Feng Shui Nedir? Nasıl Uygulanır? Tüm Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Feng Shui Nedir? Nasıl Uygulanır? Tüm Detaylar

Feng shui, rüzgar ve suyu evin içerisinde taşıyabilmek ve evin enerjisini su ve hava elementi ile dengelemek için eşyaların yerini değiştirmek demektir. Kökeni Çin Uygarlığı’ndan gelmekte ve o dönemin dini inanışlarını yansıtmaktadır. Bu yöntemde temel amaç evde huzurlu bir ortamın yaratılması ve tüm negatif enerjilerden arınmanın sağlanmasıdır. ‘’Eşyalar sizinle iletişime geçerek size aslında kim olduğunuzu söyler’’ şeklinde bir inanç vardır.

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Feng shui yapmak, evde eşyaların yerinin değiştirilmesi ile yapılır. Mekânsal bir ayarlama gibi de düşünülebilir. Eşyalar sizinle iletişime geçer ve eğer negatif enerjideyseniz rahatlamanız için yol gösterirler. Bu kapsamda oldukça eski bir Çin geleneğine dayanan feng shui uygulaması rüzgar ve su maddelerinin evin içine tesir etmesini sağlar. Hayatın kaynağının evinizin içine akması için dekorun nasıl olduğu çok önemlidir ve havanın kalbi eviniz sayılmaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

  1. Odaların ışıklandırılması ve ayna koyulması
  2. Ses ve müzik
  3. Renk
  4. Bitki ve hayvan bakımı
  5. Hareket eden nesneler
  6. Heykel
  7. Elektronik cihaz kullanımı
  8. Bambu kılıçlar

Odaların Işıklandırılması Ve Ayna Koyulması

Feng shui hakkında her şey en başta ev desenine dayalıdır. Evin odalarının oldukça aydınlık olmasına özen gösterilmeli ve doğal renklerin tasarımda kullanılması sağlanmalıdır. Ayrıca odalarda aynaların olması farkındalık için gereklidir. Böylelikle pozitif enerjinin evin içine çekileceği düşünülür.

Ses Ve Müzik

Odalar farklı tınılar ile canlandırılmalı ve ses harmonisi sağlanmalıdır. Bazen müzik, zil sesi veyahut ses çıkaran bir nesne bile bu gereksinim giderilebilir. Mühim mesele odada hayatın sesini hissedebilmek ve bunu var edebilmektir.

Feng Shui ve Renk

Doğanın renklerini muhakkak dekorda kullanmalısınız. Odanızda yer eden eşyaların bile canlı renkler olması gerekir. Örneğin yeşil renk veya mavi, beyaz tonlarını kullanmak size iyi gelecektir.

Bitki ve Hayvan Bakımı

Canlı bakımı ile huzur bulma feng shui yapmak bakımından çok mühimdir. Örneğin, sevdiğinizi bir hayvan veya bitkiyi evinizde bakmak size iyi gelecektir. Zaten eve hayat vermek için canlı olan her şeyin bir arada oluşunu sağlamak gerekir.

Hareket Eden Nesneler

Lamba süsü veya sallanan çanlardan alıp evinizin bir bölümüne dekore edebilirsiniz. Bunlar herhangi bir nesne olabilir ve çok rahatsız etmemek şartıyla bir bölgeye asılabilir.

Feng Shui ve Heykel

Çin inanışında heykel olmazsa olmazdır. Feng shui uygulamasında da yalnız olmamayı ifade ettiği için farklı otantik biblolar alabilirsiniz.

Elektronik Cihaz Kullanımı

Elektronik cihazlar feng shui inanışında desteklenen nesnelerdir. Yani evinizde teknolojik aletlerin olması hiç problem değildir çünkü onların verdiği elektrik de bir enerjidir.

Bambu Kılıçlar

Bambunun uzun yıllar yaşayan bir bitki olduğu için güçlü bir bitki olduğu düşünülür. Aynı zamanda kılıç motifinin zaten gücü ifade etmesi ile de ikisinin birleşerek ortaya güçlü bir enerji çıkaracağı düşünülmektedir. Böylelikle uzun yıllar korunabilecek yoğun enerjiyi içinizde hissedebileceksiniz.

Feng Shui Felsefesi

Feng Shui Felsefesi nedir?

Feng shui felsefesi, düzene göre dekore edilen evlerin her daim huzurlu olacağını savunur. Bu düşünceye göre bireylerin hayatlarının her alanında böylelikle bir denge hakim olacak ve kuvvetli enerjiler hissedilecektir. Evin tam ortasının hayatın kalbi olduğu düşünülür ve su ile havanın tesir etmesi sağlanır.

Bu sayede güçlü ve canlı enerjilere çekilirsiniz ve temiz bir auraya sahip olursunuz. Oldukça kadim bir gelenek olan Çin geleneğine dayanır ve mutlu ilişkilerin oluşumu için kullanılır. Eşyaların insanlarla kurduğu iletişime inanıldığı için doğru iletişim temel mottosudur. Chi, yani görünmez enerjiye inanılır ve psikolojiye olumlu etkisi olduğu düşünülür.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.