Heteroseksüel ve Homoseksüel nedir? Belirtileri ve Ayrımı
 1. Ana Sayfa
 2. Genel Kültür

Heteroseksüel ve Homoseksüel nedir? Belirtileri ve Ayrımı

Heteroseksüel ve homoseksüel nedir? Soruları aslında cinsel yöntelimi keşfedip onu tanımlandırmak için merak edilmektedir. Bu kavramlar birbirlerinin tersi kavramlardır. Günümüzde toplumsal cinsiyet ve LGBT tartışmaları ile birlikte sıkça gündeme gelmektedir. Dilerseniz, bu konu hakkındaki detaylara geçelim;

Heteroseksüel Nedir?

heteroseksuel nedir

Heteroseksüel, cinsiyet açısından kadın olan kişinin erkeğe, erkeğin kadına duyduğu ilgiye verilen biyolojik tanımlamadır. Aynı zamanda, homoseksüel bireylerin karşısında konumlandırılan bir cinsiyet ifadesidir. Toplumda sıklıkla görülen heteronormatif düzenin, cinsel ilişkiler kapsamında anlaşılması için kullanılmaktadır. Gerek cinsellik gerek duygusallık kapsamında, iki farklı cinsiyetin birbirine duyduğu ilgi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, karşıcinsellik olarak da kullanılmaktadır.

Heteroseksüel birey, Aaeksüel değildir. Aseksüel ne demek kısaca, herhangi bir cinsel yönelime dair arzu duymayan, kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen birey demektir.

Heteroseksüellik Belirtileri

Heteroseksüellik belirtileri dendiğinde akla ilk gelen şey iki karşı cinsin birbirine ilgi duymasıdır. Örneğin bir heteroseksüel erkek, bir kadına ilgi duymaktadır. Erkeğin erkeğe duyduğu ilgi ise, homoseksüellik olmaktadır. Kendi cinsine ilgi duymayan, karşıt cinsine ilgi duyan kişilere verilen biyolojik tanımlama biçimidir. Toplumdaki heteronormatif düzeni ifade eden bir cinsiyet sistemi olduğu için, aynı zamanda normallik ve anormallik tanımlamaları üzerinden de tartışılmaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Karşı cinse ilgi duymak
 • Hemcinsine ilgi duymamak
 • Karşı cinse yönelik cinsel arzular
 • Erkeğin kadını, kadının erkeği beğenmesi durumu
 • Lezbiyen, gay vb. cinsellikler ile bir bağlantının olmaması

Görüldüğü gibi, heteroseksüellik belirtileri dendiği zaman, en temel nokta karşı cinse duyulan ilgidir. Erkek kadına, kadın erkeğe karşı cinsel çekim, duygusal çekim ve birliktelik isteği duyduğu zaman karşıcinsellik tanımına girmiş olmaktadır.

Heteroyum Ne Demek?​

Kişinin “ben heteroyum” demesi, heteroseksüel olduğu, yani sadece karşı cinsle ilişkiye girmekten hoşlandığı ve öyle yaptığı anlamına geliyor.

Trans Bireyler Heteroseksüel Olabilir Mi?​

Transseksüel olma durumu, kişinin cinsiyet kimliğini belirlediği için, trans bireylerin de heteroseksüel olmaları mümkündür. Transseksüellik, cinsel yönelimi değil, cinsel kimliği ifade eder, bu nedenle, trans bireyler de, kendi cinsiyetlerine olduğu kadar, karşı cinse de ilgi duyabilir ve hatta aseksüel olabilir.

Homoseksüel Nedir?

homoseksuel nedir

Homoseksüel, hemcinsine ilgi duyan cinsiyet tanımlamasıdır. Kendi cinsine ilgi duyan bireyler eğer erkek ise, erkeğe ilgi duymaktadır. Kadın ise, kadına ilgi duymakta ve bu durum lezbiyenlik olarak adlandırılmaktadır. Eşcinsel bireyler çok farklı cinsel tanımlamalar ile adlandırılmaktadır. Örneğin, gay, biseksüel, queer, transseksüel, panseksüel vb. birçok çeşitlendirme yapılabilmektedir. Gerek duygusal, gerek cinsel anlamda aynı cinsiyete sahip kişilerin birlikteliği olarak anlaşılabilmektedir.

Homoseksüellik Belirtileri

Homoseksüellik belirtileri dendiği zaman akla ilk gelen, iki aynı cinsiyetin birbirine ilgi duymasıdır. Örneğin bir erkek, kendi hemcinsi olan bir başka erkeğe aşık olabilmekte ve onunla cinsel bir birliktelik yaşamak isteyebilmektedir. Bunun yanında kadınlar için de aynı şeyin geçerli olduğu söylenebilmektedir. Doğuştan biyolojik cinsiyetini sonradan değiştiren kişiler ise transseksüel bireylerdir ve kendilerini ait hissettikleri bedene kavuşmayı tercih ederler. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Hemcinse duyulan ilgi
 • Hemcinse duyulan cinsel arzu
 • Kadın kadına ilgi duyabilir
 • Erkek erkeğe ilgi duyabilir
 • Kendi cinsi ile birliktelik isteği

Görüldüğü gibi homoseksüellik belirtileri, en temel anlamıyla kendi cinsine ilgi duymak ve hemcinsini arzulamaktır. Erkek erkeğe karşı cinsel arzu duyduğu gibi, kadın da kadına karşı birliktelik isteği duyabilmektedir.

Heteroseksüel Erkek Nedir?

Heteroseksüel erkek, cinsiyeti kadın olan bireylere ilgi duyan kişidir. Biyolojik olarak erkek doğan bireyler, eğer kadınlara karşı duygusal veya cinsel bir çekim hissediyorlarsa karşıcinselliğe sahip bireylerdir. Yani doğal cinsiyetinin karşıtına ilgi duyan kişiler, evliliklerini de toplumun normlarına uygun bir biçimde yapabilmektedir. Yasal kabul edilen evlilik biçiminde bir erkek ve bir kadının evlenmesi için, erkeğin karşı cinse ilgi duyması gerekmektedir.

Heteroseksüel Kadın Nedir?

Heteroseksüel kadın, biyolojik cinsiyeti erkek olan kişilere ilgi duyan bireydir. Bu tanımlama aynı zamanda, toplumda normal karşılanan evlilik biçiminde gelin tarafını ifade etmektedir. Erkek bireyler genelde kadın bireylerle birliktelik yaşamak ve yuva kurmak isterler. Bunun için, kadınların da erkeğe karşı cinsel veya duygusal çekim duyması sonucunda birliktelik gerçekleşir. Kendi cinsine ilgi duymayan, tamamen karşı cinsten hoşlanan kişidir.

Homoseksüel ve Heteroseksüel Ayrımı

Heteroseksüel ve homoseksüel ayrımı, ilki karşı cinse ilgi duyarken ikincisi kendi cinsine ilgi duymaktadır. Yani burada, hoşlanılan ve cinsel çekim duyulan cinsiyetler arasında bir fark vardır. Erkek kendi cinsi olan bir başka erkeğe ilgi duyuyorsa, o kişi eşcinseldir. Ancak kadın, karşı cinsi olan erkeğe duyduğu zaman bu kişi toplumda hetero birey olarak anılmaktadır. Biyolojik cinsiyeti kendisiyle aynıysa bu kişi, her kültürde yasal olarak evlilik yapamayabilir. Ancak tam tersi bir durum söz konusu ise, her toplumda normal karşılanan bir birliktelik yaşanabilir.

içeriğimizi oylayın