Egzersiz ve Spor Bilimleri Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Egzersiz ve spor bilimleri mezunu formasyon uygulaması ile alınabilmektedir. 2024 itibarı ile, formasyon eğitimi mevcut olduğundan, 2 yıllık tezsiz yüksek lisans uygulamasına gerek kalmadan 2 dönemlik formasyon eğitimi yeterlidir. Eğer eğitim fakültesi mezunu değilseniz, formasyon eğitimi alarak öğretmenlik başvurusu yapmaya hak kazanabilirsiniz. 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Egzersiz ve spor bilimleri bölümü formasyon uygulaması 2021 yılında yeniden tesis edildiği için rahatlıkla formasyon alabilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Formasyon eğitimi aldıktan sonra, KPSS ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni veya spor öğretmeni olarak çalışabilir.

ATA AÖF Egzersiz ve Spor Bilimleri Öğretmen Olabilir Mi?

ATA AÖF egzersiz ve spor bilimleri öğretmen olabilmek için formasyon eğitimi almalıdır. AÖF eğitiminin de normal örgün eğitimden nitelik olarak bir farkı olmadığı için, AÖF mezunlarının da formasyon eğitimi alma hakları bulunmaktadır. 2020 – 2021 arasında formasyon hakkı kaldırıldı ancak artık bu hak tekrar tanındığı için herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Nasıl Bir Bölüm?

Egzersiz ve spor bilimleri bölümü; sağlıklı bir insan vücudunun egzersiz sırasında çalışma şekli, spor ve fiziksel aktivitenin sağlığı teşvik etmesi gibi konular üzerine yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Bu bölüm fizyoloji, psikoloji, mühendislik, kimya, anatomi gibi diğer alanları da içermektedir. Bu bölümün üzerinde durduğu konular arasında spor yapan insan vücudunda neler meydana geldiği, beslenme, performans, iş ve spor yönetiminde zihin rolü, spor endüstrisi gibi konular bulunmaktadır.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Kaç Yıllık?

Egzersiz ve spor bilimleri 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm üniversitelerdeki Sağlık Bilimleri fakültelerinde bulunmaktadır. Bu fakültelere girebilmek için üniversite sınavından yeterli puanı almak gerekmektedir. Söz konusu bölüme alınan öğrenciler eşit ağırlık puan türüne bakılarak kabul edilmektedir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

“Egzersiz ve Spor Bilimleri Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?” üzerine 6 yorum

  1. Peki hocam diyelim ki kişi halihazırda öğretmenlik yapıyorsa mebde ve acikogretimden de egzersiz spor bilimlerini okusa zaten kendisi görevde bir öğretmen olduğu ve formasyona sahip olduğu için beden egitimine alan değişikliği yolunu kullanarak geçebilir mi?

    Yanıtla
  2. Merhaba hocam bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum aynı zamanda Pedagojik Formasyon da almıştım. Program kaldırılmadan önce, dolayısıyla İngilizce öğretmeniyim ve pedagojik formasyona sahip oldugum için Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünü açıköğretimden okuyarak beden eğitimi öğretmeni ya da spor salonlarında öğretmenlik yapabilir miyim? Spor ile uğraşmayı seviyorum ve ek iş olarak ileride düşünüyordum bu nedenle Atatürk Üni ya da İstanbul Üni AÖFten bu bölüme başvuru yaptım, harç yatıracağım. Bu nedenle sizin fikriniz önemli sevgiler hocam

    Yanıtla
  3. benim asıl bilgim tecrübem saglık alanındaydı 5 sene önce almıştım formasyonumu hemsıreyım. bu alanı yanı egzersiz ve sporu okusam formasyonum geçerli olur mu atamada beden egıtımı bolumunden atanabilir mıyım?

    Yanıtla

Yorum yapın