Satrançta At Nasıl Gider?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Satrançta At Nasıl Gider?

0

Satrançta at, L şeklinde ilerler ve gideceği noktada kendi renginden bir taş bulunmadığı sürece, 8 farklı kareye hareket edebilir. Bu hareketi, önce kendi bulunduğu karenin önündeki veya yanındaki iki kareye, sonra da ilerlediğiniz ikinci karenin sağ / sol veya alt / üst yanındaki kareye hareket eder. Satranç atı, kendi taşınızın bulunduğu kareye gidemez.

satrancta at nasil hareket eder
At satrançta nasıl gider? Atın gidebileceği kareler, yeşil yuvarlaklar ile gösterilmiştir.

Satrançta atın hareketine dair unutulmaması gereken başka bir nokta da, L şeklinde ilerlerken daima kendi bulunduğu rengin zıddına doğru hareket edeceğidir. Örneğin atınız yukarıdaki resimdeki gibi beyaz karedeyse, hareket edeceği 8 kare de siyah renklidir.

İçindekiler

Satrançta At Rakip Taşın Üzerinden Atlayabilir Mi?

At, başka taşların da üzerinden atlayabilme özelliğine sahip tek satranç taşıdır. Satrançta atın gerçekleştirdiği hareket şu şekildedir:

satrancta l seklinde ilerleyen tas
Satrançta at nasıl oynanır?

Satrançta L Şeklinde İlerleyen Taş Hangisidir?

Satrançta L şeklinde ilerleyen taş, at olarak isimlendirilmiştir.

Satrançta At Geri Gider Mi?

Satrançta at geri gidebilir. Satranç tahtasında rakibe doğru ilerlediğimiz tarafı ön veya ileri olarak adlandırdığımızda, at kendi tarafımıza da geriye doğru gelebilir. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, kendi tarafımız da atın hareket alanı içindedir.

Satrançta At Nasıl Yer?

Satranç tahtasında at, L şeklinde hareket edebilir ve hareket edeceği karede rakip taş varsa, bu taşı yiyebilir. Hareket edeceğiniz karede kendi taşınız varsa, bu taşı yemeniz mümkün değildir, satranç oyun kuralları dahilinde o kareye hareket edemezsiniz.

Satrançta At Üzerinden Atladığı Taşları Yiyebilir Mi?

Satrançta at, üzerinden atladığı taşları yiyemez. Sadece gideceği karedeki taşı yiyebilir.

Satrançta At Piyonun Üstünden Atlar Mı?

Satrançta at, piyonların üzerinden atlayabilir. Hem kendi piyonlarının, hem de rakip piyonlarının üzerinden atlayabilir. Ayrıca, diğer bütün taşların üzerinden de atlayabilir.

Satrançta At Neden L Gider?

Satrançta atın L gitmesinin nedeni, oyunun eski çağlarda ortaya çıkmış olmasıyla ilgilidir. Atın temsil ettiği canavarın insanların üzerinden atlayarak korkutması, oyuna da diğer taşların üzerinden atlayan bir karakter olarak yansımıştır. Daha sonra, batı ülkelerine de yayılan oyunda bu taş ata dönüşmüştür.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın