Dolgulu Dişe Tel Takılır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Dolgulu Dişe Tel Takılır Mı?

Dolgulu dişe tel takılır, eğer diş çürük ise tel takılmaz. Doktora yani ortodontiye gidildiğinde daha önce dolguları tamamlayıp öyle yapılması gerektiği söylenir. Tel takıldıktan sonra diş temizliği biraz daha zorlaştığı için dişler temizlendikten ve dolgu tedavisi yapıldıktan sonra tel takılır. Yani öncelik temizlik ve dolgu tedavisidir.

Dolgulu dişe tel takılmadan önce dolgu yapılması gerekiyor. Zaten diş teli takarken, dişlerin dolgu tedavisi yapılır. Sadece küçük dişe tel takılmaz. Bu sorunda doktorun fikrine göre değişmekle birlikte dolgu tedavisi veya farklı bir yöntemle halledilir.

Diş Teli Varken Dolgu Yaptırılır Mı?

Diş doktorları yani ortodonti uzmanları diş telini müşteriye takarken dişlerin tüm temizliğine dikkat eder. Ortodonti uzmanları diş telini takmadan önce gerekli dolgu tedavisini zaten yapması gerekir. Ekstradan diş teli varken dolgu yaptırılmamalı.

Fakat dişlerin yeteri kadar temizlenmemesi durumunda yapılır. Ancak dişlerin temizliğin çok kötü olması gerekir. ortodonti uzmanları diş temizliğinin kötü veya dolgunun tekrar yapılması gereken durumlarla karşılaşabilir. Bu durumlarda hasta tekrardan tedavi edilip, kontrol edildikten sonra doktor karar verir. Ortodonti uzmanı hastanın durumuna göre dolgu tedavisi yapabilir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Nasıl Fırçalanır?

Ortodonti uzmanları hastaları için diş teli varken dişlerin nasıl fırçalandığını anlatması gerekir. Bu hastalar diş tellerinin zarar görmemesi için en başta yumuşak uçlu, düz ve küçükbaşlıklı diş fırçaları tercih etmeleri gerekir.

Şarjlı yani elektrikli diş fırçaları bu hastalar için orta hızda yani orta kuvvette kullanılmalıdır. Ancak orta hızda kullanmaları güven sağlar. Gün içinde ortalama 2 veya 3 kez dişin fırçalanması gerekir. En kötü ihtimalle sabah uyandığında ve yatmadan önce veya yemeklerden sonra fırçalanması gerekir. Bunlar dışında dişler için arayüz fırçası kullanılabilir.

Sadece Tek Bir Dişe Tel Takılır Mı?

Sadece tek bir dişe tel tedavisi uygulanabilir. Eğer diş arka bölgede, ön bölgede veya komşu dişle beraber ise tek dişteki sorunun düzelmesi için bir tane tel takılabilir. Tabi ki bunun için uzman bir ortodonti doktorunun görüşü daha çok dikkate alınmalıdır. Daha sonrasında tek dişe tel tedavisine başlanır.

içeriğimizi oylayın