Egzersiz ve Spor Bilimleri Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Egzersiz ve Spor Bilimleri Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

6

Egzersiz ve spor bilimleri mezunu formasyon uygulaması kaldırıldığından dolayı öğretmen olamamaktadır. Formasyon, eğitim fakültesi mezunu olmadığı halde öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin aldığı bir program olarak tanımlanmaktadır. 2021 itibariyle bu program uygulamadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla eğitim fakültesi mezunu olmayanlar öğretmen olamamakta, bu nedenle de öğretmen olmak için eğitim fakültesi mezunu olmak gerekmektedir.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Egzersiz ve spor bilimleri bölümü formasyon uygulaması kalktığından dolayı formasyon alamamaktadır. Bu uygulamanın kalkmasından önce egzersiz ve spor bilimi bölümünü bitirenler pedagojik formasyon eğitimini tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni ya da spor öğretmeni olarak çalışabilmekteydi. Ancak şu anda bu uygulama kaldırıldığından dolayı böyle bir durum söz konusu değildir.

ATA AÖF Egzersiz ve Spor Bilimleri Öğretmen Olabilir Mi?

ATA AÖF egzersiz ve spor bilimleri öğretmen olabilmeleri için gereken şartları sağlayamadıklarından dolayı öğretmen olamamaktadır. Öğretmenlik mesleği yapabilmek için herhangi bir üniversitenin eğitim bilimleri fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. 2021’den önce açık öğretim fakültesi mezunları da formasyon alarak öğretmen olma şansı yakalayabiliyordu ancak yukarı da ifade edildiği gibi şu anda formasyon uygulaması kaldırıldığından dolayı bu durum mümkün olmamaktadır.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Nasıl Bir Bölüm?

Egzersiz ve spor bilimleri bölümü; sağlıklı bir insan vücudunun egzersiz sırasında çalışma şekli, spor ve fiziksel aktivitenin sağlığı teşvik etmesi gibi konular üzerine yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Bu bölüm fizyoloji, psikoloji, mühendislik, kimya, anatomi gibi diğer alanları da içermektedir. Bu bölümün üzerinde durduğu konular arasında spor yapan insan vücudunda neler meydana geldiği, beslenme, performans, iş ve spor yönetiminde zihin rolü, spor endüstrisi gibi konular bulunmaktadır.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Kaç Yıllık?

Egzersiz ve spor bilimleri 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm üniversitelerdeki Sağlık Bilimleri fakültelerinde bulunmaktadır. Bu fakültelere girebilmek için üniversite sınavından yeterli puanı almak gerekmektedir. Söz konusu bölüme alınan öğrenciler eşit ağırlık puan türüne bakılarak kabul edilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (6)

  1. Peki hocam diyelim ki kişi halihazırda öğretmenlik yapıyorsa mebde ve acikogretimden de egzersiz spor bilimlerini okusa zaten kendisi görevde bir öğretmen olduğu ve formasyona sahip olduğu için beden egitimine alan değişikliği yolunu kullanarak geçebilir mi?

  2. Merhaba hocam bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum aynı zamanda Pedagojik Formasyon da almıştım. Program kaldırılmadan önce, dolayısıyla İngilizce öğretmeniyim ve pedagojik formasyona sahip oldugum için Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünü açıköğretimden okuyarak beden eğitimi öğretmeni ya da spor salonlarında öğretmenlik yapabilir miyim? Spor ile uğraşmayı seviyorum ve ek iş olarak ileride düşünüyordum bu nedenle Atatürk Üni ya da İstanbul Üni AÖFten bu bölüme başvuru yaptım, harç yatıracağım. Bu nedenle sizin fikriniz önemli sevgiler hocam

  3. benim asıl bilgim tecrübem saglık alanındaydı 5 sene önce almıştım formasyonumu hemsıreyım. bu alanı yanı egzersiz ve sporu okusam formasyonum geçerli olur mu atamada beden egıtımı bolumunden atanabilir mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir