Dota 2 Nedir? Nasıl Oynanır? 20 Soru 20 Cevap
 1. Ana Sayfa
 2. Oyunlar

Dota 2 Nedir? Nasıl Oynanır? 20 Soru 20 Cevap

0

Dota 2, Valve Corporation firması tarafından geliştirilen ve yayımlanan, bedava, çevrimiçi, çok oyunculu MOBA oyunudur. 2002’de çıkmış Warcraft 3: Reign of Chaos oyununun genişleme paketi olan The Frozen Throne haritasında olan Defense of the Ancients’ın (Dota) devamıdır.

Dota 2 Nasıl Oynanır?

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak Dota 2 oynamak için oyuna giriş yapmanız gerekir.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Dereceli oynayacaksanız; carry, middle, offlane, support ya da hard support seçeneklerinden istediğinizi seçmeniz gerekir. (Seçtiğiniz bölüme göre hangi kulvarı ve hangi görevi üstleneceğiniz belirlenir).
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Aratma sonunda oyun bulur ve ekrana kahramanlar gelir. İlk 30 saniye süresinde istediğiniz kahramanı yasaklayabilirsiniz, belli bir oranda yasaklamak istediğiniz kahramanlar banlanır. Daha sonra seçtiğiniz kulvara göre istediğiniz kahramanı almanız gerekir.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Oyun başlamadan kısa süreliğine eşya alabilirsiniz.
 • [yesil]Adım 5:[/yesil] Oyun açılıp 1 dakika içinde middle bölgesinin sağ veya sol bölümünde ve küçük altın runeleri çıkar. Bunlar için vermeniz gerekebilir.
 • [yesil]Adım 6:[/yesil] Altın runelerinden sonra herkes kendi kulvarlarına geçer ve seçtiğiniz kahramana göre kuleleri yok etmeye çalışırsınız.
 • [yesil]Adım 7[/yesil]: Kule yok etmek altın verdiği gibi her dakikada çıkan creep isimli yaratıkları keserek para kazanabilirsiniz. Bunun yanında ormanda yer alan yaratıkları keserek de altın kazanabilirsiniz. Kazandığınız altınlar ile gerekli eşyaları satın alıp karşı takımın üssüne ilerlemeniz gerekir.
 • [yesil]Adım 8:[/yesil] Karşı tarafın üssünde bulunan kuleyi ve barakaları yok etmeniz gerekir. Üssün tüm kulelerini ve barakalarını yok ederseniz mega creep olur ve sizin yaratıklarınız daha güçlü hale gelir.
 • [yesil]Adım 9:[/yesil] Son olarak karşı takımın Ancient’ını yok ettiğinizde Dota 2 oyunu kazanırsınız.

Dota 2 Kaç Hero Var?

Dota 2 hero sayısı toplamda 121 adet kahraman bulunur. Kahramanlar kuvvet, çeviklik ve zeka olarak 3’e ayrılır. Her birinin farklı özellikleri ve farklı yetenekleri bulunur.

Dota 2 Kurye Nedir?

Dota 2 kurye aldığınız eşyaları üsse dönmek yerine size getiren araçtır. Önceden kuryeyi herkesin satın alması ya da birinin satın alıp diğerlerine kullanım izni vermesi gerekirdi. Gelen güncellemeler ile kurye satın alımı kaldırıldı ve oyun başı herkese birer kurye verildi.

Kuryeniz siz seviye atladıkça o da gelişir ve sürati artar. Böylelikle haritada kat etiği hız yükselir, öldürmesi zorlaşır ve eşya teslimatı hızlanır. Oyun içinde belli süre sonra kuryenize bazı özellikler gelir. Bunlar tıklayarak kullanılan özelliklerdir. Özelliğe tıkladığınızda hızı ekstradan artar. Diğer özellik ise bir süreliğine dokunulmaz olur. Unutmayın kuryeniz öldürüldüğünde karşı takımın tüm kahramanlarına para gider.

Dota 2 Kurye Nasıl Kullanılır?

Oyun ekranının sağ alt bölümünde yer alan ok işareti ile kuryeyi kendinize yönlendirebilirsiniz. Ok işaretinin yanında yer alan kalkan sembolüne tıkladığınızda kuryeniz kısa süreliğine dokunulmaz olur. Kalkan sembolünün sol tarafındaki tuşa tıkladığınızda kuryenizin hızı ikiye katlanır. Paranızı gösteren bölgenin sağında ise kurye sembolü yer alır. Buna tıklayarak kuryenizi yönetebilirsiniz. Bunun dışında ayarlar bölümüne girerek bu özellikleri tek tuşa atayıp zaman kaybetmeden kullanabilirsiniz.

Dota 2’de Kamera Nasıl Sabitlenir?

dota2 kamera sabitleme

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak Dota 2 kamera sabitleme için Steam kütüphanesine giriş yapın.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Dota 2’ye tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Açılan pencereden “Başlatma Seçeneklerini Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Ekranda yer alan boşluğa -console yazıp “Tamam” seçeneğine tıklayın.
 • [yesil]Adım 5:[/yesil] Oyuna giriş yapın ve “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
 • [yesil]Adım 6:[/yesil] Alt kısımda yer alan “Gelişmiş Kısayollara Geç” yazısına tıklayın. “Arayüz” bölümünde yer alan “Konsol” bölümünü istediğiniz tuşa atayın.
 • [yesil]Adım 7:[/yesil] Oyuna giriş yapın ve atadığınız tuşa basıp bind y “toggle dota_camera_lock” komutunu yazın.
 • [yesil]Adım 8:[/yesil] Komutu yazarken kullandığınız “Y” harfi aktif etme ya da pasif hale getirmek için yazılır. Oyun içinde “Y” harfine bastığınızda kamera sabitlenecek.

Dota 2 Carry Ne Demek?

Dota 2’de carry oyunu taşıyan kişi anlamına gelir. Genelde oyun başlarında etkisi çok olmaz fakat oyun sonlarına doğru galibiyeti getiren kahraman olarak bilinir.

Dota 2 Kaç Kişi Oynanıyor?

Dota 2 oyuncu sayısı; 5 Radiant, 5 Dire olmak üzere toplamda 10 kişiyle oynanır. 2 safe lane, 2 offlane 1 middle lane şeklinde oyun içinde farklı kulvarlara geçilinir.

Dota 2 Kaç MB Yer?

Ortalama oyun başı 40 ile 50 MB civarında harcama yapar. Eğer güncelleme varsa bu güncellemenin boyutuna göre harcama gerçekleştirir.

Dota 2 Ne Zaman Çıktı?

Dota 2, 9 Temmuz 2013 tarihinde Steam platformunda piyasaya çıkış yaptı. Yoğun ilgi görmesi ile beraber oyuna sürekli yeni içerikler, güncellemeler, yeni kahramanlar eklendi ve eklenmeye devam ediyor.

Dota 2 Sahibi Kim?

Valve Corporation tarafından geliştirildiği dağıtımını da yine bu firma üstlendi. Tasarımcısı IceFrog, yapımcısı ise Erik Johnson’dur.

Dota Plus Ne Kadar?

Dota Plus aylık abonelik fiyatı 4 dolardır. 6 aylık abonelik satın alırsanız %6 oranında indirim elde edersiniz. 12 aylık abonelik satın alırsanız %12 oranında indirim kazanırsınız.

Dota’nın Açılımı Nedir?

Dota’nın açılımı Defense of the Ancients’dır.

Dota 2 Paralı Mı?

Dota 2, oynaması tamamen ücretsiz bir oyundur. İsterseniz oyun içi kostüm satın alabilirsiniz. Kostümlerin oyuna katkısı sadece kozmetik yönündedir. Bunun dışında Dota plus ve yapılan bazı etkinlikler paralıdır. Bu tür özelliklere para yatırdığınızda ekstradan size katkı sağlasa da oyunda pay to win bulunmuyor.

Dota Plus’ta Oynadığınız kahramanların oyun dışı seviyesini yükseltebilirsiniz, farklı kostümler alabilirsiniz, kahramanın oyun içi konuşmalarını açabilirsiniz, Roshan doğum süresini görebilirsiniz ve orman yaratıklarının kamplarını stack yaparken süresini görebileceğiniz gibi birçok yardımı bulunsa da oyunu kazanmanıza direkt yardım eden etkisi bulunmuyor.

Dota 2’de Bir Oyun Kaç Dakika

Oyundan oyuna göre farklılık gösterse de bir oyun ortalama 35 ile 45 dakika arasında sürer. Bazen 20 25 dakika gibi kısa süre içinde oyun biterken bazen 60 hatta 90 dakika bile sürdüğü görülebiliyor.

Dota 2 Kaç GB?

Dota 2 oynamak için 15 GB indirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Dota 2 Türkçe Olacak Mı?

Oyunda tamamen Türkçe dil desteği bulunuyor. Oyunda toplam 26 dil desteği bulunmasına rağmen seslendirme sadece İngilizce, Korece ve Basitleştirilmiş Çince dillerinde bulunuyor. Seslendirme hariç oyunda tamamen Türkçe dil desteği bulunur.

Dota 2 Ne Kadar Yer Kaplıyor?

Oyun 15 GB civarında yer kaplıyor. Bunun dışında sürekli güncellemeler ve eklentiler ile ufak tefek değişiklikler gösterebiliyor. Fakat oyunu herkes oynayabilsin diye minimum sistem gereksinimlerini çok düşük seviyede tutuyorlar.

Dota 2 Yeni Hero Ne Zaman Gelecek?

Oyuna hemen hemen her yıl yeni hero geliyor ya da yeni hero duyurusu yapılıyor. Yeni hero duyurularını, güncelleme bilgisini ya da duyurusunu, yapılacak olan etkinlikleri ve benzeri şeyleri öğrenmek için https://www.dota2.com/home adresine gitmeniz yeterli olur. Dota 2’nin resmi sitesinden bu bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bunun dışındaki sitelerdeki konuşmalar genelde söylenti ya da dedikodu oluyor.

Dota 2 Nasıl İndirilir?

Dota 2 indirmek için Steam platformunu kullanmanız gerekir. Oyunun indirme linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha sonraki adımlarda ise istenen bilgileri doldurun ve oyunun keyfini çıkarın.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın