Dolorex Hamile Kalmayı Engeller Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Dolorex Hamile Kalmayı Engeller Mi?

0

Dolorex yani diklofenak potasyum, geniş spektrumlu bir ağrı kesicidir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması, hastanın durumuna göre doktorun kontrolüne bırakılmıştır. Hamileliği önleyici bir etkisi bilinmemektedir ancak bu tür ilaçlar, bebekte olası sakatlıkları önlemek için daima dikkatle ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Dolorex prospektüsünde hamile kalmayı güçleştirebileceği de yazmaktadır. Bu ibare, kişiden kişiye göre değişen bir durumu ifade etmekte olup, doğum kontrol hapı olarak kullanılmasını kesinlikle önermemektedir. Bu nedenle, hamile kalmak istiyorsanız, mutlaka doktorunuzun onayladığı ağrı kesicileri kullanmalısınız.

Adet sancılarına karşı Dolorex kullanımı ise, doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Fayda ve zarar ilişkisine bakıp, size en uygun ağrı kesiciyi yazacaktır.

Ağrı Kesiciler Hamile Kalmayı Engeller mi?

Ağrı kesiciler hamile kalmayı doğrudan engellemez ancak süreci zorlaştırabilir. İdeal koşullarda bile her denemede hamile kalmanın %20 olasılığa sahip olduğunu düşünürseniz, ağrı kesiciler bu olasılığı daha da düşürecektir.

Hamileyken Dolorex kullananlar, bunu daima doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Ağrı kesiciler, her ne kadar eczanelerde reçetesiz olarak satılsa da, kimyasal bileşenlerdir ve dikkatle kullanılmalıdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın