Vellichor Hissi Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Vellichor Hissi Ne Demek?

0

Vellichor hissi, bir antikacıya, kitapçıya veya kütüphaneye girdiğimizde bize farklı hissettiren ve kağıt, deri ve tozu koklamanın çok ötesinde bir koku alma duyusuna daldığımızda bizi içine çeken ezici bir özlemin anlamını taşıyor.

Vellichor, “bir şekilde zamanın geçişiyle aşılanmış” deri ciltlerle kaplı bir odanın kokusu ile hatırlanan farklı bir evreni çağrıştırır.

Vellichor Hissi Ne Anlama Gelir?

Kendi geçmişimize, belirli bir kitabı aldığımızda anında tetiklenen hatıralara, okuma ve başka bir dünyaya kaçma eyleminin getirebileceği rahatlık için nostalji hissederiz. Koku yoluyla yaşanan zaman yolculuğu ve ruhsal özlemle birlikte, Vellichor son derece hoş bir seda uyandırır.

Aslında Vellichor hissi, kitap malzemelerinin bozulmaya ve uçucu kokularını salmaya başlamasının bir karışımıdır. Belki de hoş bir ironidir, kitapların ağır ağır ölmesi ile yayılan kokunun, kokuya dair anıları yaşamak gibi acı-tatlı zevklere hayat vermesidir.

Vellichor Hissi ve Vanilin Kokusu

Vellichor hissi, vanilin kokusunu çağrıştıran kokuların teneffüs edilmesi neticesinde ortaya çıkar. Vanilinin sakinleştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çimen notalarının bir asit keskinliği ve altta yatan bir küfün üzerinde bir miktar vanilya ile birleşimini tasvir eden Vellichor, kitabın içeriği kadar önemli bir parçasıdır.

Eski kitaplarda ve kütüphanelerde karşımıza çıkan Vellichor, ahşap esaslı kağıtlardaki lignin adlı madde sayesinde kitaplarla da özdeşleşir. Zira lignin adlı madde, vanilin kokusuna benzer bir yapıya sahiptir. Vanilin kokusuna benzeyen lignin, ruhları yatıştırmak ve sakinleştirmek adına oldukça farklı bir hissiyat oluşturur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın