Petrichor Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Petrichor Ne Demek?

0

Petrikor adıyla da bilinen petrichor kavramı, yağmurdan sonra toprağın açığa çıkardığı koku anlamına gelir. Yunanca taş anlamına gelen petra ve tanrıların damarlarından akan kan anlamına gelen ichor kelimelerinin birleştirilmesiyle, ilk kez 1964 yılında iki doğa bilimci tarafından meydana getirilen bir kelimedir.

Bu koku, topraktaki bakterilerin yağmur suyu ile etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkar. Oldukça hoş bir aroması vardır ve bu kokuyu tadanlara huzur verir, rahatlatır. Türkçemiz’de yağmurdan sonraki toprak kokusunu doğrudan anlatan bir kelime olmadığı için, petrichor kelimesi Türkçe kurallarına uygun hale getirilmiş ve petrikor olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Petrikoru, daha çok killi toprak olan bölgelerde duyumsayabilirsiniz. Kum vb. arazilerde, petrichor genellikle duyumsanmaz. Petrikor en çok, ilkbahar ve sonbahar aylarında duyumsanız, ancak çok kurak yaz günlerinde aniden bastıran sağanak yağmur da, petrikora neden olabilir.

Petrichor Gibi Kelimeler

İngilizce’de, tıpkı petrichor gibi değişik duyguları anlatan bazı kelimeler vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın