Mihenk Taşı Ne Demek? Mihenk Taşı Edebiyatta Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Mihenk Taşı Ne Demek? Mihenk Taşı Edebiyatta Nedir?

0

Mihenk taşı, sarrafiye sektöründe kullanılmakta olan önemli bir taşa verilen isimdir. Bu taş altın ve gümüş alaşımlarının kalitesini test etmek adına sık sık kullanılan bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle sert, ince pütürlü, düz, siyah ve koyu renkli bir taş olarak karşımıza çıkan bu taş aynı zamanda bazalt ve kuvars cinsi bir taş olma özelliklerini bünyesinde taşır.

Mihenk Taşı Edebiyatta Ne Demek?

Mihenk taşı edebiyatta, bir nesnenin veya kişinin değerini ölçmemize, anlamamıza yarayan şey yani ölçü, miyar, mizan anlamlarına gelmektedir. Edebiyatta bu kavramın kullanımına bir örnek verecek olursak Kâtip Çelebi’nin şu cümlesini örnek olarak gösterebiliriz: ‘’Şeriatı kendilerine mihenk ve ölçü edinsinler.’’

Mihenk Taşı Cümle İçerisinde Kullanımı

  • Eğer bir mihenk taşı istiyorsan onun okuduğu üniversitelere bir göz gezdir derim.
  • Bir mihenk taşı olarak insanların daha önce verdiği kararları esas almamız gerektiğini düşünüyorum.
  • Senin burada olman ve bizim ekibimizde çalışıyor bulunman da bir mihenk taşıdır.

Mihenk Taşı Deyiminin Anlamı Nedir?          

Mihenk taşı deyiminin anlamı birinin değerini ya da ahlakının ölçülmesinin sağlayan bir ölçüt şeklindedir. Bu anlamı daha iyi kavramak adına birkaç örnek verecek olursak: ‘’Bu olay; senin için bir mihenk taşı olacak, dikkat etmelisin.’’ Cümlesini ve ‘’Yaptığın bu çalışma mihenk taşı sayılacak nitelikte.’’ Cümlesini örnek olarak verebiliriz.

Mihenk Taşı TDK Ne Demek?

Mihenk taşı TDK tanımı ile altın gümüş vb. madenlerin ayarını anlamak için sürtülerek test etme olanağı sağlayan taş, denek taşı anlamlarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na göre ikinci ve mecaz anlamı ise: ‘’Birinin ahlak düzeyini, kişinin değerini anlamaya yarayan ölçüt.’’ Şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Mihenk Taşı Kimin Eseridir?

Mihenk taşı, belirli bir eser olmamakla beraber edebiyat tarihinde bazı eserleri adlandırılmak için sıkça kullanılan kelime grubudur. Örneğin Türk edebiyatının ilk siyasetnamesi olma özelliğini taşıyan Kutadgu Bilig Türkçenin en temel ve Türk dilinin en önemli kaynak eserleri arasında yer almasından dolayı Türk edebiyatının mihenk taşı olarak adlandırılmaktadır.

Mihenk Taşı Nerede Kullanılır?

Mihenk taşı sarrafiye sektöründe kuyumcular tarafından kullanılmakta olan ve değerli madenlerin ayarını ya da kalitesini kontrol etmek için kullanılan bir taş olma özelliğini gösterir. Bu taş denek taşı olarak da bilinmektedir. Altın ya da gümüş gibi değerleri taşlara sürtülmesi sureti ile o madenin kalitesinin kontrol edilmesini sağlar.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın