Tarlusal Reçetesiz Satılır Mı?

Tarlusal reçetesiz alınır mı 2023 yılında güncel olarak eczanelerde reçetesiz olarak temin edilebilir. Her eczaneden temin edebileceğiniz Tarlusal 5 mg, adet söktürücü olarak kullanılan, doktor tavsiyesi eşliğinde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Tarlusal Nedir?

Adet söktürücü Tarlusal, etkin madde olarak her bir tabletinde 5 mg medroksiprogesteron asetat bulunan beyaz renkli, kokusuz tablettir. İçerisinde 12 adet tablet bulunan blisterlerde kullanıma sunulmaktadır.

Tarlusal Ne İşe Yarar?

Kadınların her 21 ile 28 gün arasında girdikleri adet döngüsü, bazı sebeplere bağlı olarak değişikliğe uğrayabiliyor. Genel olarak düzenli adet görseler de bazen dengesizliklerin olması oldukça doğal bir durum olarak adlandırılıyor. Elbette, eğer adet gecikmesi uzun sürüyor ve normalden daha değişik semptomlar görünüyorsa doktora başvurulmalı. Bunun birçok sebebi olabilir, aralarında rahim kistlerinden psikolojik bozukluklara kadar birçok sebep vardır.

Tarlusal Nasıl Kullanılır?

Genel anlamda adet gecikmeleri, hamilelikle bağdaştırılsa da her zaman adetinizin gecikmesi hamilelikle ilgili olmayabilir. Stres, uzun yolculuklar, rahim kistleri, mevsim dönüşleri, aşırı fiziksel aktivitede bulunma, normalden fazla kilo verme veya alma gibi birçok sebep adetinizin gecikmesine sebep olmaktadır. Tüm bu sebepler, adetin kökeni olan hormonları etkilediğinden gecikmeler normaldir.

Yine de, adet döneminizin üzerinden bir hafta geçmişse hamilelik için test yapabilirsiniz. Doktora başvurmanız birinci önceliktir. Aslında son zamanlarda oldukça popüler olan adet söktürücü ilaçlar, adet gecikmesi için çözüm olarak ortaya çıkmıştır.

Diyelim hamileliğiniz sonunda adet gecikmeniz oldu ve emzirme dönemindesiniz. O zaman Tarlusal nasıl kullanılır? Kadınlar, hamilelik dönemi sonrası adet olmaya başlarlar, evet. Ancak bazı insanlarda hamilelikteki hormonal durumlar yüzünden 1,5 yıla yakın bir süre boyunca adet düzensizlikleri görülebilir.

Tarlusal Günde Kaç Kere Alınır?

Tarlusal günde 3 kez 10 mg şeklinde alınır. Ancak, bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Tarlusal En Fazla Kaç Gün Kullanılır?

Tarlusal ilaç, en az 3 ay, yani 90 boyunca kullanılmalıdır. Bu kullanıma, adet döngüsünün ilk gününde başlanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Adet Bitki

Tarlusal Zararı Var Mı?

Emzirme döneminde Tarlusal zararları var mı diye düşünüyorsanız, aslında cevabımız hayır. Tabii ki öncelikle bazı testler ve kontroller yapılmalıdır. Ve en emzirme dönemlerinde, hamilelik dönemi sonrası zamanlarda adet düzensizliğinizi gidermek için Tarlusal kullanacaksanız mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Bu gibi durumlarda, doktorun verdiği dozun asla dışına çıkmamalı, ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız. Talimatları uyguladığınızda Tarlusal’ın hiçbir zararını görmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Tarlusal, adet söktürücüler içerisinde en bilindik ilaçlardan bir tanesidir. Adet dönemi, döllenme için kalınlaşan rahim duvarının döllenme gerçekleşmeyince kanama yaratmasıyla başlar. Bu kanamalar östrojen ve progesteron hormonlarının etkisine bağlı olarak gerçekleşir. Progesteron hormonu yükseldiğinde vücutta adet kanamaları görülmektedir.

Tarlusal ilaç, progesteron hormonlarını artırarak adet kanamasının başlamasına sebep olacaktır. Halk arasında Tarlusal adet söktürücü olarak da bilinmektedir.

Adet söktürücü kullanımından sonra 3 veya 5 gün içerisinde adet kanamasının görülmesi beklenmektedir. Ancak, adet söktürücülerin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi, hamilelik riskidir. Hamilelik şüphesi olması durumunda, adet söktürücü ilaçlar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, düşüğe ve sakat doğuma neden olabilmektedir.

Bu sebeple, adet söktürücülerin doktor kontrolünde kullanılması daha iyi olacaktır. Doktor veya eczacı önerisiyle Tarlusal 5 mg, reçetesiz olarak satın alınabilmektedir.

Tarlusal Yan Etkileri

Tarlusal yan etki; adet dönemleri görülen hassasiyetlerin ve psikolojik etkilerin biraz daha yoğun bir şekilde görüldüğü söylenmektedir. Ani duygu değişimi bozuklukları, vücudun belirli bölgelerinde hassasiyet ve adet sancısı çekiyorsanız sancınızın biraz daha fazla olması gibi yan etkiler, Tarlusal kullananlar tarafından bildirilen yan etkiler arasındadır. Aynı zamanda vücutta hormonların çalışma hızının değişmesine bağlı olarak fazladan kıllanma gibi yan etkiler de görebilirsiniz.

Tüm bu etkilerin yanında çok daha şiddetli, ilaç kutusu içerisinden çıkan kullanım talimatında yazandan çok daha farklı yan etkiler görürseniz, Tarlusal’ı öneren doktorunuza kesinlikle başvurmalısınız. Yan etkilerin vücudunuza zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Bazı kişiler, istenmeyen gebeliği önlemek için Tarlusal gibi adet söktürücü ilaçlara başvurabiliyor. Bu çok tehlikelidir. İstenmeyen gebelikler için öncelikli olarak korunma yollarını kullanmalısınız. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, yasal olarak kürtaj yaptırabilirsiniz.

Tarlusal kullanımı mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde olmalıdır. Bu sebeple Tarlusal, doktorunuzun önerdiği dozda ve ancak onun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Adet söktürücü ilaçlar hayatınız içerisinde fazla kullanıldığı taktirde bazı hormon sorunlarına yol açabilmektedir. Eğer düzensizliğiniz devam ederse, adet söktürücüden çok adet düzenleyici kullanmalısınız. Bu yüzden probleminizin tam olarak tespit edilmesi ve doğru tedavi uygulanması için doktora başvurun.

Tarlusal Reçetesiz Fiyatı 2023

Tarlusal fiyat 2023 güncel fiyatı 46 TL’dir. Bu fiyat, 2023 zamlarından sonra güncellenmiştir.

[geo_alert style=”1″ color=”warning” ]Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada okuduğunuz herhangi bir yöntemi veya ilaç / vitamin kullanımını, mutlaka doktorunuza danışarak uygulayınız.[/geo_alert]

3/5 - (1 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın