Kaymakam Mı Üstün Vali Mi? Kaymakamın İl Protokolündeki Yeri
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Kaymakam Mı Üstün Vali Mi? Kaymakamın İl Protokolündeki Yeri

0

Kaymakam ilçeyi, vali ise ili yönetmektedir. Bu nedenden dolayı da vali, kaymakamdan makam olarak üstündür. Türkiye devlet protokolünde ve il protokolünde de vali, kaymakamdan üstün durumdadır. İdare birimleri göz önüne alarak bir sıralama yapacak olursak;

  • Mahalle > Muhtar
  • İlçe > Kaymakam
  • İl > Vali
  • Ülke > Cumhurbaşkanı

Kaymakam Mı Üstün Vali Yardımcısı Mı?

Rize il protokolü göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeye göre vali yardımcısı, kaymakamın bir üstündedir. Ancak, genel protokol listesine baktığımızda ise neredeyse aynı oldukları görülmektedir.

Kaymakam Mı Üstün Büyükşehir Belediye Başkanı Mı?

İl protokol listeleri göz önüne alındığında büyükşehir belediye başkanı, kaymakamdan üstündür. Tekrardan Rize il protokolü göz önüne alındığında; belediye başkanı 5.sıradayken kaymakamın 10.sırada olduğu görülmektedir.

Kaymakam Mı Üstün Milletvekili Mi?

İl protokolünde milletvekili, kaymakamdan daha üstündür. Yine Rize il protokolünü göz önüne aldığımızda; kaymakam 10.sıradayken milletvekili 2.sıradadır.

Kaymakam Mı Üstün Emniyet Müdürü Mü?

İl protokolü listesinde kaymakam, il emniyet müdüründen üstündür. Rize il protokolüne baktığımızda kaymakam 10.sırada yer alırken il emniyet müdür 11.sırada yer almaktadır.

Kaymakam Mı Üstün Hakim Mi?

İl protokolüne göre kaymakam, hakimden üstündür. Örnek olarak Rize il protokolü incelediğinde kaymakamın 10.sırada, hakimlerin ise 21.sırada oldukları görülmüştür.

Kaymakam Mı Üstün Bakan Yardımcıları Mı?

İl protokol listesinde bakan yardımcıları, kaymakamdan üstündür. Rize il protokolüne bakıldığında kaymakam 10.sıradayken bakan yardımcıları 4.sırada yer almaktadır.

General Mi Üstün Kaymakam Mı?

İl protokolüne bakıldığında mahalli komutanı (general) kaymakamdan üstündür. Rize il protokolü örneğine bakıldığında general 3.sırada yer alırken kaymakam 10.sırada yer almaktadır.

Cumhuriyet Başsavcısı Mı Üstün Kaymakam Mı?

İl protokolüne göre Cumhuriyet Başsavcısı, kaymakamdan üstündür.

Baro Başkanı Mı Üstün Kaymakam Mı?

İl protokolüne göre baro başkanı, kaymakama göre üstün durumdadır. Rize il protokol listesine baktığımızda baro başkanı 8.sırada yer alırken kaymakam 10.sırada yer almaktadır.

İl Protokolünde Kaymakamdan Sonra Ne Gelir?

İl protokolünde validen sonra il emniyet müdürü ve il jandarma komutanı gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın