Opia Hissi Ne Demek? Opia Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Opia Hissi Ne Demek? Opia Nedir?

0

Opia hissi, psikolojide başka bir insanla gözgöze gelindiğinde yaşanan gerginlik hissini tanımlayan bir ifadedir. Opia anlamı ise Latince’den gelir ve tıp dilinde görmeyle ilgili sorunları tanımlayan hastalıkların isimlerinde, ön-ek olarak kullanılır. Örneğin, miyopi rahatsızlığındaki -opi, opia’dan gelmektedir.

Opia Hissi Nedir?​

Opia hissi, tanıdığımız veya tanımadığımız bir insanla göz göze geldiğimizde yaşadığımız tedirginlik, gerginlik ve korku halini anlatır. Bu his, insanı korunmasız hissettirir ve çoğu zaman savaş ya da kaç tepkisine neden olur.

Bu hissi yaşayan insanlar, kendilerini savunmasız ve saldırıya açık hisseder. Bu hisle başa çıkmaya çalışan bir insan, duygu durumunu şöyle tanımlayabilir:

Opia hissine düştüğümde, kendimi boşlukta gibi hissediyorum. Bana bakan kişi sanki vahşi bir kaplan gibi aniden saldıracakmış gibi geliyor. Etrafımda sığınacak bir şey arıyorum ve bulamadığımda ya gözlerimi çeviriyorum ya da ortamı terk etmek zorunda kalıyorum.

Opia’dan muzdarip biri. Cinsiyeti: Erkek

Opia Neden Olur?

Opia hissi, beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve insanı derinden etkileyen ciddi bir psikolojik kondisyondur. Karşımızdaki kişi ile bakışların kesişmesi sonucunda ortaya çıkan bu his, kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olur.

Bu duygu durumunun neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de, çoğu psikolojik bozuklukta olduğu gibi kişinin çocukluğu ile ilgili olabilir. Kimi zaman da, geçmişte karşılaştığı ve kendisine kötü günler yaşatan birinin hatırasıyla tetiklenen bir travma olabilir.

İlginizi çekebilir: Psikolojik Mide Bulantısı Nedir? Psikolojik Mide Bulantısı Nedeni

Opia İsminin Anlamı Nedir?

Opia ismi, Latince kökenlidir. Ancak, bu kelime de Yunanca ṓps kelimesinden gelir. Anlamı ise, göz veya yüz şeklindedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın