Bize Reklam Verin
Truva Savaşını Başlatan Tanrıça Kimdir? Truvalılar Türk Mü?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Truva Savaşını Başlatan Tanrıça Kimdir? Truvalılar Türk Mü?

+ - 0

Efsaneye göre Truva savaşının başlamasına neden olan tanrıça Afrodit’tir. Yunan kıskançlık ve uyumsuzluk tanrısı Eris, baş tanrıçalar olan Athena, Hera ve Afrodit arasında bir kavga başlatmak için onlara altın bir elma gönderir. Elmanın üzerinde ‘En güzele’ yazmaktadır. Elmanın kime ait olduğuna karar veremeyen tanrıçalar, bu seçimi Truva Prensi Paris’e bırakır.

Her bir tanrıça Paris’e kendisini en güzel tanrıça ilan etmesi karşılığında Paris’e bir ödül vaat eder. Hera’nın vaat ettiği ödül karşı konulmaz bir güç, Athena’nın vaadi çok büyük bir zafer, Afrodit’inki ise dünyanın en güzel kadınının aşkıdır. Paris, dünyanın en güzel kadınının aşkına sahip olmayı arzular ve elmayı Afrodit’e verir. Bu kadın ise Sparta Kraliçesi Helena’dır. Paris’in Helena’yı kaçırması üzerine Truva savaşı başlamış olur.

Afrodit Kimdir?

Afrodit, Antik Yunan’da aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Venüs adı ile de bilinir. Afrodit’in, tarih boyunca pek çok esere ilham olmuştur. Afrodit’in en bilinen tasviri Rönesans Dönemi ressamı Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu isimli tablosudur.

Truvalılar Yunan Mı?

Truvalılar Yunan değildir, Türk’tür. Truvalılar, tarih sahnesindeki ilk Türkler olan ‘’Öntürk’’ olarak bilinmektedirler.

Truva Antik Kenti Nerede?

Truva antik kenti Çanakkale sınırları içerisinde yer almaktadır.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın