Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır Mı? Yumurta Kalorisi
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır Mı? Yumurta Kalorisi

0

Haşlanmış yumurta yemek kilo aldırmamaktadır. Yumurtanın içeriğinde protein, yağ ve karbonhidrat bulunmaktadır. En çok bulunan ise protein olduğundan dolayı kişinin kan şekerini dengede tutarak uzun süre tok kalmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki zengin proteinden dolayı vücuttaki yağ yakım hızını arttırmaktadır. Buda kişinin kilo vermesine yardımcı olur.

Kızarmış Yumurta Kilo Aldırır Mı?

Kızarmış yumurtanın kalorisi haşlanmış yumurtaya göre daha fazladır. Çünkü kızarmış yumurtanın içinde sıvıyağ veya tereyağı bulunmaktadır. Ancak günlük alınacak olan kalori ihtiyacının aşılmaması gerekmektedir.

Yumurta Kaç Kalori?

Yumurtaların boylarına göre gram ve kalorisi değişmektedir. Bir S boy yumurta 40 gram olup 62 kaloriye denk gelir. Bir M boy yumurta 50 gram olup ortalama 77 kaloridir. Bir L boy yumurta 60 gram olup 92 kaloriye denk gelmektedir. Bir XL boy yumurta ise yaklaşık 143 kaloriye denk gelmektedir. Bir haşlanmış yumurta 70 kalori iken bir kızarmış yumurta ise 120 kaloridir.

2 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

2 haşlanmış yumurta kalorisi, farklı boyutlar için şu şekildedir:

 • M boy: 150 kalori
 • L boy: 180 kalori
 • XL boy: 300 kalori

3 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

3 haşlanmış yumurta kalorisi, farklı boyutlar için şu şekildedir:

 • M boy: 225 kalori
 • L boy: 270 kalori
 • XL boy: 420 kalori

1 Yumurta Kaç Kilo Aldırır?

Bir tane yumurta da en fazla 80 kalori bulunmaktadır. Yumurta içeriğinde bulunan proteinler sayesinde kişiyi uzun süre tok tutmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kilo aldırmaz aksine kilo verilmesine yardımcı olur.

Yumurta Yağ Yakar Mı?

Yumurtanın kişiye birçok faydası bulunmaktadır. Yumurtanın içerisinde birçok aminoasit vardır. Bu aminoasitler vücuttaki proteinleri kullanır ve bu sayede metabolizma hızlanır. Metabolizmanın hızlanmasıyla vücuttaki yağ yakımı artar. Bu nedenlerden dolayı yumurta yağ yakmaktadır.

Günde Kaç Tane Yumurta Yenmeli?

Uzmanlara ve diyetisyenlere göre günde en az bir tane en fazla ise iki tane yumurta yenebilir. Yumurta tüketimine dikkat etmek gerekir fazla tüketildiği takdir de birçok sağlık sorunu oluşturabilmektedir.

Yumurta Yemek Kilo Aldırır Mı?

Yumurta, besin değeri çok yüksek bir gıdadır ve sağlık açısından günde 1 tane yumurta tüketiminin kişiye birçok faydası vardır. Yumurta pişirme yöntemlerinden haşlanmış yumurtanın tercih edilmesi oldukça önemlidir. Yumurtanın sarısına nazaran beyazının tüketimi kalori ve içerdiği besinler açısından daha faydalıdır. Her fazla tüketilen besinde kilo aldıracağından yumurtanın da fazla tüketilmemesine dikkat etmek gerekmektedir.

Yumurta Sarısı Neden Yenmez?

Yumurta sarısının içeriğinde kolesterol oranı oldukça yüksektir. Bu nedenlerden dolayı doktorlar yüksek kolesterolü, tansiyonu ve kalp hastalığı olan kişilere yumurta alımının azaltılmasını ve gerekirse yumurta sarısının tüketilmemesini önermektedir.

Her Gün Yumurta Yersek Ne Olur?

Her gün yumurta yemenin vücuda birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Vücudu virüs, enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Saçları, tırnakları ve cildi güçlendirir.
 • Beynin büyümesini ve güçlenmesini sağlar.
 • Ayrıca hafızayı güçlendirip dakik olunmayı da sağlar.
 • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Gözleri korur ve katarak olma riskini azaltır.

Yumurtanın Sarısı Diyette Yenir mi?

Diyette yumurtanın sarısı değil de yumurtanın beyazının tercih edilmesi daha önemlidir. Çünkü yumurtanın sarısında yağ ve enerji bulunurken yumurtanın beyazında saf protein bulunur. Bu nedenlerden dolayı diyet yapacak kişilerin yumurtanın beyazını tüketmeleri daha faydalı olacaktır.

Diyette Kahvaltıda 2 Tane Yumurta Yenir mi?

Diyette kahvaltıda iki tane yumurta yenebilir. Ancak yumurtanın içerisinde bulunan yağ ve proteinden dolayı kişilerin gün içerisin de tüketilecekleri besinlere de ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bir de yumurtanın pişirilme yöntemi de önemlidir. Diyet yapan kişiler gün içinde aldıkları kaloriye dikkat ettiğinden dolayı haşlanmış yumurta yemeyi tercih etmelerinde fayda vardır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın