Replika Nedir? Replika Ürün Ne Demek? Alınır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Replika Nedir? Replika Ürün Ne Demek? Alınır Mı?

0

Replika, İngilizce’de sanat eserinin kopyası anlamına gelmektedir. Replika ürün ise, ticarette bir ürünün sahtesi anlamına gelir. Sanat eserine neredeyse aynı gözüken eserler replika olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın dört bir yanında replika eser üreten sanatçılar bulunmaktadır.

Replika eserlerin olmasının nedeni ise bazı özel eserlerin tek olmasıdır. Bu tür eserler genellikle müzelerde sergilenmektedir. Sanata düşkün olan kişiler, bu özel eserlerin benzerlerine sahip olmak istemeleri ile replika eserler ortaya çıkmıştır.

İçindekiler

Replika Ürün Ne Demek?

Replika ürün, orijinal ürün ile birebir aynı kopya olup fakat orijinal ürün kalitesinde olmayan anlamına gelmektedir. Replika ürün sanat eserlerinde olduğu gibi teknoloji ve giyim ürünlerinde de olmaktadır. Replika ürün yan sanayi ürün anlamına gelmektedir. Diğer anlamı da taklit ürün, orijinal olmayandır. Taklit saat, telefon, çanta, elbise gibi ürünlerde sıklıkla replika görülmektedir.

Replika Telefon Ne Demek?

Replika telefon, görünümü ile orijinal telefona birebir benzemesine denir. Görünümü ile benzerlik gösterse de malzeme kalitesi ve ürünün içinde yer alan teknoloji bakımından farklılık göstermektedir. Gerçeğinin kopyası olduğu için kullanılan malzemeler oldukça kötüdür.

1 Kalite Replika Ne Demek?

Gerçeğinden en zor ayırt edilen replika ürün anlamına gelmektedir. Orijinali ile neredeyse birebir aynıdır.

Replika Telefon ile Orijinal Arasındaki Fark

  • Replika telefon ile orijinal telefon arasındaki en büyük fark performans ve donanımsal farklılıktır. Çakma iPhone’larda İOS işletim sistemi kullanılmaz. Kopya cihazlar gerçeği ile kıyaslandığında kat kat düşük performans göstermektedir.
  • Bunun yanında kullanılan malzeme kalitesi de orijinaline göre kötüdür. Dış görünüşten anlaşılmıyorsa ağırlıktan anlaşılabilir. Ayrıca sahte ürünlerin fiyatı diğerlerine göre oldukça düşüktür.
  • Ayrıca kamera kalitesi, wifi çekimi, ram gücü ve sensör özellikleri gerçeğine göre oldukça kötüdür. Bu tür ürünleri genellikle Çin ve Kore gibi ülkelerde adı fazla duyulmamış firmalar üretmektedir.

Replika Ürün Alınır Mı?

Replika, özellikle teknoloji alanındaki ürünler ciddi tehlike oluşturabilir. Yaydığı radyasyon yüzünden; kanser, kısırlık, işitme bozukluğu ve görme bozukluğu gibi birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu ürünler genellikle herhangi bir denetimden geçmedikleri için standartlara uygun üretilmemektedir.

Telefonun içinde bulunan bataryaların patlama olasılığı çok yüksektir. Replika ürünlerde kaliteli malzeme kullanmadıkları için orijinaline göre batarya patlama riski onlarca kat fazladır. Orijinal telefonlarda; ısınma, şiddetli darbe ve yanlış şarj aleti kullanımı iken Taklit telefon da herhangi bir sebep yokken patlayabilir.

Bir Ürünün Replika Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Taklit ürün olduğunu anlamanın en etkili yolu malzeme kalitesidir. Replikalarda malzeme kalitesi son derece kötü ve özensizdir. Dış görünümü ne kadar aynı olsa da kullanılan malzeme bir o kadar farklıdır.

Malzeme kalitesini anlamanın yolu ağırlıktır. Bu durum hassas terazi kullanımı ile ortaya çıkacak bir sonuç da olabilir. Diğer yöntem ise fiyat farkıdır. Orijinal ürüne göre absürt derece indirimli ise replika olma ihtimali bulunmaktadır.

Replika Ürün Satmak Yasak Mı?

Replika, birebir taklit anlamına kullanılıp tescilli markalara ait ürünlerin kopyalanması ve satışının gerçekleşmesi Türk Ticaret kanunu kapsamına göre haksız rekabet halleri sayılıp, 556 sayılı KHK kapsamında, marka hakkına tecavüz olarak nitelendirilmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın