Valorant Sistem Gereksinimleri 2024 | Valorant Oynamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Valorant oyunu Riot Games firması tarafından ücretsiz oynanan online FPS tarzı bir oyundur. Düşük konfigürasyonlu makinelerde de oynanabilir olması nedeniyle, Valorant sistem gereksinimleri oldukça mütevazıdır. Türkiye’de sevilen firma olan Riot Games oyunlarına Türkçe dil desteği getirmektedir. İlk duyurulması Ekim 2019 yılında gerçekleşti.

Piyasada ses getiren ve rakiplerini endişe içinde bırakan oyun, karakterlerin özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Oyunu özetlemek gerekirse taktiksel, rekabetçi bir online oyunudur. Türk sunucuların bulunması ve bilgisayarı yormayacak gereksinimler istemesi, Türk oyuncuları bir hayli çekmektedir. Fps ve ping sorunu çıkartmadan rahatlıkla oynanabilecek bir oyundur.

Dilerseniz Valorant sistem gereksinimleri neymiş beraber bakalım:

Valorant Sistem Gereksinimleri

Valorant, yukarıda dediğimiz gibi bilgisayarınızı yormadan kaldırabilecek bir oyundur. Çok güçlü bir bilgisayarınızın olmasına gereksinim yoktur. Şimdi Valorant sistem özellikleri neymiş göz atalım.

Minimum Düzey:

 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD Radeon R5 240
 • İşletim Düzeneği: Windows 7, 8, 10 64-Bit
 • İşlemci Özelliği:Intel Core i3-4150 / AMD A8-7650K veya eşdeğeri
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan gerekir.

Önerilen Düzey:

 • İşlemci Özelliği: Intel Core i5-4460 / AMD Ryzen 3 1200 veya eşdeğeri
 • Bellek: 4 GB RAM
 • İşletim Düzeneği: Windows 7, 8, 10 64-Bit
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti / AMD Radeon R9 380
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan gerekir.

Öneri: Intel HD 3000 grafik kartı ile daha rahat oyun keyfi yaşarsınız.

İlişkili İçerikler:

Valorant ile Oynayabileceğiniz Bilgisayar Fiyatı Ne Kadar?

Valorant, ciddi anlamda sistem dostudur. Hemen hemen her bilgisayarda çalışabilir. Ancak minimum düzeyde oynar iseniz 30 Fps alırsınız. 30 Fps rekabetçi bir oyun için zevkinizi baltayacak bir düzeydir. Rekabetçi oyun tarzında genelde 60 Fps tercih edilir. Oyundan daha iyi bir keyif almak istiyorsanız 144 Fps ve üzeri olması gerekmektedir.

Minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilen bir masaüstü bilgisayarları 15.000 TL’nin altında fiyatla internetten sipariş vere bilinilmektedir. Valorant minimum sistem gereksinimleri dizüstü bilgisayarlar da ise 20.000 TL civarında ücret ödeyerek oynanabilmektedir.

Önerilen sistemlerde oynamak için masaüstü bilgisayarlarda 15.000 TL civarındaki fiyatlar ile rahatlıkla oynanılmaktadır. Benzer özelliklere sahip dizüstü bilgisayar bulmak çok zor. 144 Fps ve üzeri için masaüstü bilgisayarlar için 15.000 – 20.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Dizüstü bilgisayarlar için ise 18.000 TL civarında bir para gerekmektedir.

Bu fiyatlarda büyük çoğunluğu maalesef ekran kartları oluşturuyor. Ayrıca dövizin yükselişi, bilgisayar fiyatlarını sürekli olarak olumsuz etkilemektedir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın