Dürzü Nedir? Dürzü TDK Anlamı Nedir? Argo Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Dürzü Nedir? Dürzü TDK Anlamı Nedir? Argo Mu?

0

Dürzü kelimesinin anlamı Türkçe’ ye Arapçadan geçmiş olup ‘’Suriye ve Lübnan’da yaşayan bir dinin topluluğun mensubu’’ anlamına gelmektedir. Bu kelimenin kökeni ve ayrıntıları için bu kelimeyi etimoloji sözlüğünü incelemek işinize yarayacaktır. Bu kelime dilimize Arap dilinden geçmiş bulunmaktadır. Dürzi dininin kurucusunun ismine dayanmaktadır.

Dürzü Ne Demek TDK

Dürzü TDK’ ye göre Suriye’nin ve Lübnan’ın belirli bölgelerinde ya da yakın bölgelerde yaşar halde bulunan ve kendilerine özgü bir mezhep sahibi olan topluluk anlamına gelmektedir. Bu kelime Türkçe’ de halk dilinde hakaret sıfatı olarak kullanılmaktadır. Ahlak dışı eylemler de bulunan kimseler için bulunur.

Dürzü Arapça’ da Ne Demek?

Dürzü Arapça’ da belirli bir mezhepe sahip olan, Suriye’nin Havran bölgesi ile birlikte Lübnan’ ın bazı bölgelerinde de yaşayan dini topluluğu ifade etmektedir. Bu sözcük Farsça ‘’terzi’’ sözcüğünden türetilmiştir. Dini kökenli bir sözcük olarakta ifade edebiliriz.

Ulan Dürzü Ne Demek?

Ulan dürzü kavramı halk dilinde toplumun ahlak normları dışında hakaret ve tutumlar sergileyen insanlara karşı kullanılan ve hakaret anlamı taşıyan bir kavramdır. Bu kavram daha çok hitap cümlelerinde kullanılmaktadır. Bunu bir cümle ile pekiştirecek olursak: Ulan dürzü bunu yaparken hiç çekinmedin mi? Cümlesini örnek gösterebiliriz.

Dürzü Kime Denir?

Dürzü, dürzi tarikatı mensuplarına verilen isim olmakla beraber toplumun ahlak kurallarının dışına çıkmış, genel anlamda toplumun ahlak anlayışına ters eylemlerde bulunan kişilere verilen addır. Bu kişiler genellikle toplum tarafından sevilmezler. Toplum tarafından sevilmeyen bu kişileri halk dilinde argo bir kelime olarak kullanılan bu kelime ile nitelendirilir.

Zürriyetsiz Dürzü Ne Demek?

Zürriyetsiz dürzü ağır sövgü ve hakaret içeren bir kelime grubudur. Zürriyetsiz kelimesinin anlamını bilmek halk arasında neden hakaret için kullanıldığını anlamamıza yardımcı olacaktır. Zürriyetsiz, çocuk sahibi olmayan, dölü ve soyu olmayan anlamlarına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın