Eşref Saati Nedir TDK? Eşref Saati Hikayesi Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Eşref Saati Nedir TDK? Eşref Saati Hikayesi Nedir?

0

Eşref saati, bir kimseye bir işi yaptırmanın en uygun saati anlamındadır. Aynı zamanda bir işin olumlu yola girmesi için en uygun zaman anlamına da gelmektedir. Eşref saati gelmek ise bir kişinin uygun zamanının gelmesidir.

Eşref Saati Ne Demek TDK?

Eşref saat TDK anlamı, bir işin olumlu yola girmesi için en uygun zamandır. İş görecek kimsenin ters davranmayarak, güçlük çıkarmayarak uysallık ve uyumluluk gösterdiği zaman anlamına da gelmektedir.

Eşref Saati Deyiminin Hikayesi Nedir?

Eşref saati, Osmanlı döneminde ortaya çıkan bir deyimdir. Bu deyimde eşref saatinin anlamı padişah veya halkın bir işe girişirken en uygun zamanı beklemesi anlatılmak istenmektedir. Müneccimler yıldız hareketlerinden en uygun günü belirleyerek halka veya padişaha bildirdikleri için bunun adına eşref saati denmektedir.

Eşref Saati Nedir Dini?

Cuma gününde bütün duaların kabul olduğu saat anlamına gelmektedir. İnsanların Cuma günü ettikleri dualarda eşref saatine denk getirmeleri takdirde dualarının kabul olacağı düşünülmektedir. Bir diğer ifadeyle vakte saat-i icabe olarak da kullanılmaktadır.

Eşref Saati Cümle İçerisinde Kullanımı

Eşref saatinin cümle içerisinde kullanımı şu şekillerde olabilmektedir;

  • Babamın eşref saati gelmeden ona bir şey söylemek mümkün değildi.
  • Pazarcının eşref saatine denk geldik herhalde balıklar baya ucuza geldi.
  • Eşref saati gelmeden dışarıya çıkmazdı.
  • Yemek sofrasındayken anneme mevzuyu açtım neyse ki eşref saati gelmişti.

Eşref saati, bir işin olumlu yola girmesi için en uygun zamandır. Bu nedenle, bir kimsenin eşref saati gelmiş demek bir şeyi o kişiye yaptırmak için en uygun zamanının geldiğini ifade etmektedir.

Eşref Saatinin Gelmesi İle Kişilerin Hayatında Hangi Kolaylıklar Yaşanır?

Kişinin işleri yolunda gider ve herhangi bir durumda terslik yaşamadan işlerini halledebilir. Eşref saati, bir işin olumlu yola girmesi için en uygun zaman olduğu için eşref saatinin gelmesi kişinin işlerini yoluna koyması için en uygun anın geldiğini ifade etmektedir. Kişi hangi konuda bir iş halledecekse o işin tamamen pürüzsüz olarak halledilebileceği bu noktada bariz biçimde halledilebilir ve işler yoluna girebilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın