Aseksüel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tüm Detaylar
 1. Ana Sayfa
 2. Psikoloji

Aseksüel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tüm Detaylar

Aseksüel, karşı cinse veya kendi cinsine karşı cinsel çekim duymayan kişiye verilen isimdir. Bu bireyler, hiçbir şekilde cinsellik arzulamaz ve bunu yaşamak istemezler. Aseksüel eğilim, partnerini memnun etmek için isteksizce cinsel ilişkiye giren kişilerde görülür. Heteroseksüel veya karşıcinsellik eğilimlerinin yanında, bu yönelimi gösteren bireylerin tensel temasa ihtiyacı olmadığı bilinmekte ve hiç cinsellik yaşamak istememektedirler.

Aseksüel Belirtileri Nelerdir?

Aseksüel belirtileri, bireyin kendi veyahut karşı cinsine karşı hiçbir şekilde cinsel istek duymamasıdır. Ayrıca, aseksüel olduğumu nasıl anlarım? Sorusunu soran bir bireyin bilmesi gereken en önemli şey, hoşlanılan veya ilgi duyulan kişiye cinsellik olmadan bu duyguların beslenmesidir. İki taraf da, bu durumdan memnun olduğu için bu bir sorun teşkil etmeyeceği gibi, mutlu oldukları da söylenebilir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Cinsel isteksizlik
 • İlgi duyulan cinse sadece duygusal çekim
 • Düşüncelere önem verme
 • Karakter yapısından etkilenme
 • Temas olmadan sevgi ve aşk besleme
 • Mastürbasyon yapmamak
 • Cinsellik konusunun bir anlam ifade etmemesi
 • Partner isterse cinsel ilişkiye girme (Aseksüel belirtileri içinde en yaygın olanlardan biri)

Gördüğünüz gibi aseksüellerin en yaygın özelliği, karşı cinse veya kendi cinsine karşı cinsel anlamda isteksiz olmaktır. Bu bireyler, aşkı ve sevgiyi dokunsal değil düşünsel ve duygusal anlamda yaşarlar.

Aseksüel Evlilik Nedir?

Aseksüel evlilik, iki adet cinselliğe karşı isteksiz olan bireyin bir araya gelip bir yuva kurmasıdır. Eğer, bir erkek bir kadına karşı cinsel çekim duymuyor ancak o kadına aşık ise, o halde bu kişinin eğilimini açıklar niteliktedir. Bu bireyler birbirlerine karşı hiçbir şekilde cinsel arzu duymadan, sadece aşk ve sevgi çerçevesinde bir ilişki yürütürler. İsteğe bağlı olarak, sadece çocuk yapmak için seks yapan kişiler olsa da, genelinde böyle bir ihtiyaç yoktur.

Aseksüel Kadın Nedir?

aseksuel kadin erkek

Aseksüel kadın, bir erkeğe karşı cinsel anlamda hissiz olan kişidir. Örneğin, partneri olan genç bir kadını düşündüğünüzde iki taraf da birbirine karşı cinsel çekim duyabilir. Bu, toplumda da oldukça olağan olduğu için kimsenin yadırgadığı görülmemiştir. Ancak örneğimiz heteroseksüel bireyler için geçerli olduğu gibi, cinsel anlamda isteksizlik eğilimi olan bireyler için söz konusu değildir. Böylelikle, dişi bireyin partnerine karşı cinsel temas veya arzu isteğinin olmaması aseksüel eğilime örnektir.

Aseksüel Erkek Nedir?

Aseksüel erkek, kendi cinsine veya kadına karşı cinsel anlamda isteksiz olan bireydir. Kişi, hangi cinsiyete ilgi duyuyorsa, o cinsiyete karşı sadece duygusal ve düşünsel temelde bir hoşlanma duyar ve ötesi olmaz. Bu bakımdan, gerek kadın olsun gerek erkek olsun, bireyler cinsel anlamda arzusuz ve girişken değilse bu eğilimi göstermiş olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Biseksüellik Nedir? Bayrağı Nasıl?

Aseksüel Üreme Nedir?

Aseksüel üreme, tüm genlerini çocuğa aktaran tek bir ebeveyn ile genlerin kopyalanmasına dayanan üreme çeşididir. Aseksüel çoğalma, karmaşık olmayan türler için uygulanır ve oldukça olumlu neticelerini görmek mümkündür. Çocuk, ebeveyninin kopyası olarak dünyaya gelir çünkü genler karıştırılarak bir nevi klonlanmış gibi olur. Bir çeşit üreme sistemi olan ve ilginç yönleri bulunan bir yöntem olduğu için dikkat çektiği söylenebilir.

Aseksüel Olmak Ne Demek?

Aseksüel olmak, bireyin karşısındaki kişiye karşı cinsel çekim duymamasıdır. İlişkiye başlandığı zaman, sadece duygusal ve düşünsel anlamda karaktere yönelik hisler beslenebilir. Böyle eğilimi olan kadınlar veya erkekler, heteroseksüel ya da homoseksüel olabilir. Ancak, kesinlikle cinsel ilişkiye istek ve ilgi yoktur. Sadece, partner istiyorsa eğer mecburen veya çocuk yapmak için cinsellik kabul edilebilir.

Heteromantik Aseksüel Ne Demek?

Heteromantik aseksüel, bireyin karşıt cinsiyetine karşı cinsellik olmadan duygusal çekim hissetmesidir. Örneğin, bir erkek bir kadına karşı ilgi duyduğu zaman cinsel yönelimi heteroseksüel olmaktadır. Bu durumun, aseksüel yönelim ile birleştiği zaman tanımlandığı şekli olarak düşünülebilir. Partnere karşı duygusal ve romantik hisler beslendiği zaman sadece sohbet veya muhabbet üzerinden de ilgi belli edilebilir.

Aseksüel Bayrak Nasıldır?

Aseksüel bireyler tıpkı lgbt gibi bir bayrak sahibidir. 4 farklı renkten oluşmaktadır. Bu renkler ve anlamları aşağıdaki gibidir:

 • Siyah: Aseksüelliği sembolize etmektedir.
 • Gri: Gri aseksüelliği ve demiseksüelliği ifade etmektedir.
 • Beyaz: Aseksüelliğin “Seksüel” kısmını ifade etmektedir.
 • Mor: Aseksüel olanların topluluğunu ifade etmektedir.
içeriğimizi oylayın