Demiseksüel Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demiseksüel, yakın duygusal bağ kurmadan hiçbir şekilde cinsel çekim hissetmeyen kişilere denir. Bu bireyler, cinsel yönelim fark etmeksizin sadece bağ kurabildikleri insanları çekici veya hoş bulabilir. Aksi takdirde, hiçbir şekilde heteroseksüel veya homoseksüel birliktelik yaşamazlar. Bazen, yakın duygusal bağ kurmak için 5 dakika bazen ise aylar veya yıllar geçebilmektedir. Bu durum, kişinin inisiyatifine ve duygusal çekim hissetmesine bağlı olarak gelişir.

Demiseksüel Belirtileri Nelerdir?

Demiseksüel belirtileri dendiği zaman, akla ilk gelen özelliklerden biri kişilerin duygusal bağ kurmadan kimseyi çekici bulmamasıdır. Kişiler, önce birisine karşı duygusal manada çekim hissettikten sonra cinsel birliktelik isteği duymaktadır. Bu durum, gerçekleşeceği zaman dilimi belirsiz olmakla birlikte biraz komplike bir süreci işaret etmektedir. Bu konuyu daha fazla detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  • Önce duygusal çekim duymak gerekir
  • Kadın veya erkek bireyler karşılarındaki kişiye bir anda cinsel çekim hissetmezler
  • Heteroseksüel veya homoseksüel ilişki yaşanması için önce duygusal istek olmalı
  • Birini güzel veya çekici bulmak için zaman geçirmek önemli
  • Demiseksüel belirtileri içerisinde en önemlisi önce birine karşı his beslemektir

Görüldüğü gibi demiseksüellik belirtileri, insanların birbirlerine karşı önce duygusal çekim sonrasında cinsellik isteği duymaları ile gelişir. Bir kadın, bir diğer kadına karşı duygusal çekim duyduktan sonra onunla cinsellik isterse bu kategoriye dahildir. Öteki türlü, hiçbir şekilde cinsellik isteği duyulmaz ve cinsel haz beklentisi olmaz.

[geo-post id=”2993″ label=”Önerilen Yazı”]

Demiseksüel Olmak Ne Demek?

Demiseksüel olmak, bir kişiye karşı hoşlantı veya duygusal istek olmadan cinsel isteğin olmamasıdır. Bu bireyler, önce karşılarındaki kişiyle konuşmak, vakit geçirmek ve ortak noktaları yakalamak isterler. Aksi takdirde, herhangi bir cinselliğe karşı istek olmamaktadır. Bu durum, daha çok otomatik bir sürece işaret ettiği için doğal bir durum olarak anlaşılabilir. Bir erkek, bir kadına karşı zamanla ilgi ve hoşlantı duyarsa onu çekici bulabilir ve böylelikle cinselliği o kişiyle yaşamak isteyebilir.

demiseksuellik

Demiseksüel Kimlere Denir?

Demiseksüel, zaman geçirdiği kişiye gün veya yıl fark etmeksizin duygusal his duyan kişilere denir. Bu bireyler, önce belirli bir süre içerisinde hoşlantı duymalı ve ona istinaden cinselliği yaşamaktadır. Direkt olarak cinselliği yaşamak demek, bu kategorideki bireylerin yönelimlerini açıklamak için yetersizdir. Önce, bir hoşlantı, tanıma süreci ve ilginin alakaya dönüşmesi gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın