Parapsikoloji Nedir? Yöntemleri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Parapsikoloji Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Parapsikoloji, duyumla algılanamayacak olayların deneysel olarak incelenmesidir. Anormal durumlar bu şekilde anlaşılabilmekte ve tespit edilmektedir. Salt bilimsel yöntemle değil daha zihinsel ve telepatik yetenekler ışığında bulgular ortaya konmaktadır. Yani klasik biçimlerden farklı ve fizik, biyoloji, kuantum ve spiritüellik barındıran bir bakış açısı olduğu bilinir. Disiplinler arası çalışmalar ve daha çok özel teknikler ile keşfi yapılabilen bu dal tinsellik ve ruhanilik ile ilgilenir.

Parapsikoloi Yöntemleri Nelerdir?

Parapsikoloji yöntemleri, belli bir spiritüel donanıma sahip kişilerin uyguladığı tekniklerdir. Bunlar, telepati, telekinezi, durugörü, hipnotik bilinç vb. şekilde gerçekleştirilmektedir. Üçüncü gözün açık olması ve yüksek sezgilere sahip olmak herkeste mevcut olmadığından farkındalık ve algılama ile psişik olanı ortaya çıkarmak kolay değildir. Örneğin cisimleri hareket ettirmek ve bunu sadece zihin gücü ile yapmak yetenek gerektirdiği gibi düşünce ile de bir olayı görünür kılmak da aynı şekilde özel bir durumdur.

Parapsikoloji ve Psikoloji Farkı Nedir?

Parapsikoloji ve psikoloji farkı, ilkinin akademik alan olmaması ve daha özel teknikler ile uygulanması ikincisinin ise bilimsel ve tam tersi olmasıdır. Aralarındaki tek ortak nokta insan üzerine çalışmalar yapabiliyor olmalarıdır. En önemli ayrım ise farklı bir dal olan normal dışı olayları incelemek birincisinde daha zihinsel ve astral boyutta izlenim kazanmayı gerektirir. Duyu-ötesi, algı-ötesi gibi meseleler tartışılır. Diğeri ise davranışsal veya bilişsel kanıtlanmış teknikler kullanarak araştırmalar yapar. Genel olarak bakıldığında şunlar söylenebilir;

  • Parapsikoloji normal-dışı olayları, psikoloji normal gündelik olayları inceler.
  • Parapsikolojide durugörü varken psikolojide BTD gibi yöntemler vardır.
  • Psikoloji akademik bir alandır parapsikoloji değildir.
Parapsikoloji ve Psikoloji Farkı Nedir?

Görüldüğü gibi aralarında en temel değişken birinin bilimsel bir dal olması diğerinin ise daha sezgisel ve metafiziki bir kapsama giriyor olmasıdır.

Türkiye’de Parapsikoloji Uzmanları

Türkiye’de parapsikoloji uzmanları, bu konuda eserleri olan birkaç isim mevcuttur ancak tam olarak bu işi yapıyor diyebileceğimiz kişiler yoktur. Ali Köse ve Kerem Doksat’ın bu konuda kitapları vardır ancak kendileri böyle usülde bir iş yapmamaktadırlar. Merak edenlerin bunları edinip okuması ve alanla alakalı fikir sahibi olması için yazılmış oldukları için entelektüel birikiminize fayda sağlayacaktır.

içeriğimizi oylayın