıkabilir bunun dışında kütüklerden çıkar. Kütükler ise oyun başında bahçenizde bulunur. Bunlar bittiğinde gizli koruya gitmeniz gerekir. Gizli koruda her gün 6 kütük bulunur, bunlardan 12 adet kereste elde edebilirsiniz.

Stardew Valley Oltaya Yem Nasıl Takılır?

Oltaya yem takmak için çantanızı açıp yeme tıklayın ve çubuğa sağ tıkladığınızda yem oltaya takılmış olur. Yemi çıkarmak için çubuğa sağ tıklamanız yeterli olur.

Stardew Valley Lağım Nasıl Açılır?

Lağımı açmak için mezeye 60 adet eser ya da mineral bağışlamanız gerekir. (Bunları jeot taşlarından çıkarabilirsiniz) Ertesi gün müzenin müdürü Gunther size ‘’Paslı Anahtar’’ verecek, bununla lağımı açabilirsiniz.

Stardew Valley Kereste Nerede Bulunur?

Çiftliğin Güney kısmında yer alan seyahat arabası ile büyücü kulesinin arasında kalan yoldan ilerlediğinizde gizli koruya ulaşacaksınız, burada bulunan 6 adet kütüğü kesip kereste elde edebilirsiniz. Kütük dışında odunculuğunuzu son seviyeye getirdiğinizde kestiğiniz ağaçlardan kereste elde edebilirsiniz.

Stardew Valley İridyum Nerede?

115 seviyesinden 119 seviyesi arasında bolca iridyum cevheri bulunur.

Stardew Valley Başkanın Şortu Nerede?

Başkanın şortu Marnie’nin yatak odasında yer alır. Ancak evine girebilmek için arkadaş seviyesini en az 2’ye yükseltmeniz gerekir.

Stardew Valley Şüpheli Şahıs Nerede?

Otobüs bölümünü geçtiğinizde, kasabanın ilk solundan dönün ve oyun parkına kadar ilerleyin, önünüzde duran çalıya tıkladığınızda şüpheli şahısı bulacaksınız.

Stardew Valley Orkinoz Nerede?

Okyanusta ya da denizde bulunur. Sıcak ve soğuk suyun karıştığı eşikleri tercih eder.

Stardew Valley Kılıç Nereden Alınır?

Kılıçları maceraperest loncasından alabilir, yaratık keserek düşürebilir, madenlerde seviye atladıkça gelen hediyelerden alabilirsiniz. Galaksi kılıcını almak için, çöl haritasını geçip yapıp 3 altın direğin tam ortasına ilerleyin ve prizma parçasını elinize alın.

Stardew Valley Kil Nereden Alınır?

Tohum ekmeden önce ya da toprakta hareket eden bölge gördüğünüzde kazarsanız kil elde edebilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın