Kenopsia Nedir? Kenopsia Nasıl Yaşanır?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Kenopsia Nedir? Kenopsia Nasıl Yaşanır?

0

Kenopsia hissi genellikle yaşlılar tarafından yaşanır. Bu hissin en çok öne çıkan özelliği, kalabalık ortamların eskisi gibi bir izlenim vermemesi, boşluk duygusu oluşturmasıdır.

Kenopsia, yaş almış kişilerin ya da çevresindekileri kaybetmiş kimselerin yaşadığı travmatik olaylar neticesinde yaşadığı bir histir. Kenopsia hissinin en çok yaşlılarda gözlenme nedeni, en çok yaş almış kişilerin yakınlarını ya da çevresindeki insanları kaybetmiş olmasına bağlıdır. Buna ek olarak çevrenin değişim ve dönüşüm geçirmesi, yine bu hissin doğmasına neden olabilir.

Kenopsia Hissi Nedir?

Kenopsia hissini en doğru biçimde anlamak için bir savaş ortamı gözlemlenebilir. Buna ek olarak yılbaşı gecesinin ardından kalabalık sokakların sabaha uyanışı da örnek verilebilir. Ancak şunu gözden kaçırmamak gerekir ki, Kenopsia hissi genellikle anılarla özdeşleşir.

Eski sevgiliyle beraber gidilen bir lokantanın yerini çiçekçinin alması, artık hayatta olmayan kimselerin buluşulan ortamlarda olmaması; anılardan gülümseyen hatıraların tanımlamasıdır bu his.

Hep birlikte gidilen bir yerin ya da kalabalıkken tadı daha fazla çıkarılan bir eğlence yerinin kimse yokken ziyaret edildiğinde yaşanılan his de kenopsia hissidir. İnsanın alışkın olduğu kalabalığın o an görülememesi veya hissedilememesi de, duygusal bir boşluk yaratır ve kedere sürükler.

Kenopsia Hissi Nerede Ortaya Çıkar?

Kenopsia bir dinginliğin ve yorgunluğun ifadesidir. Geçmişi insanlarla, kalabalıklarla hatırlayan kimselerin yalnızlık duygularını, kalabalıkla ve hatıralarla bağdaştırdıkları ortamlarda hatırlamasına işaret eder.

Bu hissin en önemli anahtarları yaşlılık gibi bir sürece girilmiş olması ya da travmatik bir olay yaşanmasıdır. Örnek olarak güle oynaya gidilen bir yolculukta yaşanan trafik kazası, kazada kaybedilen kimseler; yolculuğa çıkılan yer ya da otomobilin kazasız hali bu hissin ortaya çıkabilmesi adına bazı nedenler doğurabilir.

Başka bir örnek olarak da, artık kapatılmış, çalışmayan ancak oyuncakları henüz sökülmemiş lunapaklar gösterilebilir. Keyifle vakit geçirilen, insanların sevinç çığlıklarına tanık olunan böyle bir yerin artık sessiz ve çalışmaz durumda olması, insana ölümlülüğü hatırlatabilir ve bu da üzüntüye neden olur.

Kenopsia, işte tüm bu ortamların bizde uyandırdığı o boğucu boşluk hissidir. Yaşlılarda, eş ve dost sayısının azalması ile daha da sık yaşanır; özellikle son zamanlarda birlikte gidilen yerlerde, o yerlerin müdavimi olan dostların ölüm nedeniyle eksildiği görüldüğünde…

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın