Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Normaldir? 3 Gün Gecikti?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Normaldir? 3 Gün Gecikti?

0

Adet gecikmesi en fazla, 1-2 gün geciktiğinde normal karşılanmakta ve ergenlerde 3 gün normal kabul edilmektedir. Menopoz döneminde de 3 ila 7 gün arasında geç gelmesi normal bir durum olarak bilinmektedir.

Bu tip durumlarda, muhakkak bir kadın doğum uzmanına veya kadın hastalıkları bölümüne başvurulması gerekmektedir. Adetin sağlıklı olabilmesi için 21-28 gün arasında gelmesi gerekmekte bunun harici durumlarda ise 36 gün adet görememe durumu meydana gelmektedir.

İçindekiler

Adetim 3 Gün Gecikti Normal Mi? Neden?

Adetin 3 gün gecikme nedeni, mevsim değişimleri veya sindirim durumlarıdır. Bu nedenlerden dolayı da 3 gün ve 7 gün arası normal kabul edilmektedir. Aksi takdirde her daim bir kadın hastalıkları uzmanına danışılması gerekmektedir.

21-28 gün arasında kadınların bu periyodu yaşadığı bilinmekte ve bu oldukça normal seyreden bir periyod döngüsü olmaktadır. Ergen ve menopoz dönemindeki kadınlarda gecikmeler normal olsa da aksi durumlarda doktora gitmek önerilmektedir.

Adetim 10 Gün Gecikti Normal Mi? Neden?

Adetin 10 gün gecikmesi kişisel bazı nedenlere bağlı olabildiği gibi stres gibi semptomlar nedeniyle de olabilmektedir. Bu nedenle de normaldir. Eğer, yakın bir zamanda cinsel ilişkiye girdiyseniz normal bir durum değildir.  Mevsim geçişlerinden dolayı da adet gecikmesi yaşansa da çok fazla geç gelmesi endişe yaratmaktadır.

Endişelerin giderilmesi için bir kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları doktoruna başvurulması önerilmektedir. Her beden aynı olmadığı için neden bu reaksiyonu yaşadığınızı anlamanız güç olabilmektedir. Bazen geciktirici ilaç kullanmanın da bu duruma yol açtığı bilindiği için öncelikle bir hekim yardımı almak iyi olmaktadır.

Adetim 15 Gün Gecikti Normal Mi? Neden?

Adetin 15 gün gecikmesi gebeliğin dışında normal bir durumdur. Hamilelik, ilaç kullanmak veya mevsim geçişleri buna sebep olabilmekte ancak yine de tam olarak herkes için aynı olacak bir durumu doğurmamaktadır.

Yumurtalık sorunları ya da başka bazı cinsel sorunlar da olabildiği unutulmaması gereken bir konu olmaktadır. Kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları bölümünden randevu alarak sorunun nedeni tespit edilebilmektedir.

Adetim 1 Ay Gecikti Normal Mi? Neden?

Adetin 1 ay gecikmesi kilo alıp verme, stres, hormonal bozukluklar veya hamilelik gibi durumlardan olabilmektedir. Yine de her birey için aynı sonucu doğurmayacağı için doktora gitmek gerekmekte ve bir uzmana danışmak yerinde olmaktadır. Kısacası, normal bir durum değildir.

Kadınların bazı metabolik sorunları da adetin geç gelmesine neden olduğu için ilaç kullanmadan önce hekim yardımı almak yerinde bir karar olmaktadır.

Strese Bağlı Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

strese bagli adet gecikmesi kac gun
strese bagli adet gecikmesi kac gun

Strese bağlı adet gecikmesi, metabolizmaya göre değişiklik gösterse de geneli 2 veya 7 gün içerisinde gecikmektedir. Kadınlar stresli olduklarında bu durum aylık periyodlarına da yansıdığı için endişelenmelerinin normal olduğu söylenebilmektedir.

Her ay 21 veya 28 gün arasında gelen adet durumu stres, hormonal bozukluklar veya bazı hastalık durumlarına göre gecikebilmektedir. Doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici haplar da gecikme yapabildiği için bu ilaçların alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Gebelik Testi Yapılır?

Adet gecikmesinden en az beş ya da bir hafta sonra gebelik testinin yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda, bir doğum kontrol uzmanına giderek sorunun konuşulması önerilmektedir. Negatif bir sonucun çıkmış olması, bu döngüden daha erken yapılan gebelik testi ile ilişkili olmaktadır.

En az 5 en fazla 1 hafta sonrasında yapılan gebelik testi daha etkili sonuç verdiği için kadınların bu tavsiyeye uyması önerilmektedir. Doktor yardımıyla hamilelik döneminin yönetilmesi ve bireysel hareket edilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kaç Gün Adet Gecikirse Hamile Kalırsın?

1 hafta civarında adet gecikirse hamile kalınmakta ancak herkes için aynı durum geçerli olmamaktadır. Stres, hormonal bozukluklar veya medikal ilaç kullanımından dolayı da adet gecikebilmektedir.

En sağlıklı sonuca ulaşabilmek için bir kadın doğum uzmanından randevu almak ve durumu açıklamak gerekmektedir. Doktor yardımıyla yürütülen hamilelik döneminde anne ve bebeğin daha sağlıklı bir süreç geçirdiği bilinmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın