Ten Uyumu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Önemli Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Ten Uyumu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Önemli Mi?

0

Ten uyumu, eşler arasındaki cinsel uyumu ve birbirlerine karşı koyamamazlığı ifade eden bir kavramdır. Ten uyumu sadece cinsel uyum olarak tanımlansa da birçok kriteri de içerisinde barındırır. Hayal gücü, zevk, tutku, çekicilik gibi detayları da içerisinde barındıran bu kriterler de uyumlu tenler için önemlidir.

İçindekiler

Ten Uyumu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ten uyumunu anlamak için genel bir tanımdan ziyade özel bir tanım yapılması gerekmektedir. Mesela, karşı tarafın kokusundan rahatsız olmamak aksine hoşunuza gitmesi veya karşı taraf ile aynı ortama girdiğinizde duygularınızın ve davranışlarınızın değişmesi gibi etmenler ile ten uyumunu anlayabilirsiniz.

Bir ortamdaysanız sürekli olarak o kişinin yanında olmak istiyorsanız, görsel olarak sürekli izlemek istiyorsanız ve kokusuna hasret duyuyorsanız ten uyumunuz vardır.

Tüyo: Karşı taraf ile ten uyumunu anlamak için baş başa kalmaya çalışın. Yalnız kaldığınız durumlarda çok daha net anlarsınız.

Ten Uyumu Belirtileri Nelerdir?

  • Kalp atışı hızlanması
  • Terleme
  • Ne yapacağını bilememe durumu
  • Davranışların değişmesi durumu
  • Sürekli olarak bakma isteği
  • Ağızda kuruluk
  • Genital bölgede kan akışının hızlanması

Ten Uyumu Olmadan İlişki Yürür Mü?

Ten uyumu olmadan ilişki sadece çıkar ilişkisi ile yürüyebilmektedir. Gerçek aşk ten uyumu ile mümkün olabilmektedir. Bir kişi ile ten uyumunuz yoksa o kişiden haz alma dereceniz o kadar düşecektir. Bu da zamanla ilişkiye zarar vererek bitmesine sebebiyet verecektir.

İlişkide Ten Uyumu Önemli Mi?

İlişkide ten uyumu çok önemlidir. İlk görüşte aşk dedikleri şey; ten uyumudur. Klasik bir tabir ile ‘’Hava aşk kokusu var’’ deyimini duymuşsunuzdur. Bu deyim ‘’Feromon’’ adlı aşk hormonu ile alakalıdır. Bu hormon sizin davranışlarınızı dahi değiştirebilmektedir.

Güçlü ilişkilerin karşılıklı olarak haza dayandığı aşikardır. Bu nedenle de ilişkilerde ten uyumunu önemli görmekteyiz.

Ten Uyumu Karşılıklı Mıdır?

Ten uyumunun karşılıklı olup olmadığını anlamak için karşı tarafla iletişime geçmek gerekir. Karşı taraf ile iletişime geçmeden ten uyumunuzu anlayamazsınız. Eğer, itiraflar eşliğinde bu durumu öğrenirseniz ten uyumu onaylanmış olur.

Ten Uyumu Uzaktan Anlaşılır Mı?

Ten uyumu ‘’Feromon’’ hormonu sayesinde uzaktan anlaşılabilmektedir. Bir kişinin yanında duygularınız, davranışlarınız ve çeşitli kriterleriniz değişiyorsa ten uyumunuz vardır. Kişinin bakışından, konuşmasından veya duruşundan etkilendiyseniz ten uyumu şansınız yüksektir. Baş başa konuşarak şansınızı denemenizde fayda var.

Ten Uyumu Olmazsa Aşk Olur Mu?

Birisine âşık olduysanız yüksek ihtimal ile etkilenmişsinizdir, yani ten uyumu olmuştur. Eğer, ten uyumunuz yoksa aşk olmayabilir. Bazı durumlarda fedakarlıklar veya başka nedenlere bağlı olarak aşk başlayabilir. Çoğu durumda ise sevgi ile aşk birbirleri ile karıştırılır.

Ten Uyumsuzluğu Nedir?

Ten uyumsuzluğu, iki tarafın birbirini itici bulması anlamını taşımaktadır. Ten uyumunun tam tersi bir tanım söz konusudur.

Ten Uyumu Biter Mi?

Ten uyumu zamanla bitebilir. Hayatın monotonluğundan dolayı eşler heyecanlarını kaybedebilir. Buna ek olarak zamanla yaşanan olaylar ile olumsuz duygular yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kişi, ilk günkü gibi haz almayabilir. Bunun yerine aynı ten uyumunu yakalamak için farklı kişilere yönelebilir.

İlk gece korkusu, ereksiyon sorunları ve kadınsal problemler yüzünden de ten uyumları bitebiliyor. Bunların tedavileri ile tekrar eski günlerinize dönebilirsiniz. Çiftler, sorunlara ve o sorunların çözümlerine odaklanmalıdır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın