Pandora’nın Kutusunu Açmak Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Pandora’nın Kutusunu Açmak Ne Demek?

0

Pandora’nın kutusunu açmak, yapılması beklenmeyen birçok eylem ve planın birden ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Hikayesi ise eski Yunan Mitolojisine dayanmaktadır. Prometheus insanlara ateşi vermektedir ancak Zeus buna karşı çıkmaktadır. Ateş insanları şımarttığı için Zeus insanlara kötülük olarak kadını göndermekte ve bu kadının adının da Pandora olduğu bilinmektedir.

Pandoranın Kutusu Hikayesi

Pandoranın kutusu hikayesi ise eski Yunan Mitolojisine dayanmaktadır. Prometheus insanlara ateşi vermekte ve Zeus buna karşı çıkmaktadır. Ateş insanları şımarttığı için Zeus insanlara kötülük olması için kadını göndermekte ve bu kadının adının da Pandora olduğu bilinmektedir. Zeus Pandora’ya bir kutu vermekte ve asıl kötülüğün o kutunun içinde olduğu düşünülmektedir.

Pandora Kutusu Nedir?

Antik Yunan efsanelerine göre içinde kötülük olan bir sihirli kutudur. Pandora kutusu bir diğer hikayesine göre Pandora ile evlenen Prometheus’a Zeus’un hediye ettiği kutudur. Aslında bu düğün hediyesi değildir, topraktan yapılmış bir kavanozdur. Kutu olarak anılmasının nedeni ise çeviriden kaynaklı bir hataya bağlanmaktadır. Pandoranın kutusunda keder, ıstırap, öfke, yalan, riya, hastalık ve pişmanlık duyguları vardır ve bunlar dünyaya yayıldığında dünya kötü bir yere dönüşmektedir.

Pandoranın Kutusunda Ne Kaldı?

Zeus’un açılmamasını emrettiği kutu açıldığında içinde pişmanlık, ıstırap, keder, öfke, kibir, riya, yalan ve hastalıklar vardır ve bunlar dünyaya yayılmaktadır. Ardından Pandora kutuyu son anda kapatmakta ve kutunun içerisinde umut kalmaktadır. Bu durum, insanlığın kötülüğü yenmek için ihtiyacı olan umudu kaybetmesi anlamına da gelmekte ve böylelikle tüm kötülüklerin dünyaya yayılması daha kolay olmaktadır. İnsanlığın kötülükle mücadele etmek için umut duygusunu yeniden kazanması ve kutuyu umudu içeriden çıkarmak için açması gerekebilmektedir.

Pandoranın Kutusunda Ne Var?

Pandoranın kutusunda pişmanlık, keder, kibir, ıstırap, riya, yalan, hastalıklar ve umut vardır. Bütün kötülüklerin bu kutunun içerisinde olduğuna inanılmaktadır. Pandora kutu açıldıktan hemen sonra kutuyu kapatmaya çalışmakta ve kutunun içerisinde umut hapis kalmaktadır. Bu nedenle tüm kötülükler dünyaya yayılırken umut içeride kalarak insanların kötülükle mücadele ederken umutlarının olmamasına imkan sağlamaktadır.

Pandora Ne Tanrıçası?

Pandora Antik Yunan’da tanrılar armağanı anlamına gelmekte ve Yunan mitolojisinde Zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için gönderilen ilk kadın olduğuna inanılmaktadır. Pandoranın kutusundan çıkanlar, dünyadaki bütün kötülüklerdir. Pandoranın tanrıça değil, insanlığı cezalandıran bir kadın olması dünyadaki kötülüklerde payının olduğunun düşünülmesine yol açmaktadır.

Pandora Ne Demek TDK?

Pandora TDK’ya göre tanrılar armağanıdır. Zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için gönderilen ilk kadının Pandora olduğuna inanılmaktadır. Pandoranın kutusunun içerisinde dünyadaki bütün kötülüklerin mevcut olduğu bilinmektedir. Bu kutu açıldığında içerisinden bir sürü kötü ve olumsuz olan şey çıkmakta ancak son dakika kapatıldığında umut kutuda kalmaktadır. Bu durum insanlığın düzelmesi için hiç umut yok anlamlarına da gelebilmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın